פקידה עם עיני רנטגן

ערנותה של פקידה במכון רנטגן של כללית הצילה את חייה של מטופלת שסבלה מתסחיף ריאתי מסכן חיים
נסרין חזאן, מצוות המשרד במכון הרנטגן של כללית, קיבלה את פני המטופלת סיון חי ציון אשר מסרה לידה הפניה לביצוע בדיקת אולטרה סאונד, של הרקמות הרכות בצוואר. חי ציון הופנתה לבדיקה בשל כאבים בצוואר ובשכמות.

המטופלת ביקשה מהפקידה שתקבע לה תור בהקדם ולא התלוננה על הכאב החריף ממנו סבלה. למזלה, הפקידה גילתה רגישות רבה למצבה והבחינה שהמטופלת כאובה מאד והתרשמה שאינה חשב בטוב באופן מעורר דאגה. היא גילתה יוזמה ותושייה ופנתה מיד לחוה רזניק – טכנאית הרנטגן וד"ר טטיאנה נכנזון – רופאת הרנטגן, לקבל את המטופלת בדחיפות והן נענו לבקשתה.

בבדיקת האולטרה סאונד שביצעה ד"ר נכנזון אובחן תהליך טרומבוטי בווריד המרכזי בצוואר. מדובר במצב מסוכן ביותר, כפי שמסבירה ד"ר נאדיה ושאחי, מנהלת המרפאה: "זהו מצב לא שכיח, שבו קריש דם חוסם את הוריד הג'וגולרי הפנימי. הוא עלול להתרחש כסיבוך בעקבות התקנת קטטר ורידי מרכזי, זיהום באזור ראש צוואר, ניתוח, קרישיות יתר, טיפול הורמונלי, ממאירות, עיסויי צוואר או שימוש בסמים דרך הוריד. מקרים אחדים מתרחשים באופן ספונטני וללא סיבה הנראית לעין".

 

מימין לשמאל. האמא ללי, המטופלת סיוון חי ציון, ד"ר טטיאנה נכנזון והפקידה, נסרין חאזן. צילום: דוברות כללית

הסיבוכים יכולים להיות מסוכנים וכוללים תסחיף ריאתי, זיהום, תסחיפים מזוהמים לאיברים שונים בגוף ואלח דם. האבחון מבוצע ע"י בדיקת אולטרה סאונד דופלר, סי טי עם חומר ניגוד או בדיקת MRI  שבה ניתן לאבחן תהליכים שחוסמים את הוריד, כגון גוש בבית החזה או בצוואר. הטיפול כולל מתן תרופות נוגדות קרישה, פילטר בוריד הנבוב העליון ובמקרים נדירים נדרש ניתוח.

צוות מכון הרנטגן מיהר להזעיק גם את ד"ר איגור שיינין – מומחה בכירורגיה העובד במרפאה והוא הזדרז להפנות את הנבדקת לחדר המיון בבית חולים כרמל, שם אושש האבחון שקבע צוות המרפאה היועצת של כללית והחולה אושפזה.

לאחר שהתאוששה, שבה חי ציון למרפאה כדי להודות לפרידה נסרין על ערנותה יוצאת הדופן ולכל הצוות הרפואי שהציל את חייה, גילה רגישות והגיב במקצועיות ראויה לציון.


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות