במקרה של אזעקת אמת: "חדר מלחמה" ממוגן נחנך ברמב"ם

על רקע המתיחות מאיראן ומסוריה: ברמב"ם נחנך חדר פיקוד ממוגן המיועד לשרת את הנהלת בית החולים במקרה של התקפת טילים על איזור חיפה
על רקע המתיחות בגבול הצפון מול איראן וסוריה, נחנך היום (שני) ברמב"ם מתחם פיקוד ממוגן המיועד לשרת את הנהלת בית החולים בתרחיש של התקפת טילים על חיפה, והעברת רמב"ם אל בית החולים התת-קרקעי על שם סמי עופר.

המתקן החדש, אשר נבנה כחלק מבית החולים התת-קרקעי הממוגן, הוקם הודות לתרומתה של הקרן לידידות, בראשותו של הרב יחיאל אקשטיין.

עלותו של "חדר המלחמה" הוא מיליון דולר.

ברמב"ם, בית החולים הגדול בצפון, פועל כזכור גם בית חולים תת קרקעי ממוגן, הגדול מסוגו במזה"ת, אשר נבנה כלקח מאירועי מלחמת לבנון השנייה. את המתקן, אשר מיועד לקלוט כ-2,000 מטופלים בעתות חירום מכל אזור צפון המדינה, מנהל מטה מיוחד המורכב מגורמים שונים בבית החולים, האחראיים בזמן אמת על ניתוב החולים לפי דרגות חומרת פציעתם, צרכי לוגיסטיקה, הפעלת מערכות חיוניות ועוד. אל המטה מועבר המידע החיוני מקצוות בית החולים דרך מסכי שליטה ומערכת חירום מיוחדת שפותחה ברמב"ם.

 

הרב אקשטיין עם מנהל רמב"ם, פרופ' רפי ביאר, במתחם הפיקוד הממוגן. צילום דוברות רמב"ם

כיום, מטה החירום פועל מתוך הנהלת רמב"ם הממוקמת בקומת הקרקע של בית החולים שאינה ממוגנת, אך במצב שבו פורצת מלחמה הכוללת תרחיש התקפה על האזור, כפי שהיה במלחמת לבנון ה-2, היה נאלץ המטה להתפנות אל המתקן התת-קרקעי הממוגן.

מטה הפיקוד הממוגן, שהוא המוקד המרכזי בו יישב הצוות הרב-תחומי שמפעיל את בית החולים בזמן מלחמה ועתות חירום, אשר נחנך היום בבית החולים התת-קרקעי הינו "חדר מלחמה" אשר נבנה על פי הסטנדרטים הגבוהים ביותר.

חנוכת המטה הממוגן, היום בצהריים. צילום דוברות רמב"ם

המתחם הממוגן כולל חדר ישיבות גדול, לניהול ושליטה באירוע חירום, חמ"ל אחורי עם כ- 16 עמדות עבודה אשר ישמשו לצורכי כוח אדם, לוגיסטיקה וכדומה, מתחם למנהל בית החולים וסגניו, מטבחון צוות, שירותים ומקלחת. עבודות הבינוי אשר בוצעו על ידי אגף הבינוי של רמב"ם, נמשכו כשישה חודשים וכללו עבודות מערכות, התקנות לוחות חשמל, התקנות תשתיות תקשורת, מיזוג אוויר, הקמת קירות, התקנת תקרות מסוגים שונים ועוד – הכל במטרה לאפשר שהות ממושכת לצוות המטה במתקן התת-קרקעי.

יש לציין כי הפרויקט תוכנן כחלק מהקמת בית החולים התת-קרקעי, אך עקב בעיות תקציביות נדחו העבודות ורק בשנת 2017, לאחר קבלת תרומת הקרן לידידות הותנע תהליך של תכנון וביצוע. זו אינה התרומה הראשונה של הקרן לידידות למיגון רמב"ם. בעבר תרמה הקרן להקמת חדרי ניתוח ממוגנים, הממוקמים אף הם בבית החולים התת-קרקעי.

חנוכת המתחם נערכה היום בנוכחותם של הרב יחיאל אקשטיין ונציגי הקרן לידידות, אל"מ ד"ר אולגה פוליאקוב – מר"פ העורף, נציגים בכירים מפיקוד העורף, ונציגי הנהלת רמב"ם.

במעמד הטכס אמר פרופ' רפי ביאר, מנהל רמב"ם, כי בית החולים ממלא תפקיד חיוני עבור אוכלוסיית צפון המדינה בתרחיש של מלחמה או חירום: "מלחמת לבנון ה-2 למדה אותנו שיעור חשוב באופן שבו עלינו להיערך לבאות", אמר פרופ' ביאר, "מחזון למעשה ובעזרתם של ידידים רבים הקמנו את בית החולים הממוגן ברמב"ם והיום אנו משלימים את המשימה כדי שנוכל לנהל אירועי חירום בצורה הטובה ביותר עבור מאות מטופלים הצפויים להגיע אלינו מכל אזור הצפון. אנו ערוכים לכל תרחיש".

נשיא הקרן לידידות, הרב יחיאל אקשטיין: " הקרן השקיעה בשנים האחרונות כמאה וחמישים מיליון שקלים במגוון פרויקטים מצילי חיים כגון שיפוץ 2,400 מקלטים, מיגון וציוד חיוני לבתי החולים בפריפריה ובאזורי עימות, רכישת כבאיות חדישות ללוחמי האש ועוד. במהלך השנים חווינו, יחד עם אזרחי ישראל וכוחות הביטחון, מגוון מצבי חירום ואנו מחויבים תמיד לעמוד בחזית העשייה למען תושבי ישראל בשגרה ובעתות חירום. בימים אלה של מתיחות בגבול הצפון ובעוטף עזה, חשוב לנו לוודא כי כוחות ההצלה מצוידים במיטב הטכנולוגיות להתמודדות עם כל מצב וטיפול בנפגעים. אני מקווה שחדר המצב שאנו חונכים כעת יאפשר לצוות המופלא של בית החולים לפעול בכל מצב לטיפול והצלת חייהם של תושבי הצפון וכוחות הביטחון".

בתמונה: מתוך חנוכת מתחם הפיקוד הממוגן היום ברמב"ם.

צילום: דוברות רמב"ם.


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.com


עוד בחדשות