עתיד מתוק

מה משותף לתחליף חלב אם המכיל אינסולין ולמשקפיים ייעודיים לחולי סוכרת? קבלו את פרופ' נעים שחאדה, מנהל המכון לאנדוקרינולוגיה, סוכרת והשמנה בקריה הרפואית רמב"ם, היזם והממציא שעומד מאחורי פיתוחים אלה
 

נעמי כהן

פרופ' נעים שחאדה מצפה בדריכות רבה לחודשים הקרובים. שני פיתוחים עליהם עמל בשנים האחרונות עולים כיתה. האחד יקבל גושפנקא מחקרית בינלאומית והשני יהפוך למוצר שיווק מסחרי. פרופ' שחאדה, שמלבד היותו מנהל המכון לאנדוקרינולוגיה, סוכרת והשמנה, נושא גם בכובעים נוספים כנשיא האגודה הישראלית לסוכרת (אי"ל) ופרופ' חבר קליני בפקולטה לרפואה בטכניון, מעיד על עצמו כמי שבתוקף תפקידו רואה חולי סוכרת בכל שלבי חייהם. לכן היה זה אך טבעי ששני הפיתוחים עליהם עבד ב-15 השנים האחרונות יתמקדו בילדות המוקדמת ובבגרות המאוחרת של מטופליו.

בתמונה: פרופ' נעים שחאדה. צילום: רמב"ם

אינסולין בתחליף חלב אם

פרופ' שחאדה: "עבודות אפידמיולוגיות רבות הראו כי הנקה של חלב אם מגינה מפני התפתחות של סוכרת נעורים. כלומר, יש משהו בחלב האם שמפחית  את הסיכון לפתח את המחלה. לאור ממצא זה החלטתי לבדוק אם חלב אם מכיל אינסולין, שהוא ההורמון, שבין היתר, אחראי לוויסות רמות הסוכר בדם. ואכן  גילינו רמות גבוהות של אינסולין בחלב אם בכל שלבי ההיריון  והלידה.

"בשלב הבא שאלנו את עצמנו האם לאינסולין הזה יש תפקיד מסוים. חוקרים מרמב"ם וממרכזים רפואיים אחרים מצאו שבמעי של התינוק יש קולטנים לאינסולין שנמצא בחלב אם. האינסולין נקשר לקולטנים אלו ומאיץ את תהליך הבשלת המעי של התינוק ובעיקר את תהליך הבשלת האנזימים האחראים על העיכול".

הצעד הבא היה לבדוק תחליפי חלב אם המצויים בשוק, שכביכול דומים מאוד לחלב אם. פרופ' שחאדה: "הפורמולות אמנם הכילו חלבונים, פחמימות, שומנים ומלחים בריכוזים דומים למה שיש בחלב אם, אבל מבחינתנו היו אלו 'חומרים מתים'. כדי שפורמולה תהיה דומה לחלב אם היא צריכה להכיל גם חומרים חיים כמו הורמונים ואנזימים. בכל הפורמולות שבדקנו לא נמצא אינסולין, בעיקר משום שמדובר בהורמון רגיש שנהרס בתהליך הייצור. בשלב זה עלה הרעיון למצוא דרך לייצר תחליף חלב אם עם חומרים חיים ולהוסיף אינסולין לפורמולה".

איך עושים את זה?

"הצלחנו לעשות תהליך מיקרואינקפסולציה של אינסולין בעזרת טכנולוגיות מהמחלקה להנדסת מזון בטכניון וחברת נוטריניה. למעשה, האינסולין נשמר במעין מיני קפסולה, הגורמת לכך שהוא יהיה מוגן ולא ייהרס במשך הזמן. כשמוסיפים את האינסולין לפורמולה מקבלים תחליף חלב אם שמכיל אינסולין בריכוז של 90 מיקרו יחידות למילילטר. לשם השוואה בחלב אם יש אינסולין בריכוז של 30 -100 מיקרו יחידות למיליליטר".

איך התבצע המחקר?

"החלטנו לבדוק את הפורמולה על פגים שנולדו לפני השבוע ה-30 להריון. מאחר והמעי של פגים לא בשל והם אינם מסוגלים לעכל אוכל או לספוג אותו דרך הפה, הם מוזנים בתחילת לידתם באמצעות הזנה תוך ורידית, הנמשכת כשבוע עד 3 שבועות. זה עולה המון כסף, מאריך את משך האשפוז וגורם לתחלואה ולזיהומים וסיכונים רבים של הפג".

מה היו מסקנות המחקר? 

"הראינו שמתן תחליף חלב מועשר באינסולין דרך הפה לפגים מאיץ בצורה משמעותית את תהליך הבשלת המעי שלהם ומקצר מאוד את הצורך לתת לפג הזנה תוך ורידית, מה שמקצר את משך האשפוז וחוסך כסף רב".

בשלב הראשון התבצע מחקר על עשרה פגים על מנת לבדוק את בטיחות המוצר, בשלב השני בוצע מחקר על שלושים ושלושה פגים ממרכזים רפואיים שונים בארץ, ואילו בשלב השלישי, המתקיים בימים אלו מבוצע מחקר בינלאומי בכמה מרכזים רפואיים בעולם  על למעלה מ- 200  פגים (למעשה, בסופו של דבר, ישתתפו במחקר למעלה מ-500 פגים).

בסוף השנה המחקר אמור להסתיים. "אני משער שהמחקר יצליח להוכיח את הקשר בין הבשלת המעי אצל פגים לבין מתן הפורמולה שפיתחנו" אומר פרופ' שחאדה, "אחר כך אנו אמורים לקבל  אישור של ה-FDA   ובשורת הפורמולה המכילה אינסולין שיוצאת מישראל תגיע לכל העולם, ותסייע, בסופו של דבר, לא רק לפגים אלא גם לתינוקות שלא יונקים".

בתמונה: פרופ' נעים שחאדה. צילום: רמב"ם

 

משקפיים ייעודיים לחולי סוכרת

הסוכרת היא בין המחלות הנפוצות בעולם. שיעור התחלואה במחלה נמצא בעלייה מתמדת. כ-400 מיליון חולי סוכרת יש בעולם, וכ-600 אלף חולים בישראל. אחת הבעיות העיקריות במחלה קשורה לתחלואה הנילווית לה: אי ספיקת כליות, פגיעה בעצבים, פגיעה בעיניים ועיוורון. הפגיעה בעיניים עלולה להתבטא בשתי צורות: האחת, כקטרקט (ירוד), עכירות בעדשת העין שמואצת יותר אצל חולי סוכרת או כפגיעה ברשתית העין  (רטינופתיה) שעלולה להוביל לעיוורון.

פרופ' שחאדה: "שאלתנו המחקרית הייתה למה כלי הדם ברשתית נפגעים, אך לא נראה פגיעה בכלי הדם סנטימטר אחד מאחורי הרשתית. הנחנו שהאור המתרכז בעין זה מה שמייחד אותה וייתכן שהקשר בין ערכי הסוכר הגבוהים והחשיפה לאור גורם לנזק. ההשערה הזאת התחזקה על סמך עובדות נוספות כמו זאת, שאנשים שעושים סקי ונחשפים לאור שמש חזק, עלולים לפתח פגיעה ברשתית דומה לפגיעה של חולי סוכרת אם לא יגנו על עיניהם. או העובדה שאצל חולי סוכרת הסובלים מקטרקט ומחליפים להם את העדשה העכורה בנקייה, נראה האצה בפגיעה ברשתית, מה שמרמז שהעדשה הטבעית העכורה הגנה, כביכול, על הרשתית מהאור החזק טוב יותר מהעדשה המלאכותית הנקייה".

כל אור גורם לפגיעה?

"לא. האור הנראה זה ספקטרום רחב של גלי אור באורכים שונים החל מאור אולטרא סגול ועד לאור אינפרא אדום. ההשערה שלי היתה שחלק מהאור הנראה, כלומר אורך גל מסוים הוא שגורם את הנזק לרשתית העין. שיתפתי בהשערה שלי את פרופ' אידו פרלמן, מומחה עולמי לחקר רשתית העין מהפקולטה לרפואה בטכניון, ובשמונה השנים האחרונות חקרנו את הנושא".

איך מתבצע מחקר כזה?

"הזרקנו לחולדות חומר שגרם להן להיות סוכרתיות. בשלב הבא חילקנו את האור הנראה לחלקים באמצעות פילטרים שונים שכל אחד בודק אורך גל אחר. חלק מהחולדות נחשפו לאור פלורסנט רגיל ולחלק אחד שמנו פילטרים שונים על המנורות בכלובים. התברר שחולדות, שהיו מוגנות מפני נזק ברשתית, היו אלו שחיו בתנאים בהם הפילטר חסם את גלי האור באורכים של 400 ל-530 נאנומטר" (יחידת מדידת אורך ששווה למיליארדית המטר. מיליארד נאנומטר שווים למטר אחד. רק עצמים הגדולים מ-400 נאנומטר נראים לעין האדם נ.כ) .

השלב הבא היה פיתוח משקפי שמש שמונעים מגלי אור באורכים של 400 ל-530 נאנומטר להיכנס לעין. המשקפיים נראים כמשקפי שמש רגילים לכל דבר. לאחרונה פותחה אף טכנולוגיה המאפשרת קיום פילטר כזה גם בעדשות שקופות. לקראת סוף השנה ישווק הפילטר האופטי הייחודי באופן מסחרי. פרופ' שחאדה: "בזכות הפיתוח הזה יהיה לחולי סוכרת טיפול מניעתי יעיל בנוסף לאיזון רמות הסוכר".

 

 

 


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות

 • רקחו הצטיינות

  רוקחי כללית במחוז חיפה וגליל מערבי גרפו מחצית מכלל פרסי המצויינות ברוקחות של כללית בארץ
 • דוכן מציל חיים

  שבוע מודעות לסרטן מעי גס נערך במרפאת בונן של כללית באחוזה
 • שילוב בריאותי

  צוותים מטפלים של כללית בקריות השתלמו במפגש למידה יוצא דופן בנושא "תפיסת הבריאות ואורח החיים באוכלוסייה האתיופית"
 • הכול על הכליה

  פעילויות בכללית ברחבי המחוז לצורך קידום המודעות לבריאות הכליות
 • "דנה היא לין ולין היא דנה"

  עובדי לין והנהלת כללית התכנסו לומר תודה לדנה גילדין על 40 שנות פעילות מסורה ונפלאה
 • הרמת כוסית בכללית: ריגשה את כולם

  מה ריגש את הנוכחים בהרמת הכוסית של כללית במחוז חיפה וגליל מערבי?
 • המצטיינים של כרמל

  באירוע מרשים ששילב בתוכו גם הרמת כוסית חגיגית לחג הפסח. התכבדו לבימת הכבוד מצטייני מרכז רפואי כרמל לשנת 2018.
 • "לא נתנו לי בעבר סיכוי להגיע לגיל שמונים"

  ארה שפק, רופאה פנסיונרית בעלת 40 שנות ניסיון, המתמודדת עם מחלה אונקולוגית, מספרת על השירות הייחודי של מכבי לליווי חולים אונקולוגים
 • מכירת חמץ וחלוקת "המצה השמורה" ברמב"ם

  בבית החולים רמב"ם נערכו טקס חלוקת "המצה השמורה" ומכירת החמץ המסורתית
 • מחוז חיפה וג"מ נבחר כמחוז מצטיין של כללית

  מחוז חיפה וגליל מערבי הוכרז על ידי מנכ"ל כללית כמצטיין ארצי בטקס שנערך באוניברסיטת ת"א. ד"ר טלי לבנשטיין – מנהלת מרפאת בונן בחיפה קיבלה פרס מנכ"ל
 • מנהל אדמיניסטרטיבי חדש למחוז חיפה וגליל מערבי של כללית

  כללית במחוז חיפה וגליל מערבי ממשיכה להתחדש בכוחות ניהול צעירים. זמן קצר לאחר שרונן נודלמן מונה כמנהל המחוז, נכנס רן אהרון לתפקידו הקודם בשנה האחרונה, כמנהל האדמיניסטרטיבי של המחוז
 • טיפולי שיאצו ודיקור לכאבי גב

  טיפולי שיאצו ודיקור במרפאת כללית רפואה משלימה בנצרת עילית סייעו למטופלים שאובחנו עם פגיעות בגב
 • רגע לפני פסח: האם תזונה ללא גלוטן מתאימה לכולם?

  נירה פלדמן, דיאטנית ורכזת תחום תזונת ילדים במכבי, מספרת לכם כל מה שרציתם לדעת על גלוטן ועל הטיפול התזונתי בצליאק
 • אתגר הרופאים: מתחרים על הצלת חיי ילדים (וידאו)

  תחרות יוצאת דופן נערכה בין צוותי רפואה מבתי חולים בכל רחבי הארץ. האתגר נערך בבית החולים רמב"ם בחיפה. מי זכה? צפו
 • ואסים מחאמיד, אסף אשכנזי, מירב נירן ואביב ברג. תמונה: משה מעוז

  אפשר לנשום לרווחה

  אלן קאר השיקה אמש את סניף חיפה: "משימתנו היא להעביר הלאה את המתנה הנפלאה הזו שנקראת גמילה מעישון"
 • מוציא מצה... תזונה בריאה בחג פסח!  

   עפ"י מומחי המרכז הרפואי בני ציון ערכה הקלורי של המצה שווה ערך לשתי פרוסות של לחם רגיל, לארבע פרוסות של לחם קל, ללחמנייה שלמה או ל-2/3 פיתה… מנהלת המחלקה לתזונה בבית החולים בני ציון, דיאטנית קלינית  ומקדמת בריאות M.Sc, בת חן כהן מציגה מספר עובדות ומציעה מספר המלצות לקראת החג
 • 90 ניתוחים בשישה ימים וחיוך אחד גדול

  ד"ר צח שרוני, כירורג פלסטי בכיר ברמב"ם והנציג הישראלי במשלחת בינלאומית להודו, החזיר את החיוך למטופלים
 • פסח כשר במרכז הרפואי בני ציון

  כמידי שנה, המרכז הרפואי בני ציון נערך בהנחייתו של מנכ"ל ביה"ח ד"ר אמנון רופא בפעילות אינטנסיבית לקראת חג פסח וליל סדר משותף שיתקיים בהתאם למספר המבקשים להשתתף בו.
 • לאכול את המצה ולהשאיר אותה שלמה

  דיאטנית כללית עם טיפים על תזונה בליל הסדר ובמהלך ימי החג
 • מוכנים לפסח קרדיט – צילום ירון חזן

  סדר פסח בכרמל

  חרוסת יין ומנות חגיגיות לכל המאושפזים, בופה מפנק לפסח במחלקת יולדות. והשנה גם הטבלת כלי פסח ועירוב מהודר לבית החולים, דירת אירוח למלווי חולים. ועוד חידושים רבים לקראת הפסח בבית החולים כרמל. " נעשה הכל כדי שכולם יוכלו להרגיש ולהנות מאווירת החג " אומר רב בית החולים כרמל הרב מאיר אינדיק .
 • אומנות הבריאות

  צוות כללית קיים מפגש עם הורים ותלמידים בבית הספר ע"ש נבון בשכנות האמנים בקריית מוצקין
 • כפפות לחץ לטיפול בשבר בשורש כף היד

  שיטת טיפול חדשה שפיתח צוות המכון לריפוי בעיסוק של כללית בחיפה לטיפול בפגיעות בשורש כף היד בעזרת כפפת לחץ, בה השתמשו עד כה לטיפול בכוויות וצלקות שנבחנה במחקר, שפורסם בכתב עת יוקרתי  
 •  חדש במרפאת כללית רפואה משלימה ביקנעם

  במרפאת כללית רפואה משלימה ביקנעם החלו בטיפולי אוסטאופתיה המתבססים על עיסוי ומניפולציות ידניות שונות  והמאפשרים שחרור שרירים, החזרת חופש תנועה מלא באזורים בהם יש הגבלה והפחתת כאבים.
 • טיפולי דיקור סיני מסייעים לחזרה לתפקוד תקין 

  טיפולי דיקור סיני בכללית רפואה משלימה בזכרון יעקב, מסייעים לחזרה לתפקוד תקין 
 • רוצים להפסיק לעשן ולא יודעים איך?

  לרגל השקת הסניף החדש של אלן קאר בחיפה, יתקיימו מפגשי יעוץ להפסקת עישון בחינם בכדי לסייע לכל המעשנים להגיע להחלטה החשובה בחיים שלהם, ההחלטה להפסיק לעשן.
 • ניתוח אף בחופשת הפסח

  מומחי מרפאות כללית אסתטיקה בצפון: "חופשת פסח נחשבת לתקופה מושלמת לניתוח אף"
 • אחיות לנפש

  מטופלים לא שקופים: זהו המוטו של קורס ייחודי שהועבר במשותף לאחיות במרפאות כללית ובבית חולים רמב"ם, בנושא בריאות הנפש
 • מומחה כללית בכנס עולמי לטלמדיסין

  ד"ר מוטי חיימי, מומחה ברפואת ילדים במרכז לבריאות הילד בחיפה הוזמן להציג מחקר על טלמדיסין בכנס עולמי שנערך בפורטוגל
 • כרמל המעשים הטובים

  עשרות רבות של עובדי ביה"ח כרמל מכל המגזרים, רופאים אחיות, עובדי מנהל ומשק, טכנאים וצוות פרא-רפואי עובדים סוציאליים ועוד עובדים רבים, פשטו את מדי ביה"ח הלבנים ויצאו לשטח ולקהילה כדי לתרום ולתת.
 • ביה"ח כרמל למען הנשים

  לנשים שחוו של פגיעה מינית, אובדן של תינוק, או חוששות מבדיקה פולשנית של רופא הנשים ועומדות לפני לידה. ביה"ח כרמל מציע שירות ליווי בלעדי לנשים שחוו טראומה וחוששות מהלידה המתקרבת. כרמל  woman friendly כדי שתוכלו ללדת בראש שקט.
 • מעשים טובים של עובדי כללית

  צוותי כללית עושים במסגרת היום יום למען המטופלים והקהילה אך ביום המעשים הטובים יצאו מגדרם במגוון פעילויות
 • "למרות שחסרים אלפי רופאים בישראל יש שמחכים שנה להתמחות"

  במדינת ישראל קיים מחסור משמעותי בתקנים להתמחויות הרפואה השונות: האם יש פתרון?
 • יום עיון ברפואת שיניים לילדים של כללית סמייל

  מעל 200 רופאי שיניים לילדים ממרפאות כללית סמייל מכל רחבי הארץ, השתתפו ביום עיון בנושא רפואת שיניים לילדים של רשת מרפאות כללית סמייל במלון דיוויד אינטרקונטיננטל, תל אביב
 • עזרה ראשונה מתוקה

  ארגז "עזרה ראשונה" עם שוקולד איכותי הוענקה לכל אחד מאלפי העובדים של כללית ברחבי המחוז
 • מוס ניתוחי בלין

  הצלחה לשיטת המוס בה מובטחת הוצאה מלאה של הגידול במהלך בביקור אחד, עם החלמה מהירה יותר ופחות צלקות במקום היחיד בו מבוצע הניתוח בקהילה הוא מרכז רפואי לין, שעד כה בוצעו 1250 ניתוחים כאלה בהצלחה ראויה לציון
 • מכבי למען הקהילה

  צוות פיזיותרפיסטים של מכבי שירותי בריאות במרכז המכונים בחיפה הגיע לתרגל עם אוכלוסיית הגיל השלישי פעילויות ספורטיביות לכבוד יום המעשים הטובים
 • ניתוח אף בחופשת הפסח

  מומחי מרפאות כללית אסתטיקה בצפון: "חופשת פסח נחשבת לתקופה מושלמת לניתוח אף".
 • השירות הסוציאלי בכרמל מכל הלב

  "יום העובדים הסוציאליים הבינלאומי הוא הזדמנות מופלא להוקיר ולהודות לעוסיו"ת הנהדרות שלנו כאן בביה"ח כרמל, אתן עושות עבודה מסורה וקשה מכל הלב, ומגיעה לכן כל התודה וכל ההערכה ".
 • "אפשר לחיות עם טרשת"

  סיפורה האופטימי של חברת מכבי נגע ברבים: בשיתוף פעולה עם הצוות הרפואי היא מגיעה להרצות בפני חולי טרשת נוספים על מנת לשפר את אורח חייהם. אור בעיניים
 • כללית למען הילדים בטירת הכרמל

  צוות המרכז לבריאות הילד של כללית בטירת הכרמל ערך הפנינג למשפחות לילדים עם צרכים מיוחדים
 • גם רופאה, גם אופה

  בריא להכיר והפעם: ד"ר מיטל אלמוג, מומחית באימונולוגיה ואלרגית ילדים במרכז לבריאות הילד של כללית בטירת הכרמל
 • בת מצווה בריאותית

  צוות כללית במרפאת איינשטיין ברמת אלמוגי ערך חגיגת בת מצווה בריאותית לתלמידות כתה ו' בית הספר הריאלי יחד עם האמהות שלהן
 • לקראת פסח: אלו טיפולי יופי יכינו אותך לחג?

  הרפואה האסתטית מציעה מבחר טיפולי יופי לעור המתבגר ונעה בטווח רחב מאוד, החל משימוש במוצרים ועד ניתוחים פלסטיים. לקראת חג הפסח
 • סגנית מנהל חדשה לבי"ח כרמל

  ד"ר שני ברוש היתה עד לאחרונה ראש צוות רפואה בנציבות קבילות החיילים: "אם לא הייתי רופאה כנראה שהייתי עוסקת בחינוך". איזה תחביבים היא מטפחת ומה תמצאו ליד מיטתה?
 • לראשונה: יום עיון להורים לילדים חולי סרטן בנושא קנאביס רפואי

  הכנס, ביוזמת מנהלת בית החולים רות לילדים שברמב"ם, ייערך בשבוע הבא במטה הארצי של האגודה למלחמה בסרטן בגבעתיים. הכניסה ללא תשלום
 • מה עשו סי היימן ומומחי רמב"ם בבי"ס יזרעאליה? (וידאו)

  400 תלמידים, צוות רפואי וסי היימן אחת –  אירוע מרגש נערך היום בבית הספר יזרעאליה בחיפה. מה עומד מאחוריו?
 • חדשנות באורתופדיה בכרמל

  שיטות טיפול פורצות דרך בפריצות דיסק בעמוד השידרה בבית החולים כרמל. אידוי ושאיבת דיסק, משתלים זעירים, חתכים קטנים והחלמה מהירה
 • הוקרה והערכה למנהלות הסיעוד בכללית

  הוקרה לאחיות כללית הפועלות באופן יוצא דופן למען מטופלים המתמודדים עם בעיות נפשיות
 • הכשרה בינלאומית ברפואה אינטגרטיבית

  סדנה ברפואה אינטגרטיבית הועברה במרכז רפואי לין על ידי פרופ' ערן בן אריה לאנשי מקצוע מהארץ ומהעולם
 • תרגיל קרינה גדול בכרמל

  תרגיל אירוע רב נפגעים ענק משולב באירוע קרינה רדיו אקטיבית הסתיים בהצלחה במרכז הרפואי כרמל.
 • פורים שמח בכרמל

  הרבה קבוצות ותורמים מכל הגוונים והמגזרים הגיעו לביה"ח כרמל ולמחלקת הילדים שבו כדי להביא משלוחי מנות ולשמח את הילדים
 • דר אילנה דבורקין - אנדודונטית צילום: יח"צ

  לטפל מהשורש

  מרפאת כללית סמייל קריית ביאליק התחדשה בטכנולוגיה מתקדמת
 • אחיות רוחניות בכללית

  אחיות כללית ממחוז חיפה וגליל מערבי העשירו ידע בקורס ליווי רוחני
 • כללית למען הנשים: ממוגרפיה ליד הבית

  כללית  מנגישה במיזם יחודי את בדיקות הממוגרפיה למבוטחות שלה: הצבת ניידות ממוגרפיה ליד מרפאותיה ברחבי מחוז חיפה וגליל מערבי
 • סמים וכאבים

  צריכת משככי כאבים גדלה פי 100 רק בעשור האחרון והיא מהווה בעיה רפואית חמורה המחייבת הגברת מודעות ומניעה. כך עולה מסיכום כנס הכאב הגדול של הצפון בהובלת ד"ר אדית בלן מנהלת יחידת הכאב בביה"ח כרמל ובמחוז חיפה וגליל מערבי של הכללית .
 • מהצפון הקר ללין החמים

  משלחת אנשי בריאות מפינלנד ערכה ביקור לימודי במרכז רפואי לין של כללית
 • כללית: בדיקת ממוגרפיה ליד הבית בטירת הכרמל

  כללית מנגישה את בדיקות הממוגרפיה ויוזמת הגעת ניידות למרפאות ברחבי המחוז, כך שהמטופלות נבדקות ליד הבית
 • כנס אובאיטיס אינטראקטיבי ראשון במרכז הרפואי בני ציון

  מחלקת עיניים במרכז הרפואי בני ציון בניהולה של פרופ' ניצה גולדנברג – כהן ובהובלתו של ד"ר אורן טומקינס – נצר אירחו כמאה מתמחים מכל בתי החולים בארץ בכנס שעסק בנושא "אובאיטיס – גישה מעשית".
 • מגבירים פריון בכרמל

  מעל 5000 תינוקות נולדו עד היום בעזרת היחידה לפריון והפריה חוץ גופית של ביה"ח כרמל והמספרים רק ממשיכים לעלות
 • שומרים על הלחץ בכרמל

  מנהל המכון לנפרולוגיה ויתר לחץ דם בביה"ח כרמל ד"ר ויקטור פרחויקי יחד עם מנהל הסיעוד של המכון מר עיזאת שלאעטה  הצטיידו במכשירי לחץ דם ויצאו מהמחלקה למסדרונות בית החולים כדי לבדוק לחץ דם לעשרות מבקרים ועובדים בבית החולים
 • בריא להכיר - ד"ר ענבל חלבי

  רופאת ילדים מדלית אל כרמל הצטרפה לשורות כללית בעתלית ודלית אל כרמל
 • כיצד לעבור את מסיבות הפורים ומשלוחי המנות בלי להשמין?

  בפורים אוכלים במידה ולא "עד לא ידע". כל הטיפים של נגה פרסמן טל, דיאטנית קלינית ביחידה לתזונה ודיאטה של כללית בחיפה
 • אכילה בהפרעה

  על רקע העלייה החדה במקרים של הפרעות אכילה, הרחיבה כללית את המרפאה הייחודית המתמחה בתחום
 • לראשונה בצפון: מלונית לילדים חולי סרטן ובני משפחותיהם תוקם בסמוך לרמב"ם

  המלונית תוקם באמצעות תרומתם של דוד פתאל, תושב העיר חיפה לשעבר ובעל רשת המלונות הישראלית הגדולה בעולם ושל המוסד לביטוח לאומי
 • הולכים בשביל הבריאות

  צוות מרפאת כללית במרכז הכרמל נותן דוגמה אישית בקבוצת הליכה שבועית
 • ספריה למען חולי הסרטן

  באירוע מרגש נתרמה ספרייה למען מטופלי המכון האונקולוגי של כללית בקריית בריאות זבולון
 • "גיבורות על" בכללית

  מנהל כללית במחוז חיפה וגליל מערבי ביום האישה הבינלאומי: "בשבילנו אתן גיבורות על"
 • איך שומרים על עור הפנים?

  איך שומרים על עור פנים צעיר?

  במהלך השנים חלים בעור שינויים רבים והוא משתנה: איך ניתן לשמור על עור הפנים צעיר ורענן?
 • צלחת נשית - דגשים מעניינים לתזונת נשים

  ניאורה מרטה, דיאטנית ביחידה לתזונה ודיאטה של כללית במחוז חיפה וגליל מערבי, שופכת אור על התזונה הנשית בגילאי הנעורים, גיל הפוריות וגיל המעבר. חשוב לדעת
 • יום בריאות אישה רדיופוני

  לרגל יום האישה התייצבו מומחיות כללית באולפני הרדיו המקומיים והציגו היבטים שונים באשר לבריאותן הנפשית והגופנית של נשים
 • אסטרטגיה מבית חולים כרמל

  ד"ר גיל לביא, סגן מנהל ביה"ח כרמל, קודם לתפקיד בכיר בהנהלת הכללית ומונה לראש אגף תכנון ואסטרטגיה בהנהלה הראשית.
 • מעודדים הנקה בכרמל

  לראשונה בבתי החולים בצפון. קורס  מקצועי בנושא הנקה לרופאים נפתח ומתקיים בביה"ח כרמל.
 • יום השוויון המגדרי 2019: מצדיעים לכוח הנשי באירוע הוקרה

  במסגרת אירועי יום השוויון המגדרי שצוינו השבוע ברמב"ם, התקיים טכס מיוחד במהלכו הוענקו תעודות הוקרה לשלוש פרופסוריות מובילות אשר עשו את דרכן המקצועית והמחקרית בין כותלי הקריה הרפואית רמב"ם
 • בית ספר לרופאים לטיפול בכאב

  פרויקט של מכבי שירותי בריאות במחוז הצפון, מעניק לצוות הרפואי מיומנויות מתקדמות לטיפול בסוגי כאבים שונים בקרב מטופלים
 • רפואה אונקולוגית משולבת בכנס עולמי

  פרופ' ערן בן-אריה, מנהל המערך לרפואה משולבת בשירות האונקולוגי של כללית, הוזמן להרצות בכנס השנתי של החברה לאונקולוגיה אינטגרטיבית באריזונה, ארה"ב