מה עומד מאחורי חנוכת הכיכר החדשה בבת גלים?

בשכונת בת גלים בחיפה נחנכה אתמול כיכר חדשה, כיכר פאפא, וריגשה מאות אורחים שהגיעו לטקס מהארץ ומהעולם
מאות ממוקירי זכרו של פרודרומוס כריסטו פאפאוואסיליו, יווני קפריסאי וידידה של ישראל, השתתפו בטקס חנוכת הכיכר, הנושאת את שמו של האיש שכונה בפי חבריו הישראלים "פאפא". האיש המיוחד לחם בנאצים וסייע לפליטי השואה אשר נשלחו לגלות לאחר כל שנות הסבל שחוו תחת אימת ציפורני הנאצים. פאפא סייע רבות לפליטי השואה, שהוגלו מישראל למחנות המעצר בקפריסין.

בין המשתתפים בחנוכת הכיכר על שמו אתמול בערב, היו גם ילדיו, נכדיו וניניו הנרגשים של פאפא, ראש עיריית לימסול, חברי הפרלמנט הקפריסאי, שגרירת קפריסין בישראל, ראש עיריית חיפה, חברי ארגון מעפילי קפריסין, אנשי ים וספנות ושגרירי קפריסין בישראל לדורותיהם.

חנוכת הכיכר התקיימה במסגרת האירועים לציון מלאת 70 למדינת ישראל, המתקיימים בחיפה, שהייתה שער הכניסה דרכו נכנסו העולים למדינת ישראל.

יו"ר ועדת השמות העירונית, פרופ' יוסי בן ארצי, פתח את הטקס באמרו, כי ההחלטה להנציח את פאפאוסיליו הייתה מהמהירות והקלות שהתקבלו על ידי הוועדה בראשה הוא עומד שנים רבות.
גם הבחירה במיקום הראוי להנצחתו של האיש המיוחד הזה, הייתה קלה ומתבקשת, בסמוך לים ולמוזיאונים הקשורים בו: חיל הים, העפלה והמוזיאון הימי הלאומי ובסמוך למערת אליהו, המקודשת לבני כל הדתות ותואמת את אישיותו של פאפא, שפעל למען בני כל הדתות מתוך אהבת אדם.

חנוכת כיכר פאפא, אתמול בשכונת בת גלים. צילום: ראובן כהן, דוברות עיריית חיפה

מנכ"ל צים לשעבר וחברו האישי של פאפא, ד"ר יורם זבה: "פאפא סומן כבר בילדותו כמנהיג והפך לכזה בגיל צעיר, תחילה כלוחם בנאצים ולאחר מכן כשסייע לעצורי המחנות, תוך סיכון עצמי משום שלא היה יכול לעמוד מנגד מול הסבל האנושי של העצורים".

שגרירת קפריסין בישראל; סאלינה סמבוס: פאפא היה אדם יוצא דופן שעשה את המעשה הנכון, מתוך אהבת אדם ואמונה, כי ליהודים מגיעה מדינה עצמאית, ובכך הפך מופת לערכים של כולנו. חנוכת הכיכר על שמו נעשית בתקופה בה היחסים בין קפריסין לישראל טובים מאי פעם, וממשיכים להעמיק. אין לי ספק כי פאפא משקיף עלינו מהמקום בו הוא נמצא עכשיו בסיפוק וגאווה.

הגיעו מוקירי זכרו של פאפא, מהארץ ומהעולם. צילום: ראובן כהן דוברות עיריית חיפה

ראש עיריית לימסול, ניקוס ניקוליידיס: "בהנצחתו של פאפא אנו מחזקים את הברית בין הערים שלנו בשנה ה – 70 להקמתה של ישראל. פאפא מסמל בדמותו את הקשר ביננו לישראל המבוסס על כבוד וערכים משותפים. פאפא היה הדמות הבולטת ביותר מבין מאות קפריסאים שסייעו ליהודים במחנות, ויחד אתו אנו מנציחים גם אותם ואת מעשיהם".

כריס פאפאוואסיליו, בנו של פאפא הודה במילים נרגשות על הנצחתו של אביו ואמר כי הכבוד הוא לא רק שלו אלא של קפריסין כולה. פאפא, אמר כריס, אהב את ישראל וחש גאווה על כך שהיה שותף לסיפור הקמתה. פאפא היה אידאליסט והומניסט שלא הבין כיצד בריטניה, שלחמה בנאצים הקימה מחנות מעצר לאלו, ששרדו את התופת ועל כן פעל בכל דרך אפשרית למען הפליטים שנאלצו לגלות מארצם. עוד סיפר בנו של פאפא כי בשנת 1974 התהפך הגורל ופאפא הפך פליט במדינתו, לאחר שהטורקים כבשו את פמגוסטה, עיר הולדתו. בימים אלה התגייסו למענו חבריו הישראלים וסייעו לו להקים בית חדש בלימסול.

טקס חנוכת הכיכר. צילום: ראובן כהן דוברות עיריית חיפה

ראש העיר, יונה יהב: "אנו מצווים מהתורה להוקיר את מי שעשה לנו טוב, ועל כן הנצחנו בחיפה שלוש מדינות, שסייעו ליהודים בתקופה השואה: דנמרק, בולגריה והפיליפינים ופאפא אחד – שהחליט לפעול נגד העוול שנעשה לפליטי השואה. במקום הזה יעברו אלפי אנשים שירצו לדעת מי היה פאפא וכך ילמדו על מעשיו ודמותו לה אני מצדיע בשמי ובשם כל תושבי העיר והמדינה".


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.com


עוד בחדשות