חיסון חיוני לחולים המטואונקולוגיים

תהליך פורץ דרך במחלקה ההמטואונקולוגית של כללית במרכז רפואי לין, הביא לירידה של עשרות אחוזים בתחלואה ובתמותה הודות לכיסוי החיסוני של המטופלים נגד חיידק הפנאומוקוק
צוות המכון ההמטולוגי המרחבי של כללית, הפועל במשולב במרכז רפואי כרמל ובמרכז רפואי לין, בניהולו של ד"ר מאיר פרייס, איתר כי אחוז ניכר מקרב מהמטופלים, לא חוסן נגד חיידק הפנאומוקוקוס לפני תחילת הטיפול הכימותרפי. כתוצאה מכך, הם נחשפו לסכנה להידבק במחלות חמורות ומסכנות חיים, בעיקר דלקת ריאות, דלקת קרום המוח, או זיהום בדם. מדובר במטופלים עם מערכת חיסון מוחלשת אשר מקבלים טיפול המדכא את מערכת החיסון ומעלה באופן מובהק את הסיכון להידבקויות במחלות קשות.

זיהום על ידי חיידק הפנאומוקוק עלול להיות מסוכן ביותר ולהוביל לאישפוזים, לסיבוכים כמו ספסיס (זיהום בדם) ואף למוות. בעבר, החיסון ניתן במרפאות המקומיות או במשרד הבריאות, והמטופלים המוטרדים גם כך ועסוקים במחלתם, לא דאגו להגיע ולהתחסן ונחשפו לסיכון בריאותי חמור ונוסף.

פרויקט לכיסוי חיסוני במחלקה המטואונקולוגית בלין. האחות רגינה דרליוק במהלך חיסון. צילום: דוברות כללית

בכדי למנוע את חשיפת המטופלים לגורמי סיכון מיותרים, הוחלט בכללית להפעיל תוכנית לכיסוי חיסוני עוד טרם תחילת מתן הטיפול. החיסון מתבצע על ידי צוות המכון ההמטולוגי של כללית, כאשר צוות הסיעוד בהנהלת האחות רגינה דרליוק, מובילת הפרויקט, בודק עבור כל מטופל חדש שמגיע למכון ההמטולוגי לקבלת טיפול כימותרפי/ביולוגי, האם הוא חוסן בחיסון פרבנר או פנאומווקס, כנגד חיידק הפנאומוקוק.

במידה ומטופל לא חוסן והוא צריך לקבל טיפול כימותרפי או ביולוגי, מתבצע החיסון במכון. מתן החיסון מתועד בתיקו הרפואי של המטופל ומועבר עדכון ממוחשב לרופא המשפחה. בכדי לוודא כיסוי מלא, דואג הצוות הסיעודי לוודא גם לפני כל מתן טיפול כימותרפי, או ביולוגי, שאכן המטופל כבר קיבל את החיסון הנדרש.

מאז הוחל הפרויקט, נרשמה ירידה בשיעור המטופלים במכון שפיתחו תחלואה בשל זיהום על ידי חיידק הפנאומוקוק, הייתה ירידה של 30% במספר האישפוזים עקב דלקת ריאות, או אלח דם (זיהום בדם), וירידה של 37% בתמותה בקרב מטופלי המכון.
הפרויקט נחשב פורץ דרך ומהווה נדבך חשוב בתפיסת המרחב הטיפולי של הכללית ותפיסת המטופל במרכז.


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות