X

אביהו האן: "אתמודד על ראשות עיריית חיפה"

בריאיון ל"ניוז חיפה קריות", הוא מותח ביקורת קשה על החברים במועצה הלעומתית, אבל גם אומר בריש גלי, שאין בכוונתו להצטרף לקואליציה העירונית. "למרות ההצעות המפתות מאוד שהוצעו לנו, קיבלנו החלטה וההחלטה עומדת בעינה", הוא מצהיר. ראיון מיוחד עם יו"ר 'סיעת 'הירוקים של חיפה', חבר מועצת העיר, אביהו האן

 

בסתיו הבא, בסוף חודש אוקטובר 2023, צפויות להתקיים הבחירות לרשויות המקומיות בישראל. מועמדים שרואים עצמם מתמודדים לתפקיד, מגששים כבר עתה ובוחנים את האפשרות שלהם להתיישב על הכסא הנחשק, אך הם עושים זאת בשקט ובחדרי חדרים. אביהו האן, יו"ר סיעת 'הירוקים של חיפה' במועצת העיר, אינו חושש לומר בקול רם ומפורש, און דה רקורד: "אני מתמודד על ראשות העירייה".האן, (65), נשוי, אב לשלושה ילדים וסב לשלוש נכדות, נמצא בפוליטיקה החיפאית כבר למעלה מ-20 שנה. את פעילותו הוא החל ברמה השכונתית, אז אירגן את תושבי השכונה בנושאים הקשורים בהגנת הסביבה. כך נולדה הסיעה בראשותו, שמונה כיום ארבעה חברים במועצת העיר.


אביהו האן. צילום: יח"צ

מתמודד על ראשות עיריית חיפה. חבר המועצה, אביהו האן. צילום: יח"צ

 

נושא איכות הסביבה, נתפס במשך שנים רבות כנושא חשוב אמנם, אך לא "סקסי" בכדי לעלות לכותרות.

לדברי האן, בחמש השנים האחרונות הגיעה בעיית האקלים, התחממות כדור הארץ והמציאות ברמה הגלובלית, למרכז הבמה גם בישראל.

"אנחנו רואים את החשיבות של קידום היבטים של אנרגיה מתחדשת, או זיהום חופי הים", אומר האן: "אלו מאבקים ש'הירוקים' מנצחים כדי לשמור על הטבע. אין היום משפחה שלא ממחזרת משהו ולפני 10 שנים זה לא היה קורה. וזה מעודד".

"הירוקים של חיפה'", הוא אומר: "מתמודדים נגד גופים גדולים חזקים ועתירי הון, שהיכולת שלהם להשפיע על המחוקקים היא עוצמתית", אומר האן ומתייחס למפרץ חיפה:

"מי היה מאמין שיסגרו את מתקן האמוניה המסוכן, שניהלנו מאבק של יותר מ-10 שנים לפנות אותו?  בכך צמצמנו את אחד הסיכונים הגדולים ביותר על האוכלוסייה. פינוי מפרץ חיפה מתעשייה מזהמת, צריך להיות פרויקט לאומי מתוקצב שמובל על ידי הממשלה, עם טיפול בעובדים שצריך לדאוג להם, כמו פרישה מוקדמת או הסבה".

 

"צמצמנו את אחד הסיכונים הגדולים ביותר על האוכלוסייה". בתמונה, מיכל האמוניה שפונה ממפרץ חיפה. צילום עצמי

 

לדברי האן, פינוי מפרץ חיפה מתעשייה מזהמת, הוא דבר שניתן לביצוע בתוך מספר שנים: "אנחנו מדינת סטרט-אפ ועושים דברים מדהימים. את כל היכולות האלה צריכים לקחת למפרץ חיפה ואפשר בתוך חמש שנים מקבלת ההחלטה, לפנות את המפעלים המזהמים ולעבור לתעשייה נקייה במפרץ חיפה".

כמי שנמצא עמוק בתוך הפוליטיקה המקומית אומר האן: "הפוליטיקה המקומית מעניינת את תושבי חיפה, כשהם זקוקים לפתרונות לבעיות ולא מקבלים אותם, אם זה בבעיות של ניקיון, חזירים, בנייה, תרבות ופנאי ועוד ואז הם מודעים לצורך להיעזר בחבר מועצה. הפוליטיקה היא חשובה וככל שתושבי העי  יבינו את מי צריך לבחור, כך ייטב להם".

בהתייחסותו לשיעור ההצבעה הנמוך יחסית בבחירות המקומיות, לעומת הבחירות לכנסת, טוען האן כי יש להפעיל תוכנית הסברה, כמו בבחירות לכנסת, על מנת לשכנע עוד תושבים להגיע ולבחור: "יש לזה חשיבות אדירה על החיים של כולנו", אומר האן.

 

האן, היועץ המיוחד של 'כחול לבן' לענייני הגנת הסביבה בעיר חיפה. תמונה: אלבום פרטי

האן במהלך תקופת ההתמודדות בבחירות האחרונות על ראשות עיריית חיפה. תמונה: אלבום פרטי

 

בחודש אוגוסט האחרון, הוקמה מועצת העיר הלעומתית במועצת העיר בחיפה, מה שאומר למעשה, שלראש העירייה אין רוב של חברי מועצה.

בין הסיעות שהרכיבו את המועצה הלעומתית, הייתה גם סיעת 'הירוקים של חיפה'. על הקמת המועצה הלעומתית, מספר האן: "היינו באופוזיציה במשך שנתיים וחצי ופעלנו עם תיאומים נדרשים מדי פעם, אבל היינו אופוזיציה ללא רוב במועצת העיר. אחרי שנתיים וחצי הגיעו תובנות שהמציאות בעיר לא טובה".

מצב זה, לדברי האן, הביא חברי מועצה מהקואליציה העירונית, להצטרף לאופוזיציה ולהקים את המועצה הלעומתית. "בנינו רוב עם 17 חברי אופוזיציה וכאשר נוצר רוב אפשר היה לבצע מהלכים משמעותיים".

ואכן המועצה הלעומתית הובילה לשינויים בהרכבי ועדות ותאגידים עירוניים, התנגדה להצעות לסדר של הקואליציה  ולמעשה שלטה בהתנהלות מועצת העיר, כמו לדוגמה – אי אישור הצעת התקציב השנתי של עיריית חיפה לשנת 2022.

עם זאת, מתחת לפני השטח היו חריקות בין הסיעות שהרכיבו את המועצה הלעומתית, שהגיעו לשיאן החודש, עם הודעתה של סיעת 'הירוקים של חיפה' על פרישה מהמועצה הלעומתית.

"בתחילת הדרך היו כמה מהלכים משותפים שיצרו דרך משותפת", מספר האן: "לנו כסיעת הירוקים של חיפה, לשבת באיזשהוא שיתוף פעולה עם קבוצה של חברי אופוזיציה, שהם לא מה שנקרא 'כוס התה שלנו', הם שונים בערכים, הם שונים באידיאולוגיה, הם שונים בתפיסת החיים, זה לא היה לנו פשוט, אבל כדי לנסות לייצר שינוי בעיר, הלכנו על המהלך הזה.

עכשיו, אנחנו ראינו שאותם גורמים, שהם שונים מאידיאולוגיה מאיתנו, גורמים שיש להם דעות חשוכות, שרוצים להוביל את העיר לתקופות של ימי הביניים, אנחנו לא יכולנו להישאר שם. כאשר מתקבלות החלטות שמבוססות על שנאה ונקמה ולא לטובת העיר, אנחנו לא יכולנו להישאר. התהליכים האלה התפתחו תוך כדי תנועה".

לדוגמא, מציין האן את הצעתה של ראש העירייה, לתקציב של שני מיליון שקלים לסייעות לילדים עם מוגבלויות, "אנחנו מתווכחים עם שאר החברים ואומרים להם שזה חשוב", מספר האן, "והם, מכל מיני סיבות של נקמה בגורמים כאלה ואחרים, לא רוצים לאשר את התקציב הזה, זה לא התאים לנו. כאשר אנחנו רואים למשל, שלא רוצים לאשר את מרכז הספורט שרוצים להקים בנאות פרס, כי זה פרויקט של ראש העירייה, מה אפשר לעשות, היא ראש העירייה והם לא רוצים לאשר את זה מכיוון שהיא ראש העירייה ולא משום סיבה אחרת ואנחנו מנסים לשכנע כמה זה חשוב לקדם את הפרויקט הזה, במבנה שראש העירייה תכננה עם אנשי מקצוע, אז אנחנו רואים שגם בזה הם נלחמים איתנו.

כאשר אנחנו רוצים לקדם את מרכז הספורט הימי בבת גלים וסיעת הירוקים הייתה מעורבת בתכנון של המרכז הזה ואנחנו שומעים "לא, מה פתאום" ואנחנו מסבירים שאם המרכז לא יוקם ולא יתפתח, אנחנו צופים שלא יהיה מרכז ספורט ימי בעוד שנתיים -שלוש לגולשים, לצוללים לאנשי הסאפים, אנחנו מייצרים מציאות קשה של שלוש שנים לאוכלוסיות מאוד רחבות שזקוקות למרכז הזה, זה לא עניין שם אף אחד".

 

מועצת עיר חיפה. ארכיון. צילום: דורון גולן

על סערת התקציב לשנת 2022: "אנחנו מתווכחים עם שאר החברים ואומרים להם שזה חשוב, והם, מכל מיני סיבות של נקמה בגורמים כאלה ואחרים, לא רוצים לאשר". בתמונה, מועצת העיר חיפה. צילום: דורון גולן

 

נקודת המשבר המרכזית שהביאה לפרישת הירוקים של חיפה מהמועצה הלעומתית הייתה הצעתו של האן להמליץ למשרד התחבורה על הפעלת הכרמלית בימי שבת.

"כאשר ראינו שהגורמים החשוכים בתוך אותה אופוזיציית שינוי משפיעים על שאר הגורמים כדי שידאגו, ואני אומר בצורה מפורשת, כדי שידאגו שההצעה הזאת תיפול, כדי שחס וחלילה לא נספק לתושבי העיר את פתרונות התחבורה הציבורית שכל כך נחוצים לה במעבר מהרכס לעיר התחתית, והם דואגים שההצעה הזו תופל על ידי סנכרון ותיאום בין גורמים שונים בתוך אופוזיציית השינוי. כאשר חלק יצביעו בעד כדי לצאת טוב, אבל חלק יצביעו נגד כדי שההצעה תיפול.

ראינו את כל התיאומים האלה והבנו מה שקורה שם, זה היה מבחינתי הקש ששבר את גב הגמל והבנתי שאין לי שותפים אמתיים לדרך לייצר את השינוי הטוב והנדרש פה בחיפה".

האן מדגיש: "אנחנו לא מכוונים להיכנס לקואליציה עם ראש העירייה. נשלחו אליי שליחים רבים מטעמה במהלך החודש וחצי האחרונים. שליחים שהציעו וניסו לייצר איזשהו גשר, ביני לבין ראש העירייה והקואליציה העירונית, במטרה לראות איך פועלים במשך שנתיים, תחת קואליציית ראש העירייה.

הודעתי לכל אותם שליחים, שאין בכוונת סיעת הירוקים להצטרף לקואליציה של ראש העיר. אנחנו נפעל כאופוזיציה עצמאית בחיפה, במטרה לייצר פה שינוי בעיר ואני חושב שראש העירייה צריכה לסיים את הקדנציה שלה כמה שיותר מהר".

האן מוסיף: "למרות ההצעות המפתות מאוד שהוצעו לנו, קיבלנו החלטה וההחלטה עומדת בעינה, אנחנו לא נצטרף לקואליציית ראש העירייה".

 

"נפעל כאופוזיציה עצמאית בחיפה, במטרה לייצר פה שינוי בעיר". בתמונה, האן עם הכלב ליצ'י אותו אימצה המשפחה לפני כשנה וחצי. צילום: פייסבוק

 

בעוד פחות משנתיים יתקיימו הבחירות לרשויות המקומיות והאן אומר במפורש: "אני אתמודד בבחירות הבאות על ראשות עיריית חיפה. אני חושב שלהבדיל מראש העירייה שמכרה לתושבי העיר חלומות שהיא לא מסוגלת להגשים אותם, אני אוכל לבוא לתושבי העיר עם תוכנית סדורה, עם תוכנית שאפשר ליישם אותה כדי לחבר מחדש את העיר גם לממשלת ישראל ולתקציבים הממשלתיים וגם לחבר את העירייה לתושבי העיר".

האן מתנגד להצנחה של מועמדים חיצוניים להתמודדות על ראשות העירייה ואומר: "העיר הזו צריכה את אחד מבניה או בנותיה ולא קומבינציה של איזה גנרל-ח"כ-שר שיבוא לפה עם כל המערכות הלאו דווקא נקיות ויביא אותן לחיפה.

העיר צריכה לבחור את אחד מבניה או בנותיה כדי להוביל את העיר הזו לעולמות החדשים של עיר נקייה, ללא זיהום אוויר, של עיר עם תעסוקה, של עיר עם תרבות ופנאי, עיר שהרחובות שלה נקיים, עיר שפועלת בהתחדשות עירונית ולא שינחיתו עליה מישהו מבחוץ".
אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בחדשות