מיום ראשון: קנסות לרכבים מזהמים בחיפה. כמה תשלמו?

זיהמתם שילמתם: החל מיום ראשון, עם תום הפיילוט אשר במהלכו רשמו השוטרים ופקחי עיריית חיפה רק דו"חות אזהרה, יחולקו קנסות כספיים לבעלי רכבים מזהמים בחיפה ובקריית חיים. הכינו את הרכבים
החל מיום ראשון הקרוב, 6.5.2018, יירשמו קנסות לבעלי רכבים מזהמיםצהעוברים על חוק עזר "אוויר נקי" בחיפה ובקריית חיים.

מתחילת יישום החוק לפני כ- 3 חודשים נבדקו בחיפה 2113 כלי רכב כאשר מתוכם נמצאו 98 רכבים שלא עמדו בדרישות החוק. לאחר כ- 3 חודשים בהם ניתנו דוחות אזהרה בלבד תחל העירייה ברישום דו"חות אמת וקנסות בסך 500-1000 שקלים.

הדו"חות יינתנו על פי חוק אוויר נקי חיפה (אזור מופחת פליטות מזהמות מתחבורה) אשר אושר על ידי שר הפנים ושר התחבורה ופורסם ברשומות בסוף שנת 2017. חוק העזר גובש על ידי עיריית חיפה בשיתוף המשרד להגנת הסביבה ומשרד התחבורה, כחלק מתכנית כוללת להפחתת זיהום האוויר במפרץ חיפה אשר אושרה בהחלטת הממשלה, לצמצום זיהום אוויר והפחתת סיכונים סביבתיים במפרץ חיפה.

אכיפה בלתי מתפשרת נגד כלי רכב מזהמים בחיפה. צילום: דוברות המשרד להגנת הסביבה

לצורך יישום החוק הכין המשרד להגנת הסביבה קובץ הכולל את כל רכבי הדיזל שהוגדרו על ידי המשרד כמזהמים. מפקחי  העירייה הוסמכו לאכיפת החוק, הוצבו שלטי התראה ותמרורים האוסרים על כניסת רכבים מזהמים לעיר. כמו כן, לבעלי הרכבים המזהמים נשלחו מכתבי התראה והובהר להם כי ניתן להתקין מסננים ייעודים במחיר מסובסד. בנוסף, בוצעו הליכי פרסום ושיתוף ציבור לקראת יישום החוק. רכבים בהם הותקנו המסננים צוידו באישור מיוחד המעיד כי כלי הרכב שברשותם אינו מזהם ויכול לנוע באופן חופשי בעיר.

יצוין כי במהלך השנה האחרונה הותקנו מסננים בכל האוטובוסים המשמשים בקווי שירות בעיר. כמו כן רכשה העירייה משאיות אשפה מונעות בגז אשר יחליפו את צי המשאיות הקיים.

משאית לפינוי אשפה המונעת בגז. צילום: יח"צ

בשלב הראשון תתבצע האכיפה כנגד רכבי דיזל במשקל 3.5 טון ובשלב השני, שיכנס לתוקפו בתחילת שנת 2019, תוגבל כניסתם של כלל רכבי הדיזל שהוגדרו על ידי ארגון הבריאות הבינלאומי כמזהמים.

פעילות האכיפה מתבצעת על ידי העירייה בשיתוף משטרת ישראל. מאז שהחלה פעילות האכיפה בנושא בתחילת חודש פברואר, נבדקו על ידי העירייה בשיתוף המשטרה 2113 רכבים כאשר 2015 מבין הרכבים נמצאו תקנים ועמדו בדרישות החוק וכנגד 98 רכבים נרשמו דו"חות אזהרה בלבד ובעליהם נדרשו להתקין מסננים יעודים למניעת זיהום.


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.com


עוד בחדשות