X

"החממה לאמנות מקום" של מוזאוני חיפה יוצאת לדרך

רעידות גוף, נגני רחוב וארוחות ערב במוזיאון –  "החממה לאמנות מקום", מיזם האמנות מבוססת קהילה של מוזאוני חיפה, ביוזמת מפעל הפיס יוצא לדרך עם בחירתם של עשרה אמנים שנבחרו מתוך למעלה ממאה מתמודדים.
 

פרויקט "החממה לאמנות- מקום" של מוזיאוני חיפה הוא פרויקט אמנותי ראשון מסוגו בו הוזמנו אמנים להגיש הצעות בתחומי האמנות השונים ליצירה עם הקהילה ובתוך קהילות באזור חיפה. השנה, בזכות תמיכת מפעל הפיס, התאפשר שדרוג הפרויקט והרחבתו לשני מסלולי חממה. "החממה לאמנות מקום"  היא תכנית רב תחומית לקידום אמנים בסביבת חייהם ולחינוך אומנותי רב תחומי בשכונות העיר. מטרת התוכנית העיקרית היא חיבורים חדשים בין אמנים ויוצרים לקהילה ובין התושבים למוזיאוני העיר. בתכנית מוזמנים לפעול אמנים בסביבת מגוריהם – שכנים, תושבי הבניין או השכונה, בקשרי גומלין שיניבו יצירות חדשות המבוססות על הדיאלוג הקהילתי.עוז זלוף קרדיט צילום איריס ברנע


התכנית תפעל בחממה לאמנות מקום – מבנה מוזיאלי הסמוך למוזיאון חיפה לאמנות, המשמש לתצוגה, יצירה ומפגש, ומקיים גם סדרת אירועי אמנות, תיאטרון ופרפורמנס המוקדשת לאמנות-יחסים, תערוכות ייחודיות ותכניות להכשרה אמנותית בקהילה. אמנות-יחסים היא סוגה אמנותית המתמקדת ביחסים הבין-אישיים שנוצרים בתהליך היצירה ולא רק באובייקט האמנותי.

האמנים והפרויקטים הנבחרים המשתתפים בחממת האמנים:

תמר ניסים– אמנית וידאו שתפעל להעלאת מחזה במרכז הספורט של בית הלוחם לנכי צה״ל.

אור פטר– אמן פרפורמנס ופיסול שיפעל במיצב עם קבוצות נוער בסיכון בשכונת נווה יוסף בחיפה.

גילי אבישר – אמן טקסטיל חזותי שיעלה ויעצב מופעים במרחב הציבורי עם קבוצת נגני רחוב.

שחר סיון וטליה בן-אבו – אמנים פלסטיים ופעילי תרבות שיקיימו שרשרת של ארוחות ערב בקהילות ובתחומי המוזיאונים  ויצרו ארכיון חי של קולינריה חיפאית.

מאג'ה גרצפלד – אמנית פלסטית שתפעל במלאכה מסורתית ומתקדמת עם קבוצת מטפלות ומטפלים בפעוטות בגינות משחקים בעיר.

לילו אינשטיין– מוזיקאית, זמרת ותרפיסטית שתלווה תהליך כוריאגרפיה קהילתי המבוסס על רעידות גוף.

יעל אזולאי וחמודי ג'נאם – אמנים פלסטיים שיבנו מערך הנצחה עממי ופרפורמטיבי לעצים בשכונות העיר עם קבוצות תושבים ותלמידים.

זיו שמח – צייר ואמן גרפיטי שיפעל עם מכורים לסמים בתהליך התנקות והבראה בציורי רחוב במקומות נטושים.

תערוכת החממה לאמנות מקום. צילום עידו מרקוס.

אוצר התוכנית עוז זלוף אמר: "המטרה שלנו היא להשפיע, ליצור ולהניע תהליכיים חיוביים של חיבור, הבעה ויצירה בחברה ובין ובתוך קהילות. ב'חממה לאמנות מקום' הצבנו אתגר כי ההתרגשות בתהליך היצירה ותוצריו תהיה מנת חלקם של המשתתפים, תושבי העיר והשכונות המארחות את היצירה, תוך שמירה על היצירות כאבן דרך משמעותית בדרכם האמנותית של האמנים. הנוכחות בקהילות היא חומר היצירה המרכזי שאתו אנו עובדים, והיא הערך המוביל בסוגה אמנותית זו, שהודפת את הרעיון של אמנות שצריכה רק להיראות בסוף התהליך– אלא גם להיחוות ברגע האמת של היצירה".

דולין מלניק, מנהלת המועצה לתרבות ולאמנות של מפעל הפיס: "מועצת הפיס לתרבות ולאמנות השיקה במהלך 2021 תכנית חממות פיס לאמנות ועיצוב. התכנית נולדה כמענה לאתגרי הקורונה ומתוך כוונה לאפשר לאמנים להמשיך וליצור במסגרת 'עוטפת' מבחינה מקצועית, תקציבית וחברתית, גם כאשר עולם התרבות נעצר וחדל מפעילות והמוזיאונים סגורים. החממות מציעות לאמנים ומעצבים מסגרת ליצירת עבודה חדשה בליווי מקצועי ומענק כספי. בעקבות הצלחת התוכנית הוחלט להמשיכה כדי לאפשר לאמנים להיכנס לתהליכי עבודה על יצירה חדשה, בליווי אוצרותי, הנחייה ושיח מפרה עם אמנים נוספים לקראת תערוכה או אירוע שיא אחר".   

יותם יקיר מנכ״ל מוזיאוני חיפה. צילום: ניוז חיפה קריות

מנכ"ל מוזיאוני חיפה יותם יקיר: "החממה לאמנות מקום" היא מיזם מקסים שהצלחתו מעידה על הכמיהה של אמנים ליצור, אבל לא פחות מזה כמיהה של קהילות שונות להיות שותפות בתהליך יצירה מרתק ואמיתי. תודה ענקית למפעל הפיס שבזכות תמיכתו הצלחנו השנה לשדרג את "החממה" ומאמין ששוב נופתע לגלות איך תהליך של 'יצירה בקהילה' מבשיל לכדי אמנות של ממש, מסעירה, מעוררת מחשבה, מקומית וייחודית לחיפה".

הועדה הבוחרת כללה את עוז זלוף – אוצר ויוצר בין תחומי, אוצר תוכנית החממה וממובילי תנועת "תרבות". את ד"ר גליה בר אור – אוצרת מובילה בישראל הפועלת בהרחבת הקאנון הישראלי, עמי שטייניץ – אוצר וחוקר של אמנות במרחב הציבורי והאזרחי,  אפרת פנר, אנתרופולוגית סביבתית, מנהלת החינוך במוזיאוני חיפה ואפרת אבני מזא״ה, מנהלת הדרכה ופיתוח תוכן במוזיאוני חיפה.

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בהכי חם