מרכז למידה בהפעלת תלמידי תיכון ליאו באק

ענבל אלון רכזת מתמטיקה יזמה מרכז למידה לתלמידי היסודי אותו מפעילים תלמידי תיכון כחלק מן המחויבות החברתית שלהם. המרכז פעיל ותוסס זו השנה השנייה וחונך עשרות תלמידי חטיבת יסוד ליאו באק.
 

בתחילת השנה שעברה פנתה ענבל אלון רכזת לימודי המתמטיקה תיכון ליאו באק לד"ר לולי שטרן, מנהלת חטיבת היסוד ליאו באק, בהצעה להקים מרכז למידה כשתלמידי התיכון יהיו חונכים לתלמידי היסודי. מנהלת היסודי ד"ר שטרן הסכימה מיד ולאחר שהתקבל אישור מדפנה יעקובוביץ מנהלת התיכון וממנכ"ל ליאו באק דאז דני פסלר, על כך ששעות אלה יהיו חלק מהמעורבות חברתית שאותה חייבים תלמידי התיכון לעשות, יצאה ענבל לדרך.

על התהליך מספרת ענבל אלון: "ראיינתי תלמידים שמעוניינים להצטרף, את רובם אני מכירה כמורה ורכזת מתמטיקה. בראיון הסברתי את הצורך בהתחייבות ללא ביטולים של מפגשים, ואם מבטלים צריכים למצוא שעה חלופית ולהיות יצירתיים בהעברת החומר וכמובן קשובים ואחראיים.

יחד עם לולי שטרן מנהלת היסודי וליאת מורת השילוב מיפינו את התלמידים שזקוקים לחיזוק במקצוע מסוים, העשרה במקצוע אחר, אח בוגר שיהיה אוזן קשבת לחניך, על פי הצורך של הילדים התאמתי להם חונך.

המפגשים הם באורך של 45 דקות, ישנם תלמידים שפוגשים את החונך שלהם פעם בשבוע וישנם כאלה שנפגשים פעמיים. על פי המלצת המחנך ביסודי."

ענבל אלון רכזת מתמטיקה. צילום ליאו באק

"הקשר ביני לבין הצוות ביסודי הוא מצוין", מספרת ומספר ענבל, "ואנו עובדים בשיתוף פעולה מלא עם מורי היסודי למציאת פתרונות יחד ישנם מקרים שאין כימיה בין החונך לחניך ובמקרה כזה אני מטפלת בעניין מול החונך והמחנך ביסודי ומול החניך. אז נעשית שיחה משותפת ויוצאים לדרך חדשה. ברוב המקרים זה עובד ומסתדר וכשלא, אני מחליפה חונך.

החונכים שולחים לי מייל בסוף כל פגישה: שעות המפגש, עם מי ומה עשו.

כל בעיה שעולה, החונך פונה אלי ואני מטפלת מול לולי שטרן והמחנך. החונכים מקבלים הערות רק ממני, אני אחראית לכך שלהם יהיה פתרון לכל בעיה. ההורים לא פונים אליהם בשום אופן.

במפגשים שבהם החניך צריך חיזוק, החונך מקבל את החומר מהמורה המקצועי.

במפגשים שבהם החניך צריך העשרה, החונך מגיע מוכן מראש עם כל דבר שעולה בדעתו. הם מאוד יצירתיים ומשקיעים. הנושאים שהם מלמדים מדהימים ומקוריים.

לדוגמא: הכינו מצגת על נושא שהילד מאוד אוהב, לומדים נושאים יפים במתמטיקה ברמה של תיכון, לומדים על כי המשיכה, משחקים משחקי קופסא, החונך מלמד את החניך קסמים"

עם התקדמות הפרויקט, מוסיפה דוברת ליאו באק טובה גילת באים תלמידי תיכון שכלל אינם זקוקים לשעות התנדבות, הם באים להתנדב מרצון לתרום.

ישנו ביקוש גדול מאוד להשתתף בפרויקט וענבל הגבילה את הכמות ל 40  חונכים שכל אחד מתנדב בממוצע 3 פעמים בשבוע.

חונכים מספרים לענבל שהם מאוד נהנים מהילדים ומשיתוף הפעולה.

ישנם חונכים שמבקשים להגדיל את מספר המפגשים או להמשיך עם "החניך" תלמיד הייסודי שחנכו בשנה שעברה. לעיתים הורים שמגיעים לאסוף את ילדיהם תלמידי היסודי מוקדם מדי נתקלים בבקשתו להישאר עד סוף החונכות והאם נאלצת להמתין…

המפגשים נערכים בספרייה או בשולחנות שמחוץ לכיתה.

ענבל מבהירה לתלמידים כי הם מחויבים לשבת במקומות פתוחים ולעולם לא עם דלת סגורה.

כדוגמא אישית מוסיפה ענבל "גם אני חונכת ילדה בכיתה ו"

מנכ"ל ליאו באק אופק מאיר רואה גם הוא חשיבות רבה בפרויקט: "אני חושב שגם החונך וגם החניך נתרמים במידה שווה, החונך מגיע מאורגן וממוקד למפגש אחרי הכנה מראש וזוכה ללמד את החניך מידיעותיו והחניך זוכה ליחס אישי וחבר בוגר. אנו מעריכים מאד את הפרויקט ועוזרים בכל דרך נדרשת לקיומו. שיתוף הפעולה של הצוות החינוכי של חטיבת הייסוד ולולי שטרן המנהלת הוא קפדני מקצועי ומושקע"

 


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחינוך