מדוע נדחתה תביעה ייצוגית על סך 26 מיליוני שקלים נגד המכללה לאיפור איל מקיאג'?

בקשה לתביעה ייצוגית אותה הגישה צעירה חיפאית נגד מכללת האיפור איל מקיאג', נדחתה בימים אלו. מה טענה התובעת ומדוע דחה השופט את תביעתה?
תושבת חיפה (30) נרשמה ללימודי איפור מקצועי בסניף חיפה של המכללה לאיפור איל מקיאז' ורכשה ערכת איפור בעלות כוללת של כ-13 אלף שקלים.

בחלוף חודש וחצי מהרישום לקורסי האיפור, הגישה התובעת את מועמדותה לעבודה בחו"ל – והתקבלה. כך, יום לפני פתיחת הקורס, פנתה התובעת למכללה, וביקשה לבטל את הרשמתה ואף לקבל החזר כספי מלא.

הצעירה נענתה בשלילה, ופנתה בכתב אל המכללה לאחר 50 יום מפתיחת הקורס הראשון. משנדחתה גם פנייתה זו, וכן פניה נוספת לוועדת הביטולים של המכללה – הגישה הצעירה תובענה ייצוגית על סך 26 מיליון שקלים נגד מכללת איל מקיאג' לבית המשפט המחוזי בחיפה.

 

הצעירה ביקשה מביצת המשפט לאשר תובענה ייצוגית על סך 26 מיליון שקלים נגד מכללת איל מקיאג'. צילום אילוסרציה

התובעת דרשה כי יינתן פיצוי לכל לקוח שהוחתם על  נוסח ההסכם האחיד עליו הוחתמה גם היא – וזאת במהלך שבע השנים שקדמו להגשת תביעתה. לטענתה, בעצם ההחתמה על ההסכם – המכללה פגעה בחופש ביטול ההתקשרות של החותמים.

בין עילות התביעה טענה התובעת כי המכללה לא אפשרה לה לעיין בחוזה לפני חתימתה עליו, וכי הטעתה אותה בכל הנוגע לזכותה לביטול ההסכם.

עוד טענה התובעת, שהמכללה דחתה את תחילת הקורס בכשלושה שבועות, אך לה לא ניתנה זכות דומה לבטל את השתתפותה בקורסים – דבר המהווה חוסר סימטריה בחובות ובזכויות הצדדים כפי שהם מבוטאים בהסכם ביניהם.

לדברי עורכי הדין יעקב בטש ומיטל דקל, ממשרד זאבי-בטש, המייצגים את המכללה, דווקא המכללה היא שהתנהלה בצורה הוגנת, ואף הציעה לתובעת שלל פתרונות הוגנים – אך זו דחתה את כולם.

לדבריהם, המכללה הציעה לתובעת לקחת חלק בשיעורים בעודה שוהה בארץ, או לחלופין להקפיא את הלימודים ולהירשם לקורסים חלופיים במועדים עתידיים הנוחים לה. לחלופין, הוצע לתובעת להסב את זכויותיה למישהו אחר  – כל זאת ללא תוספת במחיר – אך היא כאמור סירבה להצעות המכללה – ועמדה על דרישתה לקבלת החזר כספי מלא.

הבקשה לאישור התובענה כייצוגית נדונה בפני השופט המחוזי יגאל גריל, אשר כתב לאחרונה בפסק דינו כי הוא מקבל את טענות המכללה, ודוחה את הבקשה להגשת תובענה ייצוגית נגד המכללה.

בפסק דינו קבע השופט בין היתר, כי על אף שמדובר בחוזה אחיד – תנאיו אינם מקפחים, ועומדים בהוראות הדין.


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.com


עוד בחדשות