X

"חברות שלי לא נותנות לי להרגיש לרגע לא ישראלית"

עדה קובלנקוב עלתה לארץ מאוקראינה והיא משרתת כלוחמת בגדוד קרקל בגבול מצרים. היא מתראינת לכבוד 75 שנה לצה"ל, גרה בחיפה, קרוב לאבא שעלה לארץ אחריה ומתכננת לטייל אחרי שתשתחרר

עדה קובלנוב בחרה לעלות לישראל ולשרת בצה"ל. היום היא משרתת כלוחמת בחטיבת פארן בגדוד קרקל. בגיל 15 היא עלתה לבד לארץ. שלוש שנים אחריה, הגיעו לארץ אחותה ואביה. היא מדברת עברית היטב ולדבריה, לא ידעה אף מלה כאשר הגיעה לארץ. את השפה היא למדה בזכות היותה מדריכה בשנת שירות. קובלנוב עלתה מחצי האי קרים באוקראינה לפנימיית ימין אורד, במסגרת תכנית "נעלה" והתקבלה בסוף כיתה י"ב לשנת שירות בנוער העובד והלומד. היא עבדה במשק ובגן הירק.

לאחר שנת שירות בקן של רמבם במועצה המקומית קריית עקרון הסמוכה לראשון לציון. אליו הגיעו צעירים מכל הארץ שגרו שנה יחדיו והתנדבו במקומות רבים. "באמצע השנה סיפרו לי על מסלול של הנח"ל", היא מספרת, "התגייסתי לקרקל עם שלושה אנשים מהגרעין שלי. זו היתה טירונות אוגוסט של בנים ובנות יחדיו והעברנו ארבעה חודשים בקו ושמרנו  על גבול מצרים עם בנים ובנות מהמחזור שלי".


"זו היתה טירונות סוג 06 של לוחמות ולוחמים", היא מספרת, "עזר לי שעברתי אותה עם חברות משנת שירות. שנה וחצי אחרי הגיוס קיבלתי אפשרות לצאת לפרק משימה. נותרנו עדיין על מדים לפרק שני של שירות בצבא. בשלב הזה סייענו לילדים בפריפריה  להתגייס למקומות אליהם הם רוצים להגיע. יש בפלוגה שייכות לתנועות נוער שונות".

"המדינה צריכה אותנו פה". קובלנוב  צילום: דובר צה"ל

"אני עדיין גרה בבית החייל בחיפה. אני גרה שם מהשבוע הראשון שהתגייסתי. המקום נמצא קרוב לבית של אבא שלי ואני יכולה להיות עצמאית ולהיות אתו. אני מאוד אוהבת את המקום. לסגל שלנו אכפת מהחיילים. יש חיילים המשרתים בחילות שונים ונמצאים יחדיו בשבתות וחגים. אותו חדר אוכל ואותו חדר כושר. לפעמים יוצאים לעיר, סתם להסתובב. אני אשתחרר מהצבא כמו כל לוחמת אחרי שנתיים ושמונה. אני עושה סיורים במשמרת של 12 שעות".

בכמה השירות בצה"ל דומה למה שדמיינת?

"לא דמיינתי את מה שאני עושה עכשיו. כשהייתי צעירה, תמיד ידעתי שאתגייס לצה"ל. דמיינתי את זה כמו שראיתי בסרטים. בפועל, אנחנו שומרים על הבסיס שלנו. רואים מלא חיות במדבר. יצא לי לראות במבי, הרבה סוגים של נחשים. ג'וקים חמודים ומוזרים".

עדיין שומרת על קשר עם אוקראינה?

"אני בקשר עם סבתא וחברות שלי מהכיתה. לפעמים כיף להתקשר ולשמוע על מבחנים ולימודים באוניברסיטה. חלק מהם כבר מסיימים אוניברסיטה ואני רק מתחילה את החיים".

"החברים הם החוויה הכי משמעותית". קובלנוב וחברים צילום באדיבות דובר צה"ל

מה את מספרת לחברים?

"אני מספרת לחברים בחו"ל שאני בצה"ל, שאני לוחמת. שומרת על גבול ישראל עם מצרים. המדינה צריכה אותנו פה. אנחנו לא סתם פה. שומרים על התושבים בסביבה.  אחרי השחרור מהצבא אני רוצה קצת לטייל. להכיר מקומות מעניינים".

ישנו תחום שמעניין אותך במיוחד?

"הכל מעניין אותי. יש לי עוד זמן לחשוב על זה".

מה החוויה הכי משמעותית שיש לך בצבא?

"זה המון. אני חושבת, שפגשתי את החברים. אנשים מדהימים. נותנים לי כח".

כמה את מרגישה ישראלית?

"אני מרגישה מאוד ישראלית. חברות שלי לא נותנות לי לרגע להרגיש 'לא ישראלית'. הגיוס לצה"ל כלוחמת, מאוד ישראלי בעיני".

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בחדשות


<