המקצוע של העתיד: תואר ראשון בהנדסת אנרגיית גז ונפט

התבססותו העתידית של משק האנרגיה הישראלי (ולא רק הישראלי) על גז טבעי יצרה צורך קשיח באנשי מקצוע בתחום. המכללה האקדמית כנרת משנה עתה את כללי המשחק האקדמי כשהיא הראשונה והיחידה בארץ המכשירה מהנדסים בענף הלוהט ביותר בשוק רווי האנרגיה
בשנת 2000 התגלה מול חופי אשקלון שדה גז ראשון, ומאותה נקודת זמן החל משק האנרגיה הישראלי לעבור לפסים מודרניים של שימוש בגז טבעי במקום בפחם מזהם. עם זאת, משום הקצב המהיר של חדירת הגז למדינה רוב הפיתוח התבסס על ידע חיצוני של אנשי מקצוע מחו"ל. היקפה השנתי של תעשיית הגז הטבעי צפוי להיות מעל 5 מיליארד דולר בשנה, כאשר המשך פיתוח המאגרים עתיד להביא להכפלת סכום זה ואף יותר.

לאור זאת, והיות שהגז הטבעי אמור להיות מקור האנרגיה העיקרי בישראל (לצד יצוא לחו"ל), ההזדמנות המקצועית הבתולית הכרוכה בו פירושה הבטחת תעסוקה מרתקת ומשתלמת למהנדסים מתמחים בתחום. במסגרת הלימודים לומדים הסטודנטים לתכנן, להקים ולהפעיל את מערכות הגז, לשלוט בהפקות הגז מהמאגרים הגיאולוגיים, לפתח ולתחזק אותם, כמו גם את רשתות ההולכה, האגירה והאחסון של הגז.

 

 

המכללה האקדמית כנרת, שהייתההראשונה בארץ להכשיר מהנדסי תעשיות מים במסגרת המסלול לתואר ראשון בביה"ס להנדסה שלה (והשנה זכתה לאישור המועצה להשכלה גבוהה לפתוח גם תואר שני במסלול זה), זיהתה ראשונה גם את הצורך ואת ההזדמנות הטמונים בתעשיית הגז הטבעי והייתה החלוצה לפתוח מסלול לתואר ראשון בהנדסת אנרגיית גז ונפט (B.Sc.). בכך היא משנה את כללי המשחק של לימודי ההנדסה האקדמיים בישראל תוך ראיית חזון האנרגיה של המשק הישראלי. לדברי פרופ' אברהם שיצר, דיקן ביה"ס להנדסה וראש המחלקה להנדסת אנרגיה, גז ונפט, התלמידים זוכים להשתלם גם בנושאי אנרגיות מתחדשות (שמש, רוח, ועוד) ותקנות איכות הסביבה הנוגעות לחיסכון באנרגיה ושמירת הסביבה.

"כהכנת בוגריה להשתלבות בשוק העבודה, המכללה מפתחת קשרים הדוקים עם המפעלים והתעשיות שיעסקו בהיבטים השונים הקשורים לגז הטבעי," מוסיףפרופ' שיצר. "במהלך הלימודים מתקיימים סיורים בתעשיות המשק, ובשנת הלימודים האחרונה התלמידים עוברים השתלמות כפרויקט סיום באחד המפעלים בהדרכה ישירה של אנשי המפעל. כך הם יכולים לבנות את עתידם המקצועי תוך כדי לימודיהם.

הוסיפו לכך את הנוף המרהיב שמציעה המכללה השוכנת על שפת הכנרת, את הרמה האקדמית הגבוהה של סגל המרצים וניסיונם העשיר מהתעשייה, מה שמבטיח יחס חם ותומך מצידה לסטודנטים, את המרכז להכוון תעסוקתי המסייע לסטודנטים ולבוגרים להשתלב בתעשייה, את המכינות הייעודיות להנדסאים (גם לבני 30+ חסרי תעודת בגרות) – ותקבלו את השילוב המנצח של ידע אקדמי מהמעלה הראשונה, חיים סטודנטיאליים תוססים, מרקם אנושי איכותי ועתיד מקצועי מבטיח.

 

לאתר המכללה האקדמית כנרת: http://academic.kinneret.ac.il/

טלפון:   1-800-20-90-20


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחינוך