בעלי עסקים, נפגעתם כספית מהשביתה בנמל חיפה?

איגוד לשכות המסחר הודיע לפני זמן קצר כי הוא "בוחן הגשת תביעות לקבלת פיצויים כספיים, נגד ועדי העובדים בנמלים ואולי אף העובדים עצמם, על הנזקים החמורים הנגרמים לכל עסק ועסק". כלכלנים: "הנזק בגין יום שביתה אחד בנמלי הים נאמד בעשרות מליוני שקלים"
איגוד לשכות המסחר פונה לחברי האיגוד בכל הארץ בעקבות השביתה בנמלים, ומציע לבחון עבורם הגשת תביעות נזיקין נגד וועדי העובדים בנמלים.  בנמל חיפה נמשכת השביתה גם עתה על אף צו לחזרה מיידית לעבודה, אשר הוצא אתמול בלילה בבית הדין הארצי לעבודה.

מאיגוד לשכות המסחר נמסר לפני זמן קצר: "עקב השביתות הפראיות בנמלי הים, איגוד לשכות המסחר בוחן הגשת תביעות לקבלת פיצויים כספיים נגד ועדי העובדים ואולי אף העובדים עצמם, על הנזקים החמורים הנגרמים לכל עסק ועסק.

לאור זאת, יצאה פנייה דחופה לכל חברי האיגוד, על פיה כל עסק הנפגע כספית מהמצב בנמלים, מתבקש לרכז נתונים על נזקים אלה ולהעבירם אלינו, כדי שנוכל כבר בקרוב לבחון הגשת תביעות נזיקין", כך נמסר מהאיגוד.

נשיא איגוד לשכות המסחר, עו"ד אוריאל לין, "לא יתכן שהמגזר העסקי יצטרך לשאת בהפסדים כבדים, על שום שהממשלה מגלה אוזלת יד בהבטחת השירותים החיוניים ביותר לכלכלת המדינה, שהם פעילות תקינה ושוטפת של נמלי הים, שהם כידוע בבעלות המדינה".

על פי הערכות כלכלני האיגוד, הנזק בגין יום שביתה אחד בנמלי הים נאמד בעשרות מליוני שקלים, נוכח העובדה שסחורה לא משוחררת מהנמלים וחלקה הופך לפג תוקף, כמו למשל, ייצוא וייבוא של מזון טרי, מזון עם תאריך תפוגה קצר, ציוד רפואי לבתי חולים ועוד.

 

באיגוד לשכות המסחר נבחנת האפשרות לתביעות נזיקין כנגד הוועדים בנמלים. צילום: גיאודרונס

ככל שתימשך השביתה, יאמירו הנזקים למגזר העסקי. הנזק המוערך לשבוע של שביתה הוא בגובה 350 מיליון שקלים, זאת פרט לנזק הכבד למוניטין של מדינת ישראל.

יבואן של ציוד חשמל ואלקטרוניקה לבית, דיווח לאיגוד לשכות המסחר: "השביתה והעיצומים התכופים גורמים לנו עיכובים גדולים בקבלת סחורות. אם בתהליך רגיל לוקח 4 ימי הפלגה מהספק בחו"ל, כרגע אנחנו מדברים על חודש מכיוון שחברות הספנות נאלצות לדחות כל הזמן את ההפלגות, או לבטל בגלל שהאוניות תקועות בנמל. אנחנו נשארים בלי מלאי והמתחרים שלנו מנצלים את ההזדמנות ומספקים במקומנו סחורה. אנחנו מאבדים לקוחות בגלל זה".

"בנוסף", טען היבואן, "בגלל העומס שנוצר יש בעיה להחזיר מכולות ריקות ובלא מעט מקרים המוביל מחייב אותי על ההמתנה הארוכה עד שמאשרים לו להיכנס לנמל ולהחזיר מכולות ריקות. כמו כן, אנו נדרשים לשלם היטלים נוספים שנובעים מההתנהלות של הנמלים, בין אם כתוצאה מעיכוב בכניסת האניות לנמל, ימי אחסנה ושהייה של הסחורות בנמל ואם הסחורות יפורקו בנמלים זרים יתווספו גם עלויות העמסה לצורך הובלתן לישראל."

זמן קצר לאחר פרוץ השביתה, נמסר מחברת נמל חיפה: ״במשך שלושה חודשים עמדה הנהלת חברת נמל חיפה בפרץ ונמל חיפה היה הלכה למעשה הנמל היחיד בישראל, שנתן שירות ליבואנים וליצואנים בישראל. צר לנו מאוד על ההיגררות הנוכחית של עובדי חיפה לשביתה הפראית. אנו פועלים מיידית בכל דרך אפשרית להחזיר את העבודה והשירות הטוב לרציפי נמל חיפה".

יש לציין כי בעקבות פניית הנמל לבית הדין האיזורי לעבודה, הוצא אתמול בלילה לעובדים צו אשר מורה להם לשוב לעבודה, אולם השביתה כאמור נמשכת גם עתה.

אשל ארמוני, יו״ר דירקטוריון חברת נמל חיפה: ״אנחנו אלה שמובילים בחודשים האחרונים את המו״מ בנושא הרפורמה בנמלים. למעשה, אנו הגורם האקטיבי ביותר בקידום הנושא, ואם נגרמים עיכובים הם בגלל גורמים אחרים. האצבע הקלה לשימוש בנשק השביתה והפגיעה בסחר הישראלי ובחברת הנמל בלתי מתקבלים על הדעת. הכנת הנמל לעתיד מחייבת ראשית לכל שינוי בתרבות האירגונית של הנמל״.


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.com


עוד בחדשות