X

מהילדות בעכו לכיסא ראש העירייה

ריאיון מיוחד עם המועמד המוביל לראשות עיריית עכו, אוהד שגב, מהילד שהסתובב בסמטאות העיר דרך הפעילות הציבורית ועד לכסא המנכ"ל. כעת מכוון שגב אל כסא ראש העירייה בבחירות הקרובות אליהם הוא מגיע עם העקרונות אותם גיבש בתפקידו כמנכ"ל, הקמת קואליציה מקיר לקיר והיכרותו האישית עם העיר ותושביה

משיחות עם חברים ומכרים של של אוהד שגב עולה כי אם יש מישהו שמכיר את הרחובות והסימטאות של עכו כמו את כף ידו, זה שגב, שמסלול חייו הוביל אותו לנקודה שבה הוא מתמודד לעמוד בראש העיר שבה נולד וגדל. את שגב ניתן לפגוש כמעט בכל בוקר בשעות המוקדמות במהלך הליכת הבוקר שלו ברחובות העיר שמשמשת אותו גם לפגישות עם תושבים. בימי שישי ניתן למצוא אותו בבתי הקפה של העיר, יושב עם קבוצות של תושבים ומשוחחים על כל ענייני היום. כעת נמצא שגב בדרך לכבוש את הפסגה העירונית בבחירות המקומיות הקרובות ולסגור מעגל מהילד שהסתובב ברחובות לראש עירייה שגדל עם העיר.

אוהד שגב, שימשת מנכ"ל עיריית חיפה בשנים 2020-2022, ובחודש האחרון הכרזת על כוונתך להתמודד על ראשות עיריית עכו. האם היו סימנים מוקדמים למערכת יחסים עכורה עם ראש עיריית חיפה עינת קליש-רותם?


אוהד שגב: "כולם ראו שהיה בעיריית חיפה גל עזיבות של עובדים שנקלטו בתקופתה של ראש העיר הנוכחית עינת קליש-רותם. הבינו שאי אפשר לעבוד איתה. אנשים נחבטו בישיבות מועצה ובפגישות עם ראש העיר. גם אני הבנתי היטב עם מי יש לי עסק. בחיפה אני נחשב למחזיק שיא. מבין מנכ"לי עיריית חיפה הכהונה שלי הייתה הארוכה ביותר. תכננתי להתפטר, כך שההודעה של קליש כבר תפסה אותי מוכן".


"בחיפה אני נחשב למחזיק שיא. מבין מנכ"לי עיריית חיפה הכהונה שלי הייתה הארוכה ביותר" שגב. צילום: דוברות עיריית חיפה

"לצערי, בגלל שאין קואליציה בעירייה, התקציבים נגדעו. בסופו של דבר, מנכ"ל אמור ליישם מדיניות של ראש עיר. הייתי חייב פלטפורמה שבה אוכל לעבוד. הדבר הבסיסי במערכת שכזו, הוא תקציב, זהו הבסיס לכל מהלך תקין של ההתנהלות הפוליטית. בדיוק כמו שאנו מכירים, במדינה. כשאין תקציב מדינה מאושר, אי אפשר לעבוד. בחיפה אי אפשר לקדם כלום. כשהבנתי שאני לא יכול לפעול וכל ההחלטה בעניין כלל לא נמצאת במגרש שלי, אז הייתי כבר עם הפנים החוצה. היא בחרה להתנהג כפי שהתנהגה וזה לא שונה עם היחס שהיא הפגינה כלפי כל מי שסבב לה. על זה היא תעמוד לגורלה. הבוחרים הם שישפטו אותה".

מקפיד להיפגש עם תושבים. אוהד שגב עם תושבים במהלך מפגש יום שישי. צילום: מטה אוהד שגב

היו סימנים מוקדמים?

שגב: "זה לא סוד שהתגלעו בינינו מחלוקות. היו סימנים מוקדמים. זה היה בלתי אפשרי להפוך להיות שק החבטות שלה. השתדלתי לעשות כל מה שיכולתי בכדי לפשר בין הצדדים, אבל זה לא הועיל. ברגע שהבנתי שאני לא יכול לממש את עצמי, אז ביקשתי לסיים. היה לי חשוב לפני כן, לאשר את תקציב העירייה. הוא אושר ביום האחרון והתכוונתי להודיע לה שאני ממשיך הלאה. רציתי כמובן לעשות זאת בדרך מתורבתת ומנומסת".

שגב (52) שנולד וגדל בעיר עכו, סיים שירות צבאי ביחידה מיוחדת בחיל האוויר. הוא נשוי ואב לארבעה. את התואר הראשון בסטטיסטיקה ואת התואר השני במינהל ציבורי למנהלים סיים באוניברסיטת חיפה. הוא כיהן כיו"ר אגודת הסטודנטים באוניברסיטת חיפה. בסיום לימודי התואר השני התחיל לעבוד בחברת כח אדם בפרישה ארצית – אתגר משאבי אנוש. בינואר 2004 מונה לתפקיד מנכ"ל עיריית עכו, תפקיד אותו מילא 17 שנה, עם הפסקה קצרה של שנה.מאז שסיים את תפקידו בחיפה, הוא משמש כמנכ"ל משותף בחברת סירקון גלובל, העוסקת בקידום פרויקטים של טכנולוגיה להתפלת מים בין ישראל למרוקו.

"תמיכה רחבה מכל הקשת הפוליטית". אוהד שגב צילום: מטה אוהד שגב

עושה רושם שאתה מגיע לתפקיד כשאתה כבר יודע מהו הכיוון שתפעל בו.

שגב: "החלטתי להתמודד לראשות העיר שעיצבה אותי כפי שאני. ההחלטה הגיעה ממקום של אהבה ואהדה לעיר. כל מה שזכיתי להגיע אליו בחיים, הוא בזכות העיר. אי מביא אתי המון אהבה, על מנת לשרת את העיר בצורה הטובה ביותר. אני מתכנן לבצע מעבר חלק מתפקיד בו משמש ראש העיר הנוכחי אל הכהונה שלי. כל מעייני הם למען עתיד טוב לעיר עכו. אני יודע שאביא ניסיון, יכולות וקשרים למען הצלחת העיר. אני הולך להתמקד במספר תחומים מרכזיים. אלה תהיינה ארבע נקודות שיהיו במרכז ההתעסקות שלי: ראשית, אפעל למען הגברת תחושת הביטחון האישי. זה לא רעניין שייחודי רק לעכו. הנושא הזה נפגע בכל מדינת ישראל. עכו כעיר מעורבת, בדומה לחיפה ולערים מעורבות אחרות, נמצאת בעין הסערה. אעשה מה שעשיתי בחיפה ובעכו בעבר. הקמת יחידות בטחון אחודה. אפעל להגברת כל המשאבים הקיימים לחיזוק  תחושת הביטחון. תוספת אמצעים טכנולוגיים. מצלמות. רכבים. כמות כח האדם המטפלת כיום בביטחון, תגדל".

"ההחלטה מגיעה ממקום של אהבה לעיר". אוהד שגב
צילום: עמי ארליך

"כמובן, גם מדינת ישראל תיקח אחריות. ישבו פה עם יחידות מבצעיות קבועות. הבנה מוחלטת שערים מעורבות לא יכולות להמתין עד שיקראו לכוח כזה לפעול. צריכה להיות פלוגת מגב קבועה בעיר עכו. מתיחויות בעיר לא יחכו, זה יהיה מאוחר מדי. אחרי שהשריפה פורצת, זה נזקים של שנים. שלושה ימים היו פה פעולות קשות של אלימות קשה ביותר, שהתפתחו ולא נעשה כלום. יש פה מספיק כוחות בכדי לפעול מיידית. גם כוחות עירוניים וגם של המשטרה. כשקורה משהו, יהיה פה כוח מובנה קבוע. בכל ארוע, אנו נפעל כבר כשהוא מתחיל. כשניצת הניצוץ צריך להתחיל לפעול ולמנוע אסון גדול. אעשה מה שתלוי בי. אדרוש מהממשלה לפעול. במדינת ישראל זה לא שאלה של "אם" אלא שאלה של "מתי"".

המהומות בעכו במהלך מבצע שומר החומות. צילום: דוברות המשטרה

"כל עיר צריכה ביטחון אישי. אף עיר לא יכולה להתקיים בלי ביטחון ובטח עיר שבנויה על תיירות שהבסיס לכך זה ביטחון אישי. הנושא השני, הוא דאגה לפרנסה. זה עניין קיומי. אטפל בזה. אתן את מלוא תשומת הלב לפיתוח הכלכלי, היום העיר נמצאת במצב יוצא דופן. במסגרת הסכמי הגג שחתמתי עליהם כראש צוות המו"מ בעירי. לצד בניית 10,000 יחידות דיור שמוקמות בעיר. 2000 כבר הוקמו ויש עוד 8000 נוספות בתהליך. התעקשנו בצדק ולא חתמנו על הסכם הגג. היינו בין הרשויות האחרונות בצפון שלא הסכימה לחתום מבלי לקבל מענה לתושביה. הבנו שערים שיקימו יחידות דיור בלי פרנסה, יהיו בבעיה. הבנו שיגיעו תושבים לא איכותים ואנשים יצטרכו לנדוד דרומה ומזרחה. התעקשנו ועכו זוכה ב-500 דונם עם 300 אחוזי בנייה. למעשה, אתה זוכה בשטח של 1500 דונם. היום יש איזור של 200 דונם. יש 1000 דונם באיזור התעשייה הדרומי של עכו ואליהם מתווספים 500 דונם לתעסוקה, תעשייה ומסחר. בזכות התב"ע (תכנית כניין עיר) המאפשרת 300 אחוזי בנייה, זה בנייה שהיא פי שלוש משטח הקרקע בלבד. זה מאות אלפי מטרים בנויים. כל קומה מאפשרת עוד אנשים ועוד ציוד. תוספת דרמטית של הכנסות לרשות המקומית. החשיבות והמשימה שלי, הוא להוביל לתמריץ לחברות עתירות ידע להעתיק מיקומן ממרכז הארץ אלינו. לייצר תמריץ לחברות. יש שטח. יש תהליך של תכנון היתרים. הקרקעות נמכרו ליזמים. זה תוספת דרמטית של הכנסות לרשות המקומית. עכו תוביל על שאר הערים מבחינת תעסוקה ומסחר. התפקיד שלי יהיה להוביל להחלטת ממשלה שתיתן תמריץ לחברות עתירות ידע לעבור לכאן. תמריצי עידוד השקעות  או תמריצי מיסוי".

יצירת קהילתיות בשכונות השונות של העיר סביב תוכן. או גיל, העדפות שונות של תרבות עכו. צילום: דורון גולן

"אני גאה שהיה לי חלק בעיר שחתמה על הסכמי גג. להשלים את האיכלוס כולו. זו משימה גדולה להשלים את האיכלוס של זה. לא רק עבור תושבי עכו, אלא עבור תושבי הצפון כולו. ההזדמנות נמצאת ואסור לפספס אותה. ראינו במקומות אחרים איך בגלל ניהול לא מקצועי וחוסר הבנה פוספסו תהליכים. אי אפשר להחזיר אחורה את הגלגל. הנקודה השלישית היא שינוי משמעותי ביצירת קהילותיות בשכונות השונות של העיר סביב תוכן. או גיל, העדפות שונות של תרבות ותרבות פנאי מה שמתאים לצעירים לא מתאים בהכרח למבוגרים, מה שמתאים לדתיים, פחות מתאים לחילוניים והפוך. נצטרך לייצר תרבות פנאי עם קהילותיות רבגונית. שכל אדם ימצא עצמו קשור לקהילותיות סביב תחום תוכן שישרת את העיר. זה יביא גאווה גדולה לשכונה ולעיר. לקבוצה שאני משתייך אליה. הנקודה הרביעית היא שיטת חישוב הארנונה. יש לצערנו עיוות בצו הארנונה של העיר. הצו מנדטורי. בזמנו שיטת חישוב שטחי הבנייה היתה שגוייה. שיטת החישוב אומרת "ברוטו ברוטו" אני אספור לך את הלובי, חנייה מקורה, חללי מדרגות. קנית 120 מ"ר מהקבלן, כעת אתה תשלם עבור עוד שטחים שיש לך. בעבר, השטח היה אותו הדבר. לא היתה כזו בעייה. התוספת לשטח הדירה היתה קטנה. לא היו חניות תת קרקעיות או חניות מקורות. בתעשייה, הרבה קניונים עובדים על חישוב של עוד שטחים. באיזור התעשייה הדרומי הצלחתי לשנות את השיטה. זה לקח לי מעל חמש שנים לשנות זאת. עבודה סזיפית מול משרדי האוצר והפנים. אני מתכוון להוביל גם שינוי שיעשה קצת צדק עם העיוות שנוצר. נוצר מצב לא נורמלי שאתה משלם על חדר בבית, כמו על חנייה מקורה. מקווה שאנו נהיה אנשי בשורה. זה לא יקרה ביום או ביומיים. ממשלי הממשלה קשוחים בעניינים האלה. חשש מלשדר לעוד ערים את האפשרות לשנות את השיטה".

לוח הזמנים הצפוף לא עוצר את הטיולים. אוהד שגב והילדים. צילום עצמי

מה מצבך הפוליטי?

שגב: "יש לי תמיכה רחבה מכל הקשת הפוליטית הקיימת בעכו. תנועת שס תומכת בי. הציונות הדתית, מחל, ישראל ביתנו, רשימה עכואית מאוחדת שהיא רשימה שרצה במגזר הערבי. הרשימה הגדולה ביותר במגזר הערבי. אני רץ ברשימה על מפלגתית בתוכה יהיו אתי אנשי ישראל ביתנו ומחל. אני מצליח לאחד את מה שבלתי אפשרי בכנסת. הם יהיו ברשימה. שס תרוץ כמפלגה נוספת. סמוטריץ ירוץ בנוסף. נעבוד קשה מבוקר עד לילה. שום דבר לא מובן מאליו. בערב אני מקיים חוג בית או שניים. באהבה גדולה. אני לומד הרבה מאוד מהמפגשים האלה. מה מציק לתושבים, או מהם הדברים הטובים. לא כולם מכירים אותי בעכו. תמיד השתדלתי לא לבלוט תקשורתית. אצטרך לעבוד על חשיפה. אלמד על דברים שמציקים לתושבים זה מחבר אותי לאנשים ואת הציבור לעיר. שהעיר עכו תתקדם הלאה. אין לעיר פריבילגיה לתקלה או לטעות. אין לנו את היכולת הזו.. העיר לא מספיק גדולה כדי לספוג חמש שנים לא טובות. הולכים איתי מי שישראל ביתנו ומי ש"מחל" יבחרו להעמיד בראשם. ברשימת הבסיס בחרתי בשתי נשים משמעותיות מאוד בעיר. ענבל גל, שהיא פעילה חברתית שנים ארוכות. יושבת ראש של הנהגת הורים והיא גם פעילה פוליטית בהסתדרות הלאומית. פעילה בממשל ומחוברת מאוד לענייני הליכוד. שני זבולוני שעלתה מברית המועצת לארץ. גדלה והתחנכה בעיר. מוסדות פיננסיים. יועצת ומובילה בעיר. עשתה דרך יפה וארוכה. תוביל אגנדות שקרובות ללבה. הגלריה הולכת ונבנית. יש לנו חצי שנה. כאלה שאכפת להם. כאלה שבאים לתרום לעיר ולתושביה. 50 אחוז מהנציגים יהיו נשים. לא רק בזכות היותן נשים, אלא בזכות מה שהו מייצגות ומביאות אתן".

פרויקטים תרבותיים שאין באף עיר אחרת. פסטיבל עכו לתיאטרון אחר. צילום ארכיון: יוהאן שגב

מה מצב התיירות בעיר?

שגב: "התחושה היא שעכו מפספסת תיירות: לצערי זה נעוץ בגלל המצב הגיאו פוליטי של ישראל. זו העיר הכי שווה בארץ. לפני תל אביב וירושלים. היתה כאן תנופה גדולה. אבל הקורונה נתנה מכה קשה בכל העולם. אחרי שהסתיימה, הגיע ארוע "שומר חומות" לא עוזר. בלי ביטחון אישי אי אפשר לעשות כלום. מלונות הבוטיק והצימרים והמלונות שייבנו על החוף, יהיו ללא תחרות. אנחנו בכיוון נכון מאוד להוספת תיירות אירוח. כמה ירצו רק לאכול במסעדות? אנשים יחפשו לחוות חוויה והתפקיד שלנו יהיה לספק את זה".

כ-30 אחוז מתושבי העיר הם ערבים. איך הקשר שלך אתם?

שגב: "יש לנו איתם קשר מצוין שמבוסס על היכרות, כבוד הדדי וקווים ברורים. אנחנו מכבדים אחד את השני. אני מחובר אל כל מנהיגי הקהילה הערבית, ברמה הפוליטית, הציבורית, הכלכלית והדתית. לא אנקוב בשמות, כי הרשימה ארוכה מאוד ואני לא רוצה שאף אחד יעלב".

איך תעודד משיכת יהודים לעיר?

שגב: "זה יסתדר ברגע שהנושא של ביטחון אישי ירד מסדר היום, יהיה קל יותר להתחבר לעכו. בנוסף, צריך לייצר סיבה לעבור לגור בעכו. אם אצליח לאכלס חברות איכותיות שייצרו תעסוקה. מאות אלפי מ"ר. יבואו בהמוניו אנשים איכותיים. כי העיר מדהימה. יש בה כל מה שצריך. לא דיברנו על כל הדברים הטובים שיש בעיר. תפקידי יהיה לייצר ביטחון, אנשים ירצו לגור פה. נוסיף תעסוקה איכותית וירצו לגור פה. אנשים ממרכז הארץ יעדיפו לחיות פה. יהיה להם פה הרבה יותר כסף פנוי".

מה חסר פה?

שגב: "יש כאן המון תרבות. יש כאן פרויקטים תרבותיים שאין באף עיר אחרת. צריך לייצר עוד מקומות בילוי. שיאפשרו לתת לחברה הצעירים סיבה לבלות פה. אין רבע מזה בחיפה. עכו מייצרת אינסןף פעולות תרבות. כמו בתל אביב ובירושלים. חסר מהלך שיחבר את מפעלי התרבות. לייצר תרבות פנאי. לייצר נרטיב של איזור בילוי איכותי. משהו שהוא הרבה יותר מאשר למשוך אנשים לפעילות נקודתית. בנוסף, בכוונתי לפעול לצד גוף מלווה. יהיה לצדי פורום תושבים שיורכב מהחתכים השונים של העיר. זה יהיה פורום ראש העיר לקידום ופתוח העיר שילווה אותי לפני קבלת ההחלטות. אני אשב עם חברה צעירים ואשאל אותם מה הם ירצו לעשות בעיר.  לא כל החכמה נמצאת אצלי ואצל חברי מועצת העיר".

 

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בעכו-נהריה

<


<