תקציב חינוך נמוך

"תקציב החינוך לתלמיד נמוך בחיפה באופן משמעותי ביחס לערים מרכזיות אחרות" כך אומר אל"מ במיל' צביקה רק, בעל עיטור המופת, לשעבר ראש מנהל החת"ר בעיריית חיפה ומנכ"ל עיריית נתניה במשך כ-4 שנים


 

צביקה רק שבנה ומנהל עם עמרם מצנע  את מלון "אירוס המדבר" בירוחם, מלון חברתי שרווחיו מושקעים בחינוך בעיר מוסיף ואומר, "גם במיצ"ב וגם בציוני הבגרות לחיפה יש במה להשתפר. עיר כמו חיפה עם מצב סוציואקונומי די גבוה יכולה להגיע להישגים הרבה יותר גבוהים"

צביקה רק -צילום -דוברות עמותת שינוי בחיפה

ראש מנהל החת"ר לשעבר בעיריית חיפה צביקה רק, התייחס בדבריו למספר פרמטרים מרכזיים שיש צורך  לתת עליהם את הדעת:

ראשית, התקצוב העירוני לתלמיד, "בתוספת של 120-150 מיליון ₪ ניתן לעשות מערכת חינוך טובה יותר בחיפה.  עיר כמו חיפה עם מצב סוציואקונומי די גבוה יכולה להגיע להישגים הרבה יותר גבוהים. אם לוקחים את תל אביב, חולון, הרצליה, רמת השרון, רעננה, כפר סבא, ההקצבה פר תלמיד היא בסביבות 15-16 אלף ₪ ובחיפה התקצוב לתלמיד הוא בסביבות 12 אלף ₪. הגדלת תקציב החינוך תאפשר צמצום מספר התלמידים בכיתות ובניית מבנים ראויים לבתי הספר. משמעות העדר תקצוב מספיק לחינוך אומר שסדר העדיפויות של מקבלי ההחלטות בחיפה אינו נכון".

"אופציה נוספת", אומר צביקה רק, " היא הקמת תאגיד עירוני לחינוך, תאגיד עירוני לחינוך שלפוליטיקה אין בו נגיעה. תאגיד שכזה מאפשר לתת שרות הרבה יותר טוב, יעיל ומקצועי לתלמידים. במקרה  שיהיה תאגיד חינוך, לעיריית חיפה יהיה say גם בחלק שקשור למשרד החינוך וגם בחלק העירוני. ישנן  דוגמאות לתאגידי חינוך בירושלים (מנח"י) ובתל אביב  והנושא השלישי החשוב לא פחות, חיפה היא מאותן ערים שבהן  מספר התלמידים במערכת החינוך הפרטית מאד גבוה כ-10,000 תלמידים. יש את בית הספר הריאלי, ליאו בק ובית הספר הערבי הפרטי".

לדבריו, "כל עיר צריכה מערכת חינוך שניתן לשאוף אליה כמו הריאלי וליאו בק וכמובן בית הספר הפרטי הערבי שנחשב לאחד מבתי הספר הטובים בארץ. ועוד נתון מאד מפתיע הוא שבית הספר הפרטי הערבי מעלה את ממוצע ציוני הבגרות בעיר".

צביקה רק מי ששימש הן כראש מינהל החת"ר בעיריית חיפה והן כמנכ"ל עיריית נתניה במשך 4 שנים יכול לראות את ההבדלים בין נתניה לחיפה,  "בעת ששימשתי כמנכ"ל עיריית נתניה תקציב החינוך היה בראש סדר העדיפויות. כאשר מסתכלים על נתניה ממבט הציפור ניתן לראות עשרות עגורנים ובנייה אטרקטיבית בצורה בלתי רגילה. העיר נתניה גדלה בשנים האחרונות, אוכלוסיית נתניה מונה 220,000 תושבים".

צביקה רק מדגיש, "השרות העירוני שאתה נותן לתושבים הוא מאד חשוב. לוח הזמנים לטיפול בקבלן הוא שליש מלוח הזמנים בחיפה. מאד חשוב כמה אנחנו מרוצים מהמערכת העירונית בעיר. רק לאחרונה פורסם סקר המצביע על כך שרק 8% מתושבי חיפה מרוצים מתפקוד המערכת לעומת נתניה שהמערכת העירונית כל כולה לתת שרות 24/7.".

צביקה רק ממליץ למי שיבחר לחשוב כבר מהיום הראשון איך העיר תהיה יותר אטרקטיבית כדי להשאיר את הציבור החיפאי הוותיק ובעיקר הצעיר. צריך להצעיר את העיר".

רקע:עמותת "שינוי בחיפה" חרטה על דגלה ליזום ולתכנן את השינויים הנדרשים שייטיבו עם העיר, כאשר המטרה המרכזית, החזרתה של חיפה להיות המטרופולין של הצפון, עיר מרכזית, מובילה ומושכת.

העמותה גייסה את טובי המומחים בארץ ובעולם, כולם ילידי חיפה ובכוונתה לתת פתרונות תעסוקה, שדרוג החינוך והאקדמיה, תכנון מתאר של בנייה במטרה ליצור אינטגרציה בין ההר לים, פיתוח ושדרוג שירותים קהילתיים, הגברת וחיזוק רווחת התושב בדגש על תרבות ופנאי וכל זאת על מנת לעצור את ההגירה שלילית מהעיר עשרות בשנים וליצור הגירה חיובית של צעירים ומשפחות אל העיר.

העמותה הוקמה על ידי תושבי חיפה ובהם אנשי עסקים, אנשי חינוך ואקדמיה, סטודנטים, ואנשי חברה ושכונות. בין מייסדי העמותה ניתן למצוא את אנשי העסקים גד זאבי, משה גרידינגר, אלי גולדהר, מנכ"ל רפא"ל לשעבר, גיורא שלגי איש ההייטק דן וילנסקי, מנכ"ל עיריית נתניה לשעבר צביקה רק, ליאורה בירנהק מרכוס ועוד רבים וטובים בעלי ניסיון עסקי רב שנים. העמותה מזמינה את כל תושבי חיפה שהעיר יקרה להם להצטרף לשורותיה.

עמותת "שינוי בחיפה"


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.com

עוד בלוקאל פוליטי