הפילהרמונית מארחת את תזמורת פילדלפיה

לאחר סיבוב קונצרטים מוצלח של תזמורת פילדלפיה באירופה בשנת 2015, חוזרת התזמורת לביקור נוסף ותופיע באוסטריה וגרמניה והפעם היא מצרפת את ישראל לסיור.

 

תזמורת פילדלפיה הפסנתרנית הלן גרימו צילום יחצ

תזמורת פילדלפיה היא אחת התזמורת הידועות בעולם, יאניק נזט סגן הוא מנהלה המוסיקלי זה כבר שמונה עונות. הוא המנהל  המוסיקלי השמיני בתולדות התזמורת

ממשיך דרכם של: פריץ של, קרל פוליג, לאופולד סטוקובסקי, יוג'ין אורמנדי, ריקרדו מוטי, וולפגנג סווליש, כריסטוף אשנבך ושארל דיטואה. תחת שרביטם של המנצחים הגדולים הללו הפכה התזמורת לשם דבר בעולם המוסיקה העולמי. התזמורת פועלת ממרכז קימל שהוקם בשנת 2001, אך היא חוזרת להופיע מדי פעם באולם שהיה ביתה במשך 101 עונות עד למעבר למרכז קימל. בנוסף לקונצרטים באולמות הרשמיים מופיעה התזמורת בימי הקיץ באזורים רבים ברחבי העיר ובפארקים ומביאה מוסיקה להמונים. התזמורת מרבה גם לנגן בפני צעירים וילדים, תוכנית שהחלה עוד בשנת 1921 ביוזמתו של המנצח לאופולד סטוקובסקי. חבריה משקיעים זמן רב בחינוך מוסיקלי. יאניק נזט סגן יזם את המפעל Hear , שמטרתו היא הרחבת החינוך המוסיקלי בעיר. התזמורת משמשת גם כשגרירה תרבותית מוסיקלית של פילדלפיה ברחבי ארצות הברית ושגרירת תרבות של ארצות הברית ברחבי העולם. היא היתה התזמורת האמריקאית הראשונה שהופיעה בסין בשנת 1973. שיתוף פעולה מוסיקלי הנמשך עד היום. בשנת 2013 חזרה התזמורת לסין, וקיימה למעלה מחמישים פעילויות מוסיקליות במהלך ביקור בן שבועיים שם. התזמורת היתה גם הבית בו התקיימו כמה מן הבכורות האמריקאיות לכמה מן היצירות החשובות בהיסטוריה של המוסיקה, מהסימפוניה החמישית של מהלר, פולחן האביב של סטרווינסקי ומחולות סימפוניים של רחמנינוב. התזמורת משתפת פעולה עם גופים אמנותיים מקומיים כמו בלט פנסילבניה, פילידנסו, האופרה של פילדלפיה ועוד. התזמורת חזרה להקליט בלייבל דויטשה גרמופון עם המנהל המוסיקלי וב- 2015 יצא דיסק בו הסולן היה הפסנתרן דניל טריפונוב. ההקלטה הראשונה של התזמורת נעשתה בשנת 1917 ומאז יש לה אוצר הקלטות עצום ובעל ערך. בעונה האחרונה חזרה התזמורת לרדיו עם תוכנית שבועית בשידור חי.

לתזמורת יש היסטוריה ארוכה של אירועים שהתרחשו בפעם הראשונה, זו התזמורת הראשונה שהושמעה ברדיו, התזמורת הראשונה שהופיעה בסרט קולנוע, והתזמורת הראשונה שהופיע בשידור חי בטלוויזיה בשנת 1949. התזמורת היתה גם הראשונה שהושמעה בשידור באינטרנט. זו גם התזמורת המופיעה בסרטו של וולט דיסני "פנטזיה" בניצוחו של לאופולד סטוקובסקי.

תזמורת פילדלפיה הפסנתרנית הלן גרימו צילום יחצ

אודות המנצח והמנהל המוסיקלי יאניק נזט סגן

מנהל מוסיקלית את תזמורת פילדלפיה כבר שמונה עונות. הוא נבחר לנהל מוסיקלית את המטרופולין אופרה בניו יורק החל מעונת 2021. נזט סגן נחשב לאחד המוסיקאים המובילים בדורו, הסגנון שלו, הנועזות, דרך הניהול ובחירת הרפרטואר זכו לשבחים רבים בידי אנשי המקצוע והקהל הרחב. הוא הביא את תזמורת פילדלפיה להישגים רבים, פתח בפניה אפיקים חדשים, והופיע איתם בכל האולמות הבולטים ברחבי ארצות הברית ובעולם כולו. בהנהגתו חזרה התזמורת להקליט בלייבל דויטשה גרמופון.

הוא גם מנהל מוסיקלי כבר 10 עונות של תזמורת רוטרדם בהולנד ומשנת 2001, מכהן כמנהל מוסיקלי ומנצח ראשי של תזמורת מטרופולין במונטריאול. כמו כן ניצח במהלך הקריירה שלו על תזמורת רבות בהן: הפילהרמונית של לונדון, ברלין, וינה, לוס אנגל'ס, השטס קפלה בברלין, התזמורת הסימפונית של רדיו בוואריה, האקדמיה הלאומית סנטה צ'צ'ילה ברומא ומרבית התזמורת הקנדיות הבולטות. כמו כן הוא מרבה לנצח בבתי האופרה הגדולים בעולם. הקלטות שלו יצאו בכמה חברות הקלטה בולטות.

נזט סגן נולד במונטריאול בשנת 1975 החל את דרכו בלימודי פסנתר, ניצוח, קומפוזיציה ומוסיקה קאמרית בקונסרבטוריון של מונטריאול ולמד בהדרכתו של המנצח קרלו מריה ג'וליני. הוא אחד האמנים הקנדיים המעוטרים ביותר וזכה בשלל פרסים במהלך הקריירה המפוארת שלו.

אודות הפסנתרנית הלן גרימו

הלן גרימו אחת הפסנתרניות המוכרות והנחשבות בעולם תגיע להופיע בחיפה כסולנית בקונצ'רטו לפסנתר מספר 1 ברה מינור אופוס  15 מאת ברהמס. בקונצרט שיתקיים באודיטוריום במרכז הכרמל תלווה גרימו על ידי תזמורת פילדלפיה שתגיע בהרכב מלא תחת ניצוחו של יאניק נזט סגן. בנוסף התזמורת תבצע גם את סימפוניה מספר 4 בפה מינור אופוס 36 של צ'ייקובסקי.

גרימו נולדה בשנת 1969 להורים יהודים באקס אן פרובנס. הפסנתרנית הצרפתייה היא אחת הפסנתרניות הבולטות היום בדורה ובנוסף לכף היא פעילה חברתית וסופרת. גרימו החלה ללמוד פסנתר בעיר הולדתה. משם עברה לפריז להמשך לימודים, בהיותה בת 13 התקבלה לקונסרבטוריון היוקרתי של פריז. שלוש שנים אחר כך כבר זכתה בפרס הראשון בקריירה שלה. בגיל 18 ניגנה את הרסיטל הראשון שלה ביפן ומיד הוזמנה על ידי דניאל בארנבוים לנגן עם תזמורת פריז. מאז היא הופיעה עם התזמורת החשובות ביותר ותחת ניצוחם של המנצחים הבולטים ביותר כמו קורט מזור וקלאודיו אבדו. כפסנתרנית זכתה בפרסים רבים על ביצועיה והקלטותיה במקביל לפעילותה המוסיקלית. היא גם נגנית נלהבת של מוסיקה קאמרית ומופיעה בפסטיבלים רבים וחשובים.

תזמורת פילדלפיה צילון יחצ

גרימו הקימה במדינת ניו יורק את מרכז וולף למחקר זאבים בטבע. גרימו ידועה במאבקיה לשימור בעלי חיים נכחדים. לצד הקריירה המוסיקלית שלה והפעילות הענפה בתחום הסביבה, גרימו היא גם סופרת פורייה. היא פרסמה שלושה ספרים שהם בחלקם ביוגרפיים. ב- 2016 הוענק לה בטקס בעיירת הולדתה אות אבירת מסדר האמנויות אחד האותות החשובים בצרפת על תרומתה לקידום התרבות הצרפתית בעולם.

על המוסיקה בקונצרטים

הקונצ'רטו לפסנתר מספר 1 ברה מינור אופוס 15 מאת ברהמס

Brhamas concerto for piano and orchestra Nr. 1 d-moll opus 15

נכתב בשנת 1858 ובוצע לראשונה בהאנובר בגרמניה. כתוב בנוסח המקובל של שלושה פרקים. לאחר כמה שנים של עבודה בוצע הקונצרט כשבהרמס היה בן 25 בלבד. קבלת הפנים היתה קשה בזמנו, הקהל לא הבין את המוסיקה הנפלאה ושרק בבוז. בהמשך זכתה היצירה להכרה, ביצירה מעמיד ברהמס את הפסנתר ואת התזמורת כשותפים שווים בניגוד למקובל עד אז שהתזמורת מלווה את הפסנתר. הקטעים הקשים לביצוע לא נכתבו לצורך ראווה אלא להדגיש את הצד התמטי של המוסיקה, זו יצירה בשלה שראויה לציון בגלל מימדיה והפאר שבה.

סימפוניה מספר 4 בפה מינור אופוס 36 מאת צ'ייקובסקי

Tchaikovsky Symphony Nr. 4 F- Moll Opus 36

יצירה דרמטית שנכתבה לאחר נישואיו החפוזים של צ'ייקובסקי, והוקדשה לידידתו נדייז'דה פו מקץ במכתב ששלח אליה, כתב צ'ייקובסקי שהנושא הראשי, המופיע בפרק הראשון וחוזר שוב בשאר חלקי הסימפוניה, בא לתאר את הגורל האכזר שמפריע לאושר בו חפץ צ'ייקובסקי. יש בה טווח רגשות עצום היא בנויה במבנה הקלאסי של ארבעה פרקים.

התזמורת הפילהרמונית הישראלית מארחת את
תזמורת פילדלפיה

בביקור חגיגי בישראל

ניצוח: יאניק נזט סגן Yannick Nézet-Séguin

סולנים: הפסנתרנית הלן גרימו Hélène Grimaud

הפסנתרן ז'אן איב תיבודהJean-Eves Thibaudet

חיפה – יום ראשון 3.6.2018 באודיטוריום בשעה 20:00

בתכנית – ברהמס קונצ'רטו לפסנתר מספר 1 ברה מינור אופוס 15 – סולנית הלן גרימו

צ'ייקובסקי – סימפוניה מספר 4 בפה מנור אופוס 36.

להזמנת כרטיסים כנסו לאתר של בימות גלובל.

לצפייה בקטע בניצוחו של נזט סגן:
https://youtu.be/RkS_Z7wyvNE

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • לאור השקת הרכבלית בחיפה - האם תשתמשו בה?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com
יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בתרבות ופנאי