X

פעם שלישית אליפות ומסיבת ענק

ביום ראשון הקרוב יחגגו עשרות אלפי אוהדים של מכבי חיפה את חגיגות האליפות השלישית ברציפות במסיבת ענק. בינתיים יצאנו ללמוד עוד קצת על כדורגל וספורט ואהבה לאנשים עם מכנה משותף

כל אמן היה שמח להופיע מול קהל של 30 אלף צופים ועובור מכבי חיפה, הקבוצה החיפאית שעשתה היסטוריה וזכתה באליפות פעם שלישית ברציפות, רגילה להופיע מול קהל של עשרות אלפים באצטדיון הביתי סמי-עופר. אולם ביום ראשון יעלו שחקני הקבוצה לא על כר הדשא אלא על הבמה ויופיעו מול קהל שכבר כעת נאמר ב-30 אלף אוהדים שיריעו להם על ההיסטוריה שהקבוצה רושמת בספר דברי הכדורגל.

החגיגות שאותן יוזמת עיריית חיפה יתקיימו  ביום ראשון הקרוב ברחבת סמי עופר בהשתתפות שחקני הקבוצה, המאמן והצוות המקצועי. בתוכנית האומנותית: נסרין, סטטיק, להקת האוהדים חוות מזור, פלד והפתעות נוספות. החגיגות יתקיימו בכפוף לאישור תקציבי של חברי מועצת עיריית חיפה. עלות החגיגות: 1.3 מיליון שקלים, מכבי תשתתף במאה אלף בלבד.


צילום: ראובן כהן מכבי חיפה


הצפי הינו לקהל של 30 אלף חוגגים, החגיגות בשיתוף פעולה מלא בין הנהלת העירייה בראשות ראש העירייה, עינת קליש רותם, הנהלת מכבי חיפה ונציגי אוהדי מכבי. עיריית חיפה הציעה למכבי חיפה לממן אוטובוס פתוח שילווה את השחקנים לבמת החגיגות, כפי שנהוג באירופה. מהנהלת מכבי חיפה נמסר שהדבר לא יתאפשר בגלל אילוצי לוח זמנים של המועדון. ראש העירייה, עינת קליש רותם:" אני מבקשת לברך את מכבי חיפה על הזכייה השלישית ברציפות. הבאתם כבוד עצום לחיפה ומחובתנו לחגוג יחד עם האוהדים הנפלאים של מכבי וכך נעשה".

קמליה סגל. צילום: יניב וידגורן

עולם הכדורגל אינו מנותק מהמציאות ומהאקדמיה והם שלובים האחד השני. מה בעצם המשמעות של תחושת הביחד והקבוצתיות לשחקני מכבי חיפה שזכו אתמול בגביע? לפי קמליה סגל, מנהלת תוכן התוכניות במרכז קמה אורנים, גישת הפעולה הקהילתית עוסקת בחיזוק ובהעמקה של קשרים בין אנשים, בתוך מרחב חברתי או מקצועי בו הם פועלים, וביצירה של בסיס משותף להזדהות, במקרה הזה, להיות שחקני מועדון מכבי חיפה.

חיזוק הקשרים וביסוסם משפיע על תחושות המשמעותיות, השייכות והמחויבות של אדם לקבוצה, ארגון או מקום, מסייע לחיזוק הקשרים ולבנייה של אמון והדדיות בין אנשים ותורם להעמקה של תחושת ביטחון ורווחה. אנשים זקוקים פעמים רבות לאחרים על מנת לצמוח, להתפתח ולהגיע לתחושת השלומות וכך, שחקנים הנמצאים שעות רבות במרחב הספורטיבי והקבוצתי שלהם יכולים למצוא את המענה הזה גם במקום הזה, בוודאי כאשר חלק משמעותי נוגע לפיתוח הזהות המקצועית שלהם כספורטאים.

עקרונות הגישה הקהילתית בהובלה של קבוצת ספורט בגישת קמה:

הגישה הקהילתית בהובלה של קבוצה או מועדון נובעת ממאפייני קהילת הספורט וייחודיותה כקבוצה חברתית. מבין מאפיינים אלה ניתן למנות:

  1. תפיסה רב-ממדית של היחיד: שחקן הקבוצה מוכר בממדים שונים של חייו ואישיותו ולא רק בתחום אחד- הכדורגל
  2. זיקה רוחבית במגוון תחומי חיים: השחקנים בקבוצה חולקים אורחות חיים, דפוסי התנהגות, מנגנונים ומסגרות פעולה, במגוון תחומי חיים, ולא רק בהקשר לספורט.
  3. משימה משותפת ויחסים חברתיים כאמצעי וכמטרה: הקשרים החברתיים והמשימה המשותפת מהווים שני צירים שווים בחשיבותם ובמהותם
  4. שותפות: פועלים יחד למען השגה של מטרה, במקרה זה- ניצחון במשחק תוך תחושת מסוגלות גבוהה של כל שחקני הקבוצה.
  5. תחושת הביחד: חברי קבוצת הספורט יחושו משמעותיים, שייכים ואחראים בתוך הקבוצה ועבורה. ניתן גם למצוא תחושת ביטחון, נוחות ותמיכה הדדית כחלק ממרכיבי תחושת הביחד הקבוצתי.

ניתן לומר שמהות הקבוצה כקבוצת מכבי חיפה היא החיבור שבין ההיבט החברתי – מה שקורה בין השחקנים ובין ההיבט המעשי – מה שאנשים עושים יחד לשם קידום מטרה מסוימת. אנו קוראים לשילוב זה 'חבורה משימה'. 'חבורת משימה' הוא מודל להובלה של צוות או קבוצה בגישה קהילתית. יישום המאפיינים של הגישה הקהילתית בהובלה של צוות מחייב שבתוך שגרות העבודה, מנגנוני הפעולה ותהליכי הניהול של הצוות יהיו הזדמנויות ליישום מאפיינים אלה.

מורן מיטב. צילום: אלבום פרטי

מורן מיטב ראש צוות פדגוגיה במרכז ע״ש מרים רות לתרבות וספרות ילדים, מכללת אורנים, היא אוהדת "שרופה" של מכבי חיפה. "פעמים רבות כששומעים שאני אוהדת של מכבי חיפה, הולכת לכל המשחקים (גם אחרי ימים עמוסים של עבודה וגם אם יורד ברד), השאלה הראשונה שעולה היא :את ? מכבי חיפה? איך זה קשור? אהבה לקבוצת כדורגל היא מורכבת מכל כך הרבה רבדים, היא זיכרונות ילדות מתוקים של  שבתות ירוקות בקרית אליעזר, היא אהבה לאנשים , שבתשעים דקות מנערים מעצמם את כל הזהויות האחרות שלהם ונשארת זהות אחת, זהות ירוקה ואז בין שמחה לכאב נוצרים חיבורים, גם אם הם של רגע, שותפות גורל ששמה בצד אם אני יהודייה והוא ערבי, שמאלני או ימנית, מה אנחנו עושים למחייתנו, איפה אנחנו גרים? למי אכפת, העיקר שהקבוצה שלנו תנצח, שנתחבק, נשמח ונשיר, כי זה המשותף, וזה משותף כל כך יפה".

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בספורט


<
<