סופשבוע לוהט: איזה חופים באיזור דורגו כחופים הנקיים ביותר?

חום כבד, שרב וטמפרטורות גבוהות במיוחד. תכננתם לברוח לים? איזה חופים באיזור מדורגים כחופים הנקיים ביותר? קבלו
ממדד "חוף נקי" של המשרד להגנת הסביבה לתאריכים 02-15.05 עולה, כי 68.18% מהחופים שנבדקו דורגו כ"נקיים" עד "נקיים מאוד" – זאת, לעומת 58% בתקופה המקבילה אשתקד.

עוד נמסר מהמשרד להגנת הסביבה כי כי מתחילת השנה,  63% מהחופים נמצאו נקיים לפחות 70% מהזמן.

החוף המלוכלך ביותר הוא חוף חולות פלמחים – גן רווה.

בין החופים הנקיים ביותר בישראל נכללים גם לא מעט חופים באיזור הצפון. עם זאת מרבית החופים באיזור חיפה והקריות, לא נכללו הפעם ברשימת החופים הנקיים ביותר.

אלו החופים הנקיים ביותר:

ראש הנקרה, בצת, כזיב, שבי ציון, בוסתן הגליל, עכו דרום, קריית חיים צפון, חוף הבונים, חדרה דייגים, אולגה, בית ינאי, חוף נעורים, צפון נתניה, לגון צפון, נחל פולג דרום, ארסוף דרום, חוף הצוק, תל ברוך, בת ים, גן לאומי פלמחים, חולות פלמחים-שטח אש, אשדוד דרום, דג סוף, מפרץ השמש, אלמוג שמורה פתוחה צפון, אלמוג שמורה פתוחה דרום.

 

חוף עכו. צילום: אילן מליסטר

יש לציין, כי האחריות לניקיון החופים הנבדקים היא בידי הרשויות המקומיות.

תוכנית חוף נקי של המשרד להגנת הסביבה פועלת משנת 2005 במטרה לשמור על חופי הים הלא מוכרזים נקיים במהלך כל השנה. מדד חוף נקי הוא כלי המשמש להערכה אחידה ואובייקטיבית של מידת ניקיון חופי הארץ הלא מוכרזים, בים התיכון ובמפרץ אילת. עם פתיחת עונת הרחצה, המשרד להגנת הסביבה קורא לנופשים, למטיילים ולחוגגים לאסוף אחריהם את שאריות הפסולת והכלים החד-פעמיים, ולהימנע מזיהום ומלכלוך חופי ישראל.

תופעת הפסולת בים ובחופים מהווה בעיה גלובלית ופוגעת בחופי העולם כולו – וגם בישראל. לפי הערכות שונות, מי שנה מושלכים לימים ולאוקיינוסים כ-8 מיליון טונות של פסולת פלסטיק, בישראל נמצא שעד 90% מהפסולת הימית היא פלסטיק שכמעט ואינו מתכלה.

המקור העיקרי לפסולת הוא ציבור לא אחראי המבלה בחופים ומשאיר אחריו לכלוך כגון בקבוקי שתייה, כלים חד פעמיים, קשיות שתייה, שקיות ניילון, בדלי סיגריות, שאריות מזון ועוד. פסולת נוספת מצטברת בחופים משפכי נחלים או מפלט ים, שכולל במקרים רבים פסולות שנשטפו מחופים אחרים ונסחפו בזרמי הים, לעתים למרחקים ארוכים.

 

אין גבול לזוהמה האנושית. הפסולת שנפלטה מהים במהלך החורף האחרון בחוף דדו. צילום: אדוארד ניסן

הפסולת בים ובחופים מהווה מפגע בריאותי ובטיחותי לציבור ולבעלי חיים ימיים וחופים, ואף מפגע אסתטי. שקיות ניילון וחלקי פלסטיק צפים במים או מצטברים בקרקעית הים, ופוגעים ביצורים ימיים שונים (לדוגמה על ידי היכרכות סביב סנפירים, כיסוי פיזי של בעלי חיים צמודי קרקעית, חנק או חסימות מעיים של בעלי חיים הטועים לחשוב שמדובר במזון).


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.com


עוד בחדשות