"קשה לאדם לומר על עצמו שהוא בודד"

יש שמגדירים את הבדידות כסרטן של הנפש שלנו. פרויקט ייחודי ומרגש של מכבי מכשיר מתנדבים כדי לטפל בבדידותם של חברי הקופה. "הבדידות היא דבר נורא. לפעמים מרוב שאתה לבד אתה לא מצליח להבין את הנזק שנגרם לך"
בדידות היא מצב חברתי-רגשי של חוסר שייכות, ריחוק מסביבת אנוש ולרוב כמיהה עזה להתחברות עם אחרים. לאורך זמן, הבדידות עלולה אף לפגוע ישירות בבריאותנו ויש המגדירים אותה 'כסרטן של הנפש'.

בניגוד לבעיות רפואיות ותפקודיות הזוכות לסיוע מהרשויות, נושא הבדידות בישראל אינו פרמטר הזוכה למענה ממערכת הבריאות.

במכבי שירותי בריאות איתרו את הבדידות כבעיה מרכזית הגורמת באופן ישיר לבעיות רפואיות, נפשיות ופיזיות והחליטו לטפל בנושא: כך "נולד" פרויקט "נפגשים", אשר במרכזו הסברה אודות הסיכון שבבדידות וגיוס מתנדבים המבקשים להתנדב ולסייע. במסגרת הפרויקט במרכז הרפואי של מכבי בהדר, זיהו אנשי הצוות המקצועי בסניף את אותם מבוטחים בודדים, ולאחר בדיקה מול החברים שהם אכן מעוניינים בכך, מתאמים עבורם מתנדב או מתנדבת שעברו הכשרה במכבי.

המתנדבים מגיעים לביתם של המבוטחים וכל אחד מהם תורם את חלקו במגוון תחומים, החל מעזרה בארגון מסמכים, בישול מאכלים שונים, צפייה משותפת בסרטים, טיול בים או אוזן קשבת לצורך שיחה חברית, דבר הנחוץ לכל אחד מאיתנו. המטרה העיקרית היא כמובן: הפגת הבדידות.

הסרטן של הנפש. נושא הבדידות בישראל אינו פרמטר הזוכה למענה ממערכת הבריאות. צילום: אילוסטרציה

בפרויקט המרגש משתתפות בין היתר גם המתנדבת, מירי רבינוביץ (40) מחיפה ויוליה בקשטייב (47) חברת מכבי המקבלת סיוע במסגרת המיזם. הקשר ביניהן החל לפני כחודשיים, יוליה שעלתה מרוסיה לפני שנתיים הייתה עיתונאית מצליחה בעברה במוסקבה, ועלתה ארצה מתוך ציונות. למרות הגשמת חלומה להגיע לארץ הקודש, הרי שקשיי השפה והעובדה שהיא מרותקת לכיסא גלגלים עקב מחלה כרונית, הובילו אותה במהרה לבדידות עמוקה. המציאות החדשה והמנטליות השונה הקשו עליה, וזאת למרות שיוליה היא אדם יצירתי מאוד ובעלת יחסי אנוש מעולים. עצם העובדה שהיא בעלת נכות וזקוקה למטפלת בכדי לבצע דברים בסיסיים כמו לבשל ולהתקלח, שלא לומר טיול מחוץ לבית שזהו פרויקט בפני עצמו, גרמה לה לבדידות נוראית בגילה הצעיר. יתרה מכך, במפגשים עם יוליה עלו צרכים נוספים להם היא זקוקה כמו ריהוט ומזרן שינה המותאם לצרכיה.

על אף הקשיים הרבים והשונים, מאז החיבור בניהן, זכתה יוליה בחברת אמת, חברה שאכפת לה ממנה, חברה העומדת לצידה ומסייעת לה בהתנהלות הבירוקרטית  ומעל הכל, בולטת תחושת השייכות והתמיכה החשובה כל כך.

בזכות ההתקשרות בניהן יוליה מרותקת מהידע שמירי מעבירה אליה, היא לומדת להבין את המנטליות העכשווית ואת התקשורת בישראל. כל אלו ביחד עוזרים לה להתמודד.

"אני חושבת שקשה לאדם לבוא ולומר על עצמו שהוא בודד, קשה להגיע לתובנה כזאת עם עצמך. הבדידות היא דבר נורא, לעיתים מרוב שאתה לבד אתה לא מצליח להבין את הנזק שנגרם לך, ואין אף אחד שיבוא מהצד ויגיד לך עד כמה אתה מתדרדר. אני יכולה להגיד שהנתינה הזאת, ללא תמורה, היא סיפוק עצום, בייחוד שאני רואה עד כמה זה עולם ומלואו בשביל יוליה" סיפרה מירי.

יוליה מוסיפה: "אני מרגישה ברת מזל שהכרתי את מירי. מעניין לי איתה, הכרתי אדם מאוד עמוק שמצליח להבין אותי ולתת לי זכות קיום מאוד בסיסית, ואני מאוד שמחה שהגורל הפגיש בנינו".

 

מימין, רכז המתנדבים, אלי סולומון, מנהלת המזכירות הרפואית ורכזת מתנדבים, איריס שוברט, חברת מכבי יוליה בקשטייב, ואחראית תחום אונקולוגיה ורכזת עובדים סוציאליים של תכנית המתנדבים במרחב, ורד לונגמן. צילום: מכבי

במכבי מציינים כי היתרון הגדול של פרויקט "נפגשים" בא לידי לביטוי בעובדה שלא כל אדם בודד היה מוכן להכניס אדם זר לביתו וכי העובדה שאותם מתנדבים עוברים הכשרה מקצועית ונשלחים באופן  מבוקר על ידי הארגון, מעוררת ומחזקת את האמון בקרב המטופלים הזקוקים למתנדב.

במכבי קוראים לציבור הרחב, לבוא ולהירתם לפרויקט. יצוין כי אין התחייבות לפרק זמן ההתנדבות וכל מתנדב רשאי לתרום מזמנו, לפי יכולתו. המתנדבים אשר ייקחו חלק בפרויקט יזכו להדרכה ומעטפת מקצועית רחבה, שתלווה אותם לאורך כל הדרך.

ורד לונגמן, שמרכזת את תחום העבודה הסוציאלית במכבי בחיפה-הדר: " ישנם אנשים רבים הסובלים מבדידות וזקוקים לעזרה, אני קוראת לכל מי שיש לו מעט זמן פנוי, חבר'ה צעירים, מבוגרים בפנסיה, בואו לקחת חלק, אני חושבת שתופתעו לגלות עד כמה זה יתרום לכם בחזרה".


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות