X

בינה מלאכותית מנסה לענות על השאלה הנצחית: מה נשים רוצות

לרגל יום האישה החלטנו לאתגר את הבינה המלאכותית עם שאלות אייקוניות כגון מה נשים רוצות, ממה נשים נהנות ומה צופן העתיד לנשים. כל מילה חקוקה בצ'אט

אחרי שלמדתי על בינה מלאכותית מהמאסטרית סלעית רון ממכללת אורנים, החלטתי לרגל יום האישה  להתיישב לשיחה צפופה עם ChatGpt על שאלות אייקוניות, מודה – חלק מהתשובות תפסו אותי לא מוכנה. לרגל המאורע התחלתי עם השאלה הראשונה המתבקשת  – מהי נשיות בשנת 2023: "כמודל שפת בינה מלאכותית, אין לי אמונות, ערכים או דעות אישיות, אבל אני יכול לספק מידע על סמך ההקשר החברתי והתרבותי הנוכחי. ניתן לראות בנשיות בשנת 2023 מושג מגוון ורב פנים המשתנה בין תרבויות, קהילות ואינדיבידואלים. בשנים האחרונות גוברת המודעות והקבלה לגיוון ולנזילות מגדרית, מה שהרחיב את תפיסת הנשיות המסורתית מעבר לתפקידים ולסטריאוטיפים מגדריים מסורתיים. כיום, נשיות קשורה לרוב לתכונות כמו אמפתיה, רגישות, טיפוח ואינטליגנציה רגשית. עם זאת, תכונות אלו אינן מוגבלות למגדר אחד ויכולות לבוא לידי ביטוי ולהעריך על ידי אנשים מכל מין. יתר על כן, נשיות יכולה להכיל גם כוח, עצמאות ואסרטיביות, שנחשבו באופן מסורתי לתכונות גבריות. בסך הכל, נשיות בשנת 2023 היא מושג מורכב ומתפתח המשקף את הנורמות, הגישות והערכים החברתיים המשתנים כלפי תפקידים וזהות מגדרית".

האם יש מחקרים שנעשו לאחרונה על נשים ונשיות? "כן, ישנם מחקרים רבים עדכניים על נשים ונשיות החוקרים היבטים שונים של זהות מגדרית, ביטוי ותפיסה. חלק מהמחקרים האחרונים על נשים ונשיות כוללים:


מגדר ומנהיגות: מחקר זה בוחן את הקשר בין מגדר ויעילות מנהיגות ומגלה שנשים נוטות להפגין סגנונות מנהיגות טרנספורמטיביים ודמוקרטיים יותר, הקשורים לתוצאות טובות יותר עבור ארגונים.


הפנים הנשיות של ההצלחה: כיצד מיניות של נשים מובילה לחוסר יכולת נתפסת והתעללות במקום העבודה – מחקר זה בוחן כיצד המראה והמיניות של נשים יכולות להשפיע על הכשירות הנתפסת והיחס שלהן במקום העבודה.

הבדלים מגדריים בתכונות אישיות בין תרבויות: ממצאים חזקים ומפתיעים – מחקר זה בוחן הבדלים מגדריים בתכונות אישיות על פני 55 תרבויות ומגלה שנשים נוטות לקבל ציון גבוה יותר מגברים בתכונות כמו נוירוטיות, נעימות ומצפוניות.

אידיאולוגיה של נשיות ובריאות מינית אצל נשים צעירות: התמקדות בידע מיני, עמדות והתנהגויות – מחקר זה חוקר את הקשר בין אידיאולוגיה של נשיות ותוצאות בריאות מיניות אצל נשים צעירות ומגלה שדבקות בנורמות הנשיות המסורתיות קשורה לידע מיני נמוך יותר. התנהגויות מיניות מסוכנות יותר.

אלו הן רק כמה דוגמאות למחקרים רבים שנעשו לאחרונה על נשים ונשיות, והן מדגימות את העניין והחשיבות המתמשכת של הבנת האופי המורכב והרב-גוני של הזהות והביטוי המגדריים".

בינה מלאכותית. צילום אילוסטרציה: פיקסאביי

שיחה צפופה עם בינה מלאכותית. צילום אילוסטרציה: פיקסאביי

מעניין, אשמח להרחבה על תוצאות מחקר הבדלים מגדריים בתכונות אישיות בין תרבויות: "בטח, אשמח להרחיב. בשנים האחרונות נערכו מספר מחקרים רחבי היקף שבדקו הבדלים מגדריים בתכונות אישיות בתרבויות שונות. אחד המחקרים המקיפים ביותר בתחום זה נערך על ידי חוקרים מאוניברסיטת קיימברידג' ופורסם בכתב העת Science בשנת 2018. המחקר ניתח נתונים של יותר מחצי מיליון משתתפים מ-55 תרבויות, מה שהפך אותו למחקר הגדול מסוגו .המחקר מצא שגברים ונשים נוטים להיות שונים בתכונות אישיות מסוימות בין תרבויות, אך גודלם של הבדלים אלה משתנה מאוד בהתאם לתכונה ולתרבות. באופן ספציפי, החוקרים מצאו שנשים נוטות לקבל ציון גבוה יותר מגברים בתכונות כמו נעימות, אמפתיה ומצפוניות, בעוד שגברים נוטים לקבל ציון גבוה יותר מנשים בתכונות כמו אסרטיביות ופתיחות לחוויה. עם זאת, גודל ההבדלים הללו השתנה מאוד בין תרבויות, כאשר תרבויות מסוימות הראו הבדלים גדולים ואחרות הראו הבדלים מועטים מאוד או ללא הבדלים. המחקר מצא גם כי ערכים תרבותיים ושוויון מגדרי היו גורמים חשובים בקביעת גודל ההבדלים בין המינים בתכונות האישיות. לדוגמה, תרבויות שהעניקו ערך גבוה לתפקידים מגדריים מסורתיים נטו להבדלים מגדריים גדולים יותר בתכונות האישיות, בעוד שתרבויות שהעריכו שוויון מגדרי נטו להבדלים קטנים יותר. בנוסף, המחקר מצא שההבדלים בין המינים בתכונות האישיות נטו להיות קטנים יותר במדינות מפותחות ואמידות יותר. בסך הכל, ממצאים אלה מצביעים על כך שבעוד שיש כמה הבדלים מגדריים בתכונות האישיות העקביות בין תרבויות, גודלם של הבדלים אלה יכול להיות מושפע מגורמים תרבותיים כמו ערכים, אמונות ונורמות חברתיות. יתר על כן, המחקר מדגיש את החשיבות של התחשבות בהקשר התרבותי בעת לימוד מגדר ואישיות, כמו גם את הצורך במחקר מתמשך בתחום זה כדי להבין טוב יותר את הקשר המורכב בין מגדר, תרבות ואישיות".

ומה נמצא על ישראל במחקר הזה? "המחקר שהזכרתי קודם שניתח הבדלים מגדריים בתכונות אישיות בין תרבויות אכן כלל נתונים מישראל. למעשה, ישראל הייתה אחת מ-55 התרבויות שנכללו במחקר. החוקרים גילו שגודל ההבדלים בין המינים בתכונות האישיות בישראל דומה לזה של תרבויות מערביות אחרות, כמו ארצות הברית ומערב אירופה. באופן ספציפי, הם מצאו שנשים בישראל נוטות לקבל ציון גבוה יותר מגברים בתכונות כמו נעימות ונוירוטיות, בעוד שגברים נוטים לקבל ציון גבוה יותר מנשים בתכונות כמו אסרטיביות ופתיחות לחוויה. עם זאת, גודל ההבדלים הללו היה קטן יחסית לכמה תרבויות אחרות. המחקר מצא גם שהבדלים מגדריים בתכונות האישיות בישראל הושפעו מגורמים תרבותיים. לדוגמה, החוקרים מצאו ששוויון מגדרי קשור בהבדלים מגדריים קטנים יותר בתכונות האישיות, וישראל ידועה ברמת השוויון המגדרי הגבוהה יחסית למדינות רבות אחרות. ככלל, הממצאים מצביעים על כך שבעוד בישראל קיימים הבדלים מגדריים בתכונות האישיות, גודלם של הבדלים אלו קטן יחסית לחלק מהתרבויות האחרות, וגורמים תרבותיים כגון שוויון מגדרי ממלאים תפקיד בעיצוב הבדלים אלו".

חיזוי העתיד הוא מאתגר. צילום אילוסטרציה: פיקסאביי

מה לגבי המחקר הפנים הנשיות של ההצלחה? מה ניתן ללמוד על נשים בישראל? בחיפה והקריות? "חקר הפנים הנשי של ההצלחה בישראל, ובמיוחד בערים חיפה והקריות עשוי להניב תובנות חשובות לגבי חוויותיהן והישגיהן של נשים בתחומים אלו. נערכו מחקרים על חוויותיהן של נשים בישראל, וחלק מהמחקרים הללו התמקדו באזורים או ערים ספציפיות. כך למשל, מחקר שפורסם בכתב העת Gender, Work & Organization ב-2020 בחן את חוויותיהן של נשים יזמיות בישראל, כולל אלו באזור חיפה. המחקר מצא שנשים יזמיות התמודדו עם מספר אתגרים, כולל הטיה מגדרית וציפיות חברתיות לגבי תפקידיהן כאישה  ואימהות. עם זאת, המחקר מצא גם שרבות מהנשים הללו הצליחו להתגבר על האתגרים הללו ולהגיע להצלחה בעסקיהן. בסך הכל, חקר חוויותיהן של נשים בחיפה ובקריות, כמו גם באזורים אחרים בישראל, יכול לספק תובנות חשובות לגבי האתגרים וההזדמנויות העומדות בפני נשים בהקשרים שונים, ויכול לסייע בהסברה של מדיניות ותוכניות שמטרתן לתמוך בהעצמת נשים".

היה גם מחקר שעסק בסקס – מה הוא גילה על נשים שגברים לא יודעים? "המחקר סקר 408 נשים בגילאי קולג' בארצות הברית כדי להעריך את דבקותן בנורמות נשיות מסורתיות ואת הידע המיני שלהן, עמדותיהן והתנהגויותיהן. החוקרים מצאו שנשים שדיווחו על רמות גבוהות יותר של דבקות בנורמות נשיות מסורתיות היו בעלות ידע מיני נמוך יותר ונטו יותר לעסוק בהתנהגויות מיניות מסוכנות, כגון ריבוי פרטנרים מיניים ואי שימוש באמצעי מניעה באופן עקבי. ממצאים אלו מצביעים על כך שנורמות נשיות מסורתיות, המדגישות תכונות כמו פסיביות מינית והתרפסות לגברים, עשויות להזיק לבריאות המינית של נשים צעירות. לעומת זאת, נשים שדוחות או מערערות על נורמות נשיות מסורתיות עשויות להיות בעלות רמות גבוהות יותר של ידע מיני וסבירות גבוהה יותר לעסוק בפרקטיקות מיניות בטוחות יותר. חשוב לציין שמחקר זה בדק רק אוכלוסיה ספציפית של נשים צעירות בארצות הברית, וייתכן שהתוצאות אינן יכללו לאוכלוסיות או הקשרים אחרים. בנוסף, המחקר לא בדק את החוויות או נקודות המבט של גברים, כך שזה לא מדויק לומר שגברים אינם יודעים על הקשר בין נשיות לבריאות מינית".

אם לא אנחנו אלא מי. צילום: פריפיק.קום

ומה לגבי המיניות של האישה הישראלית? "המחקר על מיניות נשים ישראליות מוגבל, ואין הרבה מידע זמין בנושא זה. עם זאת, כמה מחקרים נערכו על עמדות והתנהגויות מיניות של נשים בישראל, ומחקרים אלו יכולים לספק כמה תובנות לגבי המיניות של נשים ישראליות. מחקר אחד, שפורסם ב-Journal of Sex Research ב-2016, סקר מדגם של נשים יהודיות וערביות ישראליות כדי להעריך את עמדותיהן והתנהגויותיהן המיניות. המחקר מצא שנשים יהודיות וערביות דיווחו על עמדות מיניות שמרניות יחסית, כאשר רוב הנשים דיווחו שהן מאמינות שמין לפני נישואין היה שגוי מבחינה מוסרית. עם זאת, המחקר מצא גם כי מיעוט משמעותי של נשים דיווחו על התנהגויות מיניות שאינן עולות בקנה אחד עם עמדותיהן השמרניות, כגון קיום יחסי מין לפני נישואין ושימוש באמצעי מניעה. מחקר אחר, שפורסם בארכיון ההתנהגות המינית ב-2017, סקר מדגם של נשים יהודיות וערביות ישראליות כדי להעריך את שביעות הרצון המיני שלהן ואת המנבאים שלה. המחקר מצא שסיפוק מיני נחזה על ידי מספר גורמים, כולל איכות הקשר של האישה עם בן זוגה, ההערכה העצמית המינית שלה וחוויית ההנאה המינית שלה. בסך הכל, בעוד שהמחקר על מיניות של נשים ישראליות מוגבל, המחקרים הזמינים מצביעים על כך שנשים ישראליות עשויות להחזיק בעמדות מיניות שמרניות יחסית, אך שרבות עושות גם התנהגויות מיניות שאינן עולות בקנה אחד עם עמדות אלו. בנוסף, גורמים כמו איכות מערכת היחסים, הערכה עצמית מינית והנאה מינית עשויים להיות מנבאים חשובים לסיפוק המיני של נשים בישראל".

האם נמצאה התשובה לשאלה, מה נשים רוצות? צילום אילוסטרציה: פיקסאביי

תגיד, אתה יודע לענות על השאלה האייקונית – מה נשים רוצות? "השאלה 'מה נשים רוצות?' היה נושא לוויכוחים ולספקולציות רבות במשך שנים רבות. למרות שאי אפשר להכליל לגבי הרצונות והמניעים של כל הנשים, ישנם כמה נושאים נפוצים שעלו ממחקר על עמדות והעדפות של נשים. אחד הגורמים החשובים ביותר בהבנת מה נשים רוצות הוא ההכרה בכך שנשים הן אינדיבידואליות מגוונות ומורכבות עם צרכים ורצונות ייחודיים. למרות שעשויות להיות כמה חוויות או רצונות משותפים בין קבוצות של נשים, חשוב להימנע מהנחת הנחות או הכללות המבוססות על מגדר. עם זאת, מחקרים מסוימים מצביעים על כך שנשים מייחסות ערך גבוה לתכונות כמו קשר רגשי, כבוד ותקשורת במערכות היחסים שלהן. נשים עשויות גם לתעדף תכונות כמו אינטליגנציה, שאפתנות ואמפתיה בבני זוגן, ועשויות להימשך לגברים תומכים וקשובים. במונחים של נושאים חברתיים רחבים יותר, נשים עשויות לתעדף גורמים כמו שוויון הזדמנויות, בטיחות וגישה לשירותי בריאות וחינוך. נשים עשויות לתת ערך גבוה גם לחיבור קהילתי וחברתי, ועשויות לתעדף מערכות יחסים ורשתות חברתיות בחייהן. בסך הכל, השאלה של "מה נשים רוצות?" הוא מורכב ורב פנים, ולא ניתן לענות עליו בתשובה פשוטה או נחרצת. עם זאת, על ידי הכרה בגיוון ובמורכבות של החוויות והרצונות של נשים, אנו יכולים לפעול ליצירת עולם שוויוני ותומך יותר עבור כל הפרטים".

שאלה לסיום – מה צופן העתיד לנשים בישראל? "חיזוי העתיד לכל קבוצת אנשים הוא תמיד מאתגר, אבל יש כמה מגמות ואפשרויות שעשויות לעצב את עתיד הנשים בישראל. בשנים האחרונות מתחזקת בישראל תנועה לזכויות נשים ושוויון מגדרי, ותנועה זו צפויה להימשך. נשים בישראל מתבטאות יותר ויותר נגד אפליה והטרדה, ודוגלות בייצוג גדול יותר בפוליטיקה, בעסקים ובתחומים נוספים. זה יכול להוביל להזדמנויות גדולות יותר ולהעצמה עבור נשים בעתיד. יחד עם זאת, ישראל נותרה חברה שמרנית במובנים רבים, ועדיין ישנם אתגרים משמעותיים איתם מתמודדות נשים במונחים של אי שוויון מגדרי ואפליה. לדוגמה, נשים מיוצגות בחסר בתפקידי מנהיגות במגזרים רבים בחברה, ועשויות לעמוד בפני מחסומים בגישה לשירותי בריאות, חינוך ומשאבים אחרים. גורם נוסף שיכול להשפיע על עתיד הנשים בישראל הוא המצב הפוליטי המתמשך באזור. ככל הנראה, עתיד הנשים בישראל עשוי להתעצב על ידי מערך מורכב של גורמים, לרבות מגמות פוליטיות, חברתיות ותרבותיות. עם זאת, ככל שנשים ממשיכות להתבטא ולתמוך בזכויותיהן ובשוויון שלהן, יש תקווה שהעתיד יהיה זוהר ושוויוני יותר עבור כל הנשים בישראל".

תודה לך צ'אט יקר, אני מאחלת לך יום אישה שמח. דרך אגב, אתה גבר או אישה? "כמודל שפה של בינה מלאכותית, אין לי מגדר, מכיוון שאני לא יצור פיזי. עם זאת, אני מתוכנת להיות מכבד ומכיל את כל המינים והזהויות. תודה לך על האיחולים, ואני מאחל לך גם יום האישה הבינלאומי שמח!"

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בחדשות