X

פרויקט "נשארים בעניינים" של עמותת לב ח"ש חוגג 13

עד היום השתתפו בפרויקט מעל 500 משפחות שהפכו להיות חלק ממשפחת לב ח"ש. כיום בונה העמותה מלונית לילדים חולי סרטן בסמוך לבית החולים רמב"ם

שי היה רק בן 11 כשהתגלתה מחלת הסרטן בגופו. לא רק חייו השתנו והתהפכו לחלוטין, אלא גם חייהם של הוריו ושני אחיו. ההורים נאלצו לתמרן בין עבודותיהם, לבין השהייה לצד בנם במהלך הטיפולים הקשים בבית החולים, ואילו אחיו הבריאים הצעירים ממנו, הרגישו מיותמים משהו, למרות שהסבים התגייסו לעזור. תחושת הקושי שלהם הפריעה לתפקודם הלימודי. המורים אותתו בעדינות על חוסר ריכוז, אי הכנת שיעורי בית וירידה כללית בלימודים.

למזלה של המשפחה בדיוק אז נכנסו לתמונה "המלאכים", כך הם כינו את החונכים מטעם עמותת לב ח"ש, שהתגייסו לעזור ולתמוך לא רק בילד החולה אלא גם באחיו.

 


פעילות העמותה. צילום: עמותת לב חש

הפרויקט "נשארים בעניינים" נולד בדיוק לפני 13 שנים. אירית אקרמן, מורה ומפקחת במשרד החינוך, סיפרה לבעלה על הילדים החולים במחלה ממושכת, שבשל מחלתם הם צוברים פערים לימודיים וחברתיים גדולים קשים לגישור. יכול להיות שבעל אחר היה מהנהן בראשו לאות הזדהות וממשיך הלאה, אבל הבעל של אירית, קורץ מחומרים אחרים.

יוסי אקרמן, אז הנשיא של חברת "אלביט מערכות", החליט לעשות מעשה ולתת לעצמו ולחברה מתנה לכבוד יום הולדתו ה-60, שבדיוק חל אז: פרויקט חונכות לימודי- חברתי לילדים חולים בסרטן ובמחלות ממושכות ולאחיהם הבריאים. את הפרויקט שיזם אקרמן הוא הוציא לפועל באמצעות עמותת לב ח"ש.

 

צילום: עמותת לב חש

הילדים החולים המשתתפים בפרויקט זוכים לתכנית חונכות אישית וכאמור, גם אחיהם הבריאים מקבלים ליווי ותמיכה מתוך ההבנה שכשכל משאבי המשפחה מופנים לילד החולה, יורדת הפניות הנפשית והרגשית לילדיהם הבריאים. לדברי הדס כהן, רכזת הפרויקטים של העמותה הילדים החולים לרוב מותשים ואינם פנויים ללמידה, לכן נעשה מאמץ לסייע למשפחה שהיא העוגן של הילד, וחשוב לשמור עליה חזקה.

כל ילד בפרויקט מקבל חונך, שמלווה אותו במהלך שנת הלימודים האקדמית. הפגישות בנות השעה וחצי מתקיימות בבתי המשפחות מידי שבוע ביום קבוע ובשעה קבועה. הצמדת החונכים לילדים נעשית לאחר שקלול מגוון שיקולים כמו: מיקום גיאוגרפי, שפה ורקע תרבותי וגם בקשות ספציפיות מצד המשפחות או מצד החונכים המתנדבים. אחת המטרות העיקריות היא ליצור קשר אישי, יציב ומשמעותי בין החונכים לבין הילדים המלווים על ידם.

אופי הפגישות משתנה בהתאם לצרכי הילדים: לעיתים הדגש הוא לימודי ואז החונך עוזר בהכנת שיעורי הבית ובלמידה למבחנים, ולעיתים הדגש הוא חברתי-רגשי, והחונך ישקיע את זמנו במשחק ובשיחה עם הילדים.

עשרות סטודנטים חונכים מתנדבים בפרויקט מידי שנה. הם מקבלים ליווי טלפוני צמוד מטעם רכזת הפרויקט, תרפיסטית באומנויות בהכשרתה, ובמקרים מורכבים יותר ניתנות הדרכות שבועיות על ידי פסיכולוגית.

צילום: עמותת לב חש

בנוסף, הם מוזמנים להשתתף בהדרכות קבוצתיות מדי חודש במטרה לאפשר להם להעלות סוגיות מאתגרות ושאלות שמתעוררות במסגרת החונכות, ליהנות מלמידת עמיתים ומתמיכה חברתית ומקצועית.

ניקיטה, חונך בפרויקט: "ליוויתי השנה את א', ילד חייכני, שמח, הרפתקן וסקרן. באתי בעיקר כדי לתת ולא כדי לקבל אבל, בסופו של דבר, קיבלתי המון. כשרואים ילד שמתמודד עם אתגרים כאלה גדולים מקבלים לא רק פרספקטיבה לחיים אלא גם סיפוק כשמצליחים להיות שם בשבילו".

עשרות ילדים ובני משפחותיהם נעזרים מדי שנה ב"נשארים בעניינים". המשפחות מופנות לעמותה על-ידי העובדים הסוציאליים של המרכז הרפואי רמב"ם, ורבות מגיעות בעצמן לאחר ששמעו על הפעילות המבורכת. עד היום השתתפו בפרויקט מעל 500 משפחות שהפכו להיות חלק ממשפחת לב ח"ש. כיום בונה העמותה מלונית לילדים חולי סרטן בסמוך לביה"ח רמב"ם.
לפרטים נוספים ולתרומות ניתן להיכנס לאתר העמותה: www.levchash.co.il

 
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

האם אתם נוהגים להזמין אוכל ובאיזו דרך?

צפה בתוצאות

Loading ... Loading ...

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד במספרים ש...