X

האלימות משתלמת: יימחק הרישום הפלילי לבני העדה האתיופית שהשתתפו בהתפרעויות לאחר מותו של סלומון טקה

ועדת החוקה אישרה לקריאות שניה ושלישית את הצעת החוק למחיקת רישום פלילי ומשטרתי ליוצאי אתיופיה בעבירות הפרת סדר ציבורי בשל שיטור יתר. ההתפרעויות בעקבות מותו של סלומון טקה מירי של קצין משטרה שהותקף על ידו, אירעו ביוני 2019 והצעת החוק הורחבה עד לסוף 2020
פרשת סלומון טקה אירעה בחודש יוני 2019 בגן ציבורי בקריית חיים, לאחר שקצין משטרה שלא היה בתפקיד טייל עם אשתו ומשפחתו והותקף על ידי ארבעה מעירים, בהם טקה. הקצין, שחשש לחייו, ירה אל הכביש במטרה להרחיק את התוקפים. הקליע שנורה התפצל וחלק ממנו ניתז אל טקה וגרם למותו. המשפט הפלילי הסתיים בזיכויו של הקצין היורה. כחודש לאחר פסק הדין, הפרקליטות הגישה ערעור עקרוני על הזיכוי וטרם התקבלה החלטה בעניין.

בעקבות מותו של טקה פרצו מהומות קשות של בני העדה האתיופית שהחלו בקריות והתפשטו לחלקים נוספים בארץ. במהלך המהומות הותקפו שוטרים, נגרם נזק של מיליוני שקלים לרכוש, כבישים נחסמו ורכוש פרטי נהרס. מאז, קצין המשטרה ומשפחתו עזבו את ביתם והם חיים בדירת מסתור תחת אבטחה צמודה בעקבות איומים לפגוע בחייהם.


יו"ר הוועדה, ח"כ שמחה רוטמן הזהיר מפני המסר שעלול לצאת לאחר דברי חברת הכנסת תמנו שטה, שטענה להחרפת המחאות אם החוק לא יאושר: "יש להגיע לאיזונים נכונים בין הרצון הנכון לתיקון העוול לבין המסר שאסור שייצא מפה, שלהבא לגיטימי לתקוף שוטרים והכנסת תמחק את הרישומים"; "יש לגבש מדיניות שתיתן מענה לטענות אפשריות לאכיפה בררנית בשל מהלך המחיקה האוטומטית, כאשר על אותו מעשה מי שאינו יוצא אתיופיה יישא את הרישום הפלילי.

מהומות בצומת קריית אתא בעקבות מותו של סלומון טקה. צילום: דורון גולן

ח"כ צגה מלקו: "אין לנו כוונה לעודד את הדברים לעתיד. הנתונים מראים פרופיילינג ושיטור יתר. אנחנו לא נגד המשטרה. עליה להיות שותפה לתיקון המעוות, לתיקון העוול, אבל אם החוק לא יאושר, זה לא יעבור בשקט בקהילה"

בהסכמות אליהן הגיע מ"מ היו"ר ח"כ יואב סגלוביץ', תחולת החוק הורחבה עד לסוף שנת 2020; בשל התנגדות משרדי הממשלה והמשטרה, הצ"ח לא הורחבה לעבירת תקיפת שוטר. המשמעות: מחיקה אוטומטית של רישומים משטרתיים ופליליים ליוצאי אתיופיה בעבירות אלה שנעברו עד 31.12.2020 בעקבות דוח ועדת פלמור ודוח מבקר המדינה.

במהלך הדיון נמשכה המחלוקת על דרך בחינת נתוני המעצרים והתיקים הנפתחים ביחס ליוצאי אתיופיה

ח"כ שמחה רוטמן. צילום: דני שם טוב, דוברות הכנסת

ועדת החוקה אישרה לקריאות שניה ושלישית את הצעת חוק הפסקת הליכים ומחיקת רישומים בעניין המחאה כנגד אלימות משטרתית כלפי יוצאי אתיופיה, התשפ"ד-2023, שיזמו הח"כים צגה מלקו, פנינה תמנו שטה, משה סולומון וקבוצת ח"כים.

חברי הכנסת צגה מלקו, פנינה תמנו שטה. צילום: דני שם טוב, דוברות הכנסת

על פי הצעת החוק, מוצע למחוק אוטומטית מהמרשם הפלילי והמשטרתי עבירות הפרת הסדר הציבורי של יוצאי אתיופיה, למי שאין לו רישום פלילי או משטרתי נוסף ולא הוטל עליו עונש מאסר על עבירה זו. תחילה הוצע כי תחולת החוק תהיה לעבירות שבוצעו במסגרת המחאה כנגד האלימות המשטרתית כלפי יוצאי אתיופיה, אך במהלך הדיונים הוסכם כי הצ"ח תחול על עבירות הפרת הסדר הציבורי באופן כללי שנעברו עד ל-31.12.20 זאת לאור דוח ועדת פלמור ודוח מבקר המדינה שהצביעו על שיטור יתר בעבירות מסוג זה לא רק במסגרת המחאות.

משמעות המתווה עליו הוסכם היא שלגבי עבירות של הפרת סדר ציבורי, הן לעניין תיקים סגורים והן לאחר הרשעה, הרישום הפלילי יימחק ככל שהעבירה נעברה עד 31.12.2020.

הרישום הפלילי יימחק. צילום: דורון גולן

הוועדה לא כללה בנוסח הצעת החוק את מחיקת רישומים פליליים ומשטרתיים בשל עבירה של תקיפת שוטר, לאור התנגדות משרד המשפטים והמשטרה.  הצעת החוק אושרה פה אחד בקולותיהם של היו"ר ח"כ שמחה רוטמן והח"כים צגה מלקו, פנינה תמנו שטה, יואב סגלוביץ' ועופר כסיף.

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בחוק ומשפט

<<
<