נפטר אלי אביבי, נשיא מדינת אכזיב ומלך הבוהמה המיתולוגי

אלי אביבי, נשיא מדינת אכזיב אותה הקים לפני עשרות שנים ואף הנפיק עבורה דרכונים, מי שהיה מלך הבוהמה המיתולוגי, נפטר היום והוא בן 88
אלי אביבי, נשיא מדינת אכזיב ודמות בוהמיינית ידועה במשך עשרות שנים, הלך היום לעולמו בגיל 88.

אביבי, דמות ססגונית וייחודית, נולד בפרס בשם אלי ארז'ן, וכשהיה בן שנה עלתה משפחתו לארץ ישראל. בגיל שלוש עשרה עזב את הבית, ובגיל 15 הצטרף לפלמ"ח ועבר קורס בפלי"ם. כשהגיע לגיל 17 יצא למסע בן ארבע שנים, עבד במקומות שונים ברחבי העולם, החל במערב אפריקה ועד הקוטב הצפוני.

 

אביבי במדינת אכזיב אשר משכה צעירים וצעירות מכל רחבי הארץ

בשנת 1952כששב בגיל 22 ממסעותיו בעולם, חיפש מקום מתאים לכתיבת זכרונותיו. הוא שכר מהמדינה שני מבנים של הכפר הערבי הנטוש א-זיב, ושיפץ אותם. אחד מהם, שהיה בעבר ביתו של מוכתר הכפר, אחמד חוסיין עטייה, הפך ברבות הימים לביתו של אביבי, בו הוקם גם מוזיאון לתולדות אכזיב.

 

אלי אביבי בערוב ימיו. צילום מתוך ויקיפדיה

מדינת אכזיב אותה הקים אביבי היא מדינה לכאורה, והיא הוכרזה על ידי אביבי ורינה רעייתו בשנת 1971, כמחאה על בניית הגן הלאומי במקום. ל"מדינה" יש נשיא (אביבי),דגל והמנון, ואף הונפקו דרכונים עבורה. בתקופה מסוימת אף הוחתמו דרכוני המבקרים בחותמת מיוחדת שהחתים אביבי.

המוזיאון לתולדות אכזיב, שהקים אביבי, מרכז ממצאים ארכאולוגיים מההיסטוריה של אכזיב, חלקם בני למעלה מ-3,000 שנה. המוצגים אינם מוגנים על ידיזכוכית, ומוצגים בגובה העיניים. על קירות האבן נמצאים העתקים של ציורים עתיקים, וסיפור המקום כתוב עליהם.

החל מסוף שנות ה-50 ועד שנות ה-80, היה ביתו של אביבי אבן שואבת לצעירי הבוהמה. במקום התקיים הפנינג מרהיב וססגוני בכל קיץ ובחגים, וצעירים רבים סיפרו כי חוו במקום את תחושת השחרור הראשונה שלהם.
אלי עצמו היווה מוקד משיכה אליו נהרו צעירים וצעירות, אשר ביקשו לחוש את תחושת החופש וגם כדי לשמוע ממנו את סיפוריו ודברי הגות שהשמיע על החיים. הוא שם את חסותו על צעירים וצעירות שחיפשו מקום מפלט והזדקקו לבית וחיתן זוגות צעירים על פי מסורת מדינת אכזיב.

קארין רוזקובסקי
עורכת ראשית
ניוז חיפה קריות.
https://newshaifakrayot.net

052-8765181


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.com


עוד בחדשות