X

מסכנות הרשת: הפיץ יותר מ-10,000 תמונות וסרטונים מיניים של נשים

אלון גברילוב שהפיץ תמונות וסרטוני וידאו של נשים ברשת הטלגרם נידון לעונש מאסר בפועל ולתשלום קנס של יותר מחצי מיליון שקלים. בימ"ש: "בלחיצת כפתור, חרץ הנאשם את גורלן של נפגעות העבירה והפך אותן בעל כורחן לאובייקט מיני ומושא לסיפוק והנאה מינית של רבים"
40 חודשי מאסר וקנס מצטבר של יותר מחצי מיליון שקלים על צעיר שהפיץ סרטונים מיניים של נשים באמצעות רשת הטלגרם. כך גזר בית משפט השלום בחיפה על אלון גברילוב (22) מחדרה, לאחר שהורשע על פי' הודאתו בעבירות מרובות של הטרדה מינית והתנכלות, פגיעה בפרטיות, סחיטה באיומים והחזקת חומר תועבה.

לפני שלוש שנים יצר גברילוב ברשת טלגרם את הקבוצה "ישראליות זה מותג" ועוד שתי קבוצות קשורות שבהן היו כ-15 אלף חברים והופצו בהן יותר מ-10,000 תמונות וסרטונים המכילים תוכן מיני של נשים ישראליות "בנסיבות שיש בהן כדי לבזותן ולהשפילן, בין היתר כשהן מבצעות אקטים מיניים, והכל ללא הסכמתן וללא ידיעתן. לצד התכנים המיניים פורסמו, בחלק מהמקרים, פרטי זיהוי של הנשים באופן שמאפשר יצירת קשר עמן. הנאשם הגדיר את הקבוצות כך שיהיו פתוחות להצטרפות בפני כלל משתמשי הטלגרם ויאפשרו צפייה בתוכן אף ללא הצטרפות אליהן".גברילוב גם הקים שרת בשירות דיסקורד שהכיל תכנים של נשים בעת קיום יחסי מין. "הנאשם אף פרסם קישורים לשרת הדיסקורד במטרה לחשוף את השרת לקהל הרחב ולמכור גישה למאגר מקוטלג ומסודר של תמונות וסרטונים של מאות צעירות ישראליות. לצד התכנים המיניים, הנאשם נהג לפרסם את פרטי הזיהוי של הנשים, לרבות שמן המלא, באופן שאִפשר יצירת קשר עמן".


בגזר הדין צוין כי במועד מעצרו החזיק הנאשם במכשיר הטלפון הנייד שלו למעלה מ-5,400 תמונות וכ-192 סרטונים, המכילים חומרי תועבה ובהם דמויות של קטינים, לרבות סרטים ותמונות שמציגים יחסי מין בין קטינים וקטינות, לרבות מעשי סדום; תמונות של קטינים בעירום מלא או חלקי ותקריב של איברי המין; תיעוד ילדים רכים בעת אינוס חלקי או מלא.

הפצת תכנים ברשת טלגרם. צילום אילוסטרציה: PEXEL

"הנאשם ביצע עבירות בהיקף נרחב" אמרה נשיאת בית משפט השלום בחיפה, השופטת טל תדמור-זמיר בעת הקראת גזר הדין. "הן מבחינת מספר נפגעות העבירה (178 נשים, מהן ארבע קטינות), הן מבחינת כמות התכנים שהוא פרסם (למעלה מ-10,000 תמונות וסרטונים), הן מבחינת משך ביצוע העבירות (כתשעה חודשים), הן מבחינת היקף החשיפה (למעלה מ-15,000 משתמשים בערוצי הטלגרם) והן מבחינת השימוש במספר יישומים שונים, תוך הפעלת מספר חשבונות ויצירת מספר קבוצות, במספר פלטפורמות, שבהן הייתה לו שליטה מלאה בתכנים. נתתי דעתי לכך שהנאשם לא הסתפק בפרסום התכנים, אלא אף פרסם את זהות הנשים שנצפות בתמונות ובסרטונים ואת פרטי הקשר עמן. במעשיו אלה העצים הנאשם את הפגיעה בנפגעות העבירה ובפרטיותן. אותן נשים בוזו, הושפלו והוחפצו לכל משתמש וכבודן נרמס עד דק".

"קלות ההפצה שמאפשרת הקִדמה הטכנולוגית – בבחינת "היד קלה על המקלדת" – מוסיפה נופך של חומרה למעשים. יש לזכור כי תכנים שמופצים ברשת הווירטואלית כמעט שאינם ניתנים למחיקה או להעלמה, שכן מרגע הפצתם אין עוד שליטה על היקף התפוצה שלהם. קרי, הנזקים שהם גורמים אינם הפיכים" אמרה השופטת.

בהתייחסה למעשיו של גברילוב אמרה השופטת: "מ-42 הצהרות נפגעות עבירה שהגישה המאשימה עולה כי בעקבות הפרסום נפגעות העבירה חוו הטרדות מצד גברים, לצד הצעות מיניות. חלקן תיאר שמבחינתן זה היה "סוף העולם", שהן איבדו אמון בגברים, "רציתי להימחק", "חשתי מחוללת" וחלקן תיאר תחושות שיתוק, השפלה, בושה ומחשבות אובדניות. חלק מהנפגעות דיווחו על אובדן הביטחון העצמי, על חרדות, על קשיים בתפקוד, חשש מהיציאה למרחב הציבורי, קשיים בשינה, ביצירת קשר עם המין השני, בהשתלבות בתעסוקה ועוד. אצל חלק מהנפגעות הפרסום הוביל לקבלת טיפול בתחום הנפש, לרבות טיפול תרופתי. חלק מהקורבנות אף הפסיקו או הגבילו את השימוש שלהן ברשתות חברתיות ובאינטרנט. כך, בלחיצת כפתור, חרץ הנאשם את גורלן של נפגעות העבירה והפך אותן בעל כורחן לאובייקט מיני ומושא לסיפוק והנאה מינית של רבים. הנאשם אפשר חיבור מהיר בין הדמויות המופיעות בסרטונים ובתמונות ובין פרטיהן האישיים של המתלוננות ברשתות החברתיות וברגע אחד חרב עולמן של הנפגעות וזהותן נחשפה ברבים".

בית המשפט גזר על גברילוב עונש מאסר של 40 חודשים וכן תשלום פיצויים של 3,000 שקלים ל-178 נפגעות ופיצוי נוסך של 5,000 שקלים לנפגעת נוספת ובסך הכל תשלום פיצויים של 539 אלף שקלים.

 

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בחוק ומשפט