מוזיאון האבסורד

כמעט בכל עיר גדולה בישראל וגם בעולם תמצאו מוזיאונים מצליחים שמושכים אליהם כמות עצומה של תיירים ומבקרים. אז למה דווקא בחיפה עתירת המוזיאונים העירוניים זה לא קורה? אלירן טל בטור נוקב על מצב התרבות בעיר
בפריז יש את הלובר, בלונדון ובאמסטרדם תמצאו בין היתר את מוזיאון השעווה. בברצלונה תתפעמו מהמוזיאון של גאודי וגם בארץ יש במה להתגאות: מוזיאון יד ושם בירושלים, ולצדו מוזיאון ישראל, בחולון מוזיאון הילדים הסופר מצליח ובתל אביב מוזיאון ת"א. ובחיפה? גם כאן אנחנו נשארים מאחור, עם כמה מוזיאונים אפרוריים שלא מהווים אטרקציה לא לתייר מחו"ל, לא למטייל הישראלי ולצערנו אפילו לא לציבור החיפאים שמממנים ממיטב כספי הארנונה, שורה של מוזיאונים.

משהו בעגלה הזאת לא מצליח להתרומם. הגלגלים חורקים, והקהל נוהר. למוזיאונים אחרים.

נסו להיזכר, מתי בפעם האחרונה לקחתם את הילדים לבילוי של שבת אחר הצהריים במוזיאון טיקוטין או במוזיאון חיפה בואדי? מכאן אני יכול לראות שאתם מגרדים בפדחת, שואלים את האישה ומנסים איכשהו להיזכר. "ולי בטיול השנתי, כהורה מלווה,." אומר אחד מכם וחושף את מצבה התרבותי העגום של העיר.

מוזיאון המדעטק בהדר, שאינו משוייך לרשת המוזיאונים העירונית בניהולו של ניסים טל, דווקא כן מצליח להוכיח שאפשר גם אחרת. תערוכות מתחלפות, אטרקטיביות, וכמות עצומה של מבקרים. תענוג לעיניים.
אז למה הנהלת מוזיאוני חיפה לא מסוגלת ליישם מודלים מצליחים מהארץ ומחו"ל? למה היא לא מצליחה להוות אטרקציה מקומית ובינלאומית? תקציבים יש, כוונות טובות מצד ראש העיר (איש תרבות בפני עצמו) יש מעל ומעבר ובכל זאת משהו בעגלה הזאת לא מצליח להתרומם.
הגלגלים חורקים, והקהל נוהר – למוזיאונים אחרים.

כדי להבין את ההתנהלות של טל וצוותו, כדאי שתקשיבו לסיפור הבא. טרם כתיבת טור זה, פנתה עורכת אתר "ניוז" מספר פעמים (הכל ממוסמך ומתועד) לניסים טל בכל האמצעים העומדים לרשותה ובין היתר גם למשרדו ואפילו לחברת יחסי הציבור התל אביבית – (למה לא חיפאית? גם שאלה) – שמייחצנת את המוזיאונים וממומנת גם מכספי הארנונה.

קארין ביקשה דבר פשוט. עובדות. לקבל את דו"ח 2016 (דו"ח 2017 טרם אושר, כך נמסר) כאשר בדו"ח מפורטים מספר המבקרים במוזיאונים המקומיים, סך ההוצאות אל מול ההכנסות ועוד. בקשה לגיטימית שאמורה להיות חשופה וגלוייה לא רק לעיתונאי שממלא את תפקידו, אלא גם לתושב חיפה שרוצה לדעת לאן הולכים כספי המיסים שהוא משלם.

ניסים טל מנכ"ל "מוזיאוני חיפה". צילום: ניוז

אז עד לרגע זה את הדו"ח או כל חלק ממנו, מספרים, נתונים או עובדות לא קיבלנו. נשמח לפרסמו לציבור ברגע שיוחלט על ידי מחזיקיו, שהגיע הזמן להציגו בציבור. בינתיים, בלי קשר לדו"חות, כדאי לעשות רי-פרש רציני גם בסוגייה הזאת. לידיעת ראש העיר, ויתר המועמדים לתפקיד.


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.com


עוד בחדשות