"אני זוכרת שהייתי מסתכלת על הצוות שטיפל בי ואומרת לעצמי שיום אחד זו תהיה אני"

החולות שהפכו לאחיות. לציון יום האחות הבינלאומי, שני סיפורים מרגשים עם מכנה משותף אחד: אם אתה יכול לחלום את זה אתה יכול להגשים את זה
 

כשלארין חליל, בת 25 מהמועצה המקומית כאוכב אבו אל-היג'א, מגיעה לעבודתה כאחות במחלקת ילדים א' בבית החולים "רות" לילדים ברמב"ם, היא מגשימה חלום.
מאז הייתה בת תשע נכנסה ויצאה מהמחלקה, שם הייתה מטופלת במהלך כל ילדותה במחלת סכרת נעורים. שנים אחר כך סגרה מעגל כשהגיעה שוב אל אותה המחלקה, הפעם כאחות שמטפלת בילדים.

"אני זוכרת שהייתי מסתכלת על הצוות שטיפל בי כילדה וכנערה, אחיות ורופאים, ואומרת לעצמי שיום אחד זאת תהיה אני", משחזרת חליל, "כשהגיעה ההזדמנות לעבוד בילדים א' ברמב"ם פשוט לא האמנתי שזה באמת קורה. אותו בית חולים, אותה מחלקה, אבל עכשיו אני בצד המטפל".

עם סיום לימודי הסיעוד ב-2014, עבדה חליל במרכז הרפואי שיבא שבמרכז במשך שלוש שנים, אך כל הזמן חיפשה דרך לשוב אל בית החולים שהיה לה לבית שני במשך כל כך הרבה שנים. "כשחזרתי לרמב"ם זה היה כמו מסע בזמן", היא מספרת, "הכרתי הרבה מהאחיות והרבה מהרופאים עוד מהתקופה שהייתי מטופלת, כולל פרופ' נעים שחאדה שהיה הרופא שלי בזמנו וניהל את המחלקה שבה אני אחות היום. אני עובדת במחלקה כבר יותר משנה, ועדיין מתרגשת כל יום מחדש. זאת תחושת סיפוק גדולה".

 

סוגרים מעגל. האחות לארין חליל ופרופ שחאדה. צילום: דוברות רמב"ם

 

גם לעינת ברקאי (35) מחיפה, החיבור כאחות העובדת ברמב"ם היה טבעי.
בשלוש וחצי השנים האחרונות היא חלק מצוות הסיעוד של המחלקה לכירורגיה פלסטית בבית החולים, אחרי שבמשך שנים הייתה רגילה להגיע לרמב"ם בכובע המטופלת.
"אני סוכרתית מגיל 7, ומהיום הראשון במשך 28 השנים האחרונות, אני מטופלת ברמב"ם", מספרת ברקאי, "גידול שפיר שהתגלה אצלי בעבר הוביל אותי גם לאשפוזים במחלקה הפנימית ובכירורגיה כללית, והחוויה הזו חשפה אותי לאופן שבו אחיות מסייעות למטופלים ועד כמה העבודה הזו חשובה".

 

האחות עינת ברקאי במחלקה. צילום: דוברות רמב"ם

"אחרי שעשיתי שני תארי M.A, האחד בביטחון לאומי והשני במנהיגות ציבורית, ושימשתי כמרצה באוניברסיטת חיפה, החלטתי שהייעוד שלי נמצא בתחום הסיעוד ועשיתי הסבת אקדמאים. אין ספק שהמעבר ממטופלת למטפלת הוא משמעותי בתפיסת העבודה שלי ובמה שאני מרגישה במחלקה בכל יום. להיות אחות זה הרבה מעבר לעבודה. זאת שליחות".

יום האחות הבינלאומי יחול ב-10.5 (יום חמישי), בסמיכות ליום הולדתה של האחות המפורסמת פלורנס נייטינגייל, במטרה להוקיר את העשייה המקצועית והאנושית של האחים והאחיות הפועלים במסגרות הבריאות השונות. בישראל מציינים את האירוע במשך כל השבוע הזה, במסגרת פעילויות שונות המקיימות ברחבי הארץ.

ברמב"ם, האירוע מתקיים בסימן 80 שנות מצוינות בסיעוד, בבית החולים המציין השנה שמונה עשורים לפעילותו.

"תחום הסיעוד עבר הרבה תהפוכות מאז שבית החולים הוקם על ידי הבריטים", אומרת גילה היימס, מנהלת הסיעוד בבית החולים, "האחות הרחמנייה שכולנו מכירים מהתמונות בשחור ובלבן מארכיון בית החולים שלנו, הפכה ברבות השנים לאחות אקדמאית, לעיתים קרובות מנהלת מחקרים לצד עבודתה הקלינית, מדריכה דורות חדשים של סיעוד, בתחומים מסוימים מחזיקה במומחיות קלינית ספציפית ואף מיומנת בביצוע פעולות שבעבר היו נחלתם של הצוות הרפואי בלבד.
האחים והאחיות מלווים את המטופלים עשרים וארבע שעות ביממה ומהווים גשר בין החולה למערכת ולהיפך. יש צורך במיומנות, כישורים וניסיון, אך יותר מהכל", מסכמת היימס, "המקצוע הזה נעשה מהלב".


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.com


עוד בחדשות