מוותרים על המדורות בגלל מזג האויר: "זה אמנם מצער את הילדים אבל עדיף מאשר שיהיה כאן גל שריפות"

רשויות מקומיות באיזור הודיעו הבוקר על איסור מוחלט של קיום מדורות בשטחן. עוד קודם לכן הודיעו הורים רבים, כי הם מוותרים על המדורות עקב תנאי מזג האויר המסוכנים. מה נכתב להורים בהודעות הווטס אפ ומה הודיעו חלק מהרשויות באיזורנו?
למודי נסיונות וטעם מר באיזור, ובמיוחד בעיר חיפה אשר ספגה בשנים האחרונות שריפות ענק, שגרמו לנזקים חמורים ואף גבו קורבנות רבים בנפש, הודיעו כבר אתמול (שלישי) הורים רבים ברחבי חיפה, הקריות והאיזור כולו, כי החליטו לדחות את אירועי המדורות לתאריך אחר בעתיד, לאור תנאי מזג האויר הקשים.

במקביל הודיעו הבוקר (רביעי) הרשויות השונות ובהן עיריית חיפה ועיריית נשר על איסור קיום מדורות בשטחן, עקב תנאי מזג האוויר הקשים. גם במרבית הקריות אסרו על הבערת מדורות הערב.

וכך נכתב בהודעה שהוציאה עיריית חיפה הבוקר: "לאור תנאי מזג האוויר הקיצוניים המתאפיינים ברוחות מזרחיות וטמפרטורות גבוהות עד שרביות והסכנה להתפשטות שריפות מהירות תוך סיכון חיי אדם ורכוש, הנחה ראש העיר יונה יהב לאסור על הדלקת מדורות בשטחים פתוחים ברחבי העיר חיפה".
יהב: "רק לפני שנתיים העיר חיפה חוותה שריפה שהתפשטה במהירות, וגרמה לנזקים אדירים ולסכנת נפשות. לא ניקח סיכון בכל הנוגע לביטחון תושבינו. עיריית חיפה הורתה לכל הגורמים הרלוונטיים להימנע נוכח מזג האוויר ממדורות לטובת שמירה על חיי אדם.
בתוך כך הנחתה גם מערכת החינוך העירונית את מוסדות החינוך והמרכזים הקהילתיים שלא לקיים מדורות קהילתיות בכל מסגרת עירונית. במקום מדורות ממליצים במערכת החינוך לקיים אירועים קהילתיים או כיתתיים ללא מדורות.
צוותים מתוגברים של העירייה הכוללים ניידות אבטחה, פיקוח ושיטור קהילתי מסיירים ברחבי העיר על מנת על מנת למנוע הדלקת אש והתפשטות שרפות", אמר יהב הבוקר.

ל"ג בעומר. צילום ארכיון

בעיריית טירת כרמל הוציא ראש העיר, אריה טל, הודעה לתושבים ובה כתב:
תושבות ותושבים יקרים, בשל תנאי מזג אוויר קשים השוררים באיזורנו המתאפיינים ברוחות מזרחיות עזות ובטמפרטורות גבוהות במיוחד דבר המגביר משמעותית את הסכנה לשריפות נרחבות ולפגיעה בחיי אדם, ולשם שמירה על ילדינו בהמלצת מכבי האש-
חל איסור מוחלט להדליק מדורות ברחבי העיר !!!!!!
הנחתי את כל גורמי האכיפה בעיר לדאוג לביצוע הנחייתי זו, בכדי לשמור על ביטחון ילדינו ותושבי העיר".

בתמונה: מדורה יישובית בקריות בשנה שעברה, ל"ג בעומר תשע"ז. צילום: סטודיו עידן חן

 

יש לציין שעוד קודם להודעות הללו מהרשויות השונות, גילו דווקא ההורים באיזור – דאגה רבה ואחריות מוגברת.

בהודעות שהועברו מוקדם יותר השבוע בין ההורים, נכתב כי לאור מזג האוויר הצפוי מומלץ לדחות את החגיגות:
"זה אמנם מצער את הילדים אבל זה עדיף מאשר שיהיה כאן גל שריפות". במספר בתי ספר בחיפה ובקריות הוחלט על מפגשים כמתוכנן הערב – אולם ללא הבערת מדורות ולצורך פעילויות גיבוש בלבד: "לא רצינו לפגוע בילדים אז לפחות שייהנו מאוכל טוב וחטיפים ופעילויות", אמרו ההורים.

בשכונת הכרמל בחיפה, קיבלו כבר אתמול בבוקר הורים בבתי הספר, את ההודעה הבאה בקבוצות הווטס אפ הכיתתיות:

"לאור תנאי מזג האוויר השרבי הכולל רוחות, ולאור התדיינות עם נציגי הוועד המרכזי ועם שאר נציגי וועדי הכיתות בשכבה, שחלקם הביעו חשש לקיום המדורה תחת תנאים אלו, ולאור הניסיון הקשה שחווינו על בשרנו כתושבי חיפה והשכונה בפרט זה לא מכבר, ובדיוק תחת תנאים דומים, נרצה לנסות ולדחות את קיום המדורה למועד אחר שיהיה מקובל ויתאים לרוב רובנו.
קיום מפגש שכבתי שכזה טומן בחובו לא מעט חששות, על אחת כמה וכמה במזז אויר שרבי והפכפך, ואין אנו מעוניינים לקחת סיכונים מיותרים, עבור אף אחד מהילדים ואף אחד מאיתנו", כתבו נציגי ההורים.

במקביל הודיעו בשירותי הכבאות על היערכות מוגברת הן בשל אירועי ל"ג בעומר והן בשל תנאי מזג האוויר הבעייתיים בלשון המעטה:

במחוז חוף ביקשו לפקוח עין במיוחד ולנסות לאחד מדורות, להקטין את המדורות ולהשגיח באלף עיניים גם בעת קיום מדורות קטנות ופרטיות אשר מותרות בחלק מהאיזורים.

וכך נכתב בהודעה שהוציא הבוקר דובר שירותי הכבאות במחוז חוף, להב אורי צ'ובטרו:

חידוד הנחיות לערב לג בעומר תשע"ח 2.5.2018. על פי כל התחזיות הערב צפויות לנשוב רוחות מזרחיות ערות, בשילוב טמפרטורות גבוהות מהרגיל לעונה ולחות נמוכה. זהו שילוב אשר עלול לגרום להתפשטות מהירה של שריפות.
לפיכך, אנו פונים לציבור לאיחוד מדורות,  הקטנת היקפן וצמצום כמות חומר הבערה. נוסף על כך יש להקפיד על שמירת מרחקי בטחון גדולים מהרגיל ומאלו הקבועות בתקנות. חג שמח ובטוח".

הורים רבים הודיעו עוד אתמול כי החליטו לוותר על המדורות השנה. צילום: אילוסטרציה

 

במערך שירותי הכבאות הארצי מבקשים מהציבור כולו לגלות עירנות ואחריות גדולה:

"תנאי מזג האויר עלולים לגרום להתפשטות שריפה במהירות, תוך סיכון לחיי אדם ולרכוש. אנו קוראים לציבור הרחב לנהוג במשנה זהירות בהדלקת מדורות החג".

יש להקפיד על כללי הבטיחות כפי שפורסמו באתר הכבאות ברשתות החברתיות ובאמצעי התקשורת.

▪יש לפעול לאיחוד מדורות מטעמי בטיחות וזיהום אויר.

▪לאור מזג האוויר החריג הצפוי, המלווה ברוחות ערות, אנו מבקשים להקטין את היקף מדורות  על מנת לצמצם את הסיכון שהאש תצא מכלל שליטה.

▪יש למקם את המדורה במקום נקי מחומרים דליקים.

▪ הדלקת האש תעשה אך ורק על ידי אדם מבוגר, שישמש אחראי וישגיח על הילדים.

▪יש להדליק את האש עם כיוון הרוח.

▪ מומלץ להחזיק בקרבת מקום שני דליי מים.

▪אין להשאיר מדורה ללא השגחה.

▪יש לוודא  כיבוי מוחלט של האש טרם עזיבת המקום.

במידה והאש יוצאת משליטה יש לחייג מיד ללוחמי האש 102.


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.com


עוד בחדשות