X

חיפה מאבדת מכוחה לטובת נשר

תמיר בן שחר מחברת התכנון צ'מנסקי בן שחר ושות' : העניין העצום של יזמים בנשר גורם לנדידת שטחי משרדים, מסחר ובתי חולים פרטיים מחיפה לנשר. החיבור של העיר עם הטכניון ואוניברסיטת חיפה, מושך גורמים רבים להשקיע בעיר, בשעה שחיפה מאבדת מכוחה ומחשיבותה

העיר נשר עוברת פיתוח חסר תקדים של איזורי תעסוקה ומסחר, הנודדים מחיפה השכנה ויוצרים מרכז עסקים בהיקפים חסרי תקדים. "העיר שהיתה האחות הקטנה של חיפה, הפכה לאלטרנטיבה ראוייה מכל הבחינות המושכת אליה קהל עצום של קונים ובעלי עסקים שנדדו מחיפה", מספר תמיר בן-שחר מחברת התכנון צ'מנסקי בן שחר ושות', המספר כי בעת האחרונה, יזמים פרטיים רבים מבקשים לבצע תכניות בנשר, "הרבה יותר ממה שקורה בחיפה". בן-שחר מספר כי העבודות בוצעו עבור חברת "מרכזא", עבור פרויקטים של מגורים להשכרה ב"מחצבה 4.5" ופרויקטים לפינוי-בינוי לצורך התחדשות עירונית במרכז נשר.

"כמות האוכלוסייה בנשר כיום היא בהיקף של 25 אלף תושבים החיים ב-10,000 משקי בית. "בעיר יש הרבה מאוד משקי בית קטנים", מספר בן-שחר, "בעיר יש מעט אוכלוסייה יחסית לשטחי הנדל"ן הקיימים בה. על פי התכניות, גודל האוכלוסייה אמור לגדול כמעט פי שלושה. לנשר יש תכנית מתאר מאושרת שבין מטרותיה, לייצר עיר שיהיו בה 67 אלף תושבים. התכנית מבקשת להוסיף 1.3 מיליון מ"ר של שטחי תעסוקה. לצורך השוואה, יש לקחת בחשבון שאיזור התעשייה מת"ם הוא עדיין לא 300 אלף מ"ר. דהיינו, בתכנית של נשר אנו מדברים על שטח שהוא פי שלוש ממת"ם. נשר יש כיום מע"ר (מרכז עסקים ראשי) ישן, הנמצא סביב בניין העירייה. העירייה מבקשת להעביר את המע"ר למחצבה 4.5. כאן מתוכנן לקום בניין העירייה, הרבה מאוד נדל"ן מניב ואלפי יחידות דיור".


"עתודת קרקע משמעותית במתחם 4.5 קילומטר".. תמיר בן-שחר
צילום: ארז בן-שחר

"עתודת הקרקע המשמעותית נמצאת ב'מתחם 4.5 קילומטר', שבין יתרונותיו נמצא החיבור לצ'ק פוסט, כביש בר יהודה שהוא כביש ראשי, ציר המטרונית, הוא צמוד לרכבלית ומחובר לטכניון. גשר אחד המתוכנן לקום במתחם, יעבור דרך בניין משרדים שיוקם בנשר, אבל בחלקו העליון יהיה מחובר לטכניון. לידו יוקמו מעונות סטודנטים. זו תוספת של 16 אלף יח"ד. מתוכן, 3000 יחידות דיור קטנות. המיועדים למעונות סטודנטים. מראש, זה לא כוון למשפחות שלהן מוקצים מקומות אחרים בנשר. אלא דירות להשכרה למגורים, לזוגות צעירים ולבודדים ללא ילדים. סמוך אמורים לקום בתי חולים, לרבות בתי חולים סיעודיים".

"קיימים שטחים נוספים בנשר: לחברת כלל יש מתחם במזרח נשר שבו אמורים לקום 2000 יח"ד בתוך חמש שנים. בשטח זה מתוכננים 158 אלף מ"ר למסחר ולתעסוקה. בשלב הבא יקומו כאן 4,000 יח"ד נוספות. לא רחוק, בצמוד למפעל נשר, מתוכננים לקום 6000 יח"ד. במתחם זה שותפים אפריקה-ישראל מגורים ושיכון ובינוי. בתחום ההתחדשות העירונית, מתוכננת במרכז נשר הקמת 2000 יח"ד. סביב נשר מתוכננים שני אגמים אשר ישמשו לגן לאומי. על כביש 75 אמורה לקום תחנת רכבת נוספת.

חיבור מנשר לטכניון. מגדל המחצבה  הדמייה: מילוסלבסקי אדריכלים

"נשר משקיעה מעל 6000 שקל בתושב מדי שנה", אומר בן-שחר, "נתון שהוא הרבה יותר גבוה מהממוצע הארצי שהוא סביב 4000 שקל לתושב. המשמעות היא שהעיר יכולה לספק שירותים טובים לתושבים שלה. חלק ממרכזי המסחר בנשר משרתים את חיפה. מי שגר בחלק הצפוני של חיפה, מבצע את קניותיו בנשר. חיפה מפרנסת את נשר. שטחי המשרדים הקיימים בעיר אינם רבים, אבל הפיתוח של מחצבה 4.5 יוצר עתודות שיהוו תחרות לכל מה שחיפה מנסה לפתח באיזור הצ'ק פוסט. נשר תיקח חלק מהביקושים. בנשר מתוכנן פיתוח של מרכזה. אותה משפחה מירכא, המחזיקה שטח של 9000 מ"ר ובית כלבו המבוסס על סופרמרקט וחנויות לא מזון המחוללות את אחד הפדיונות הגבוהים בארץ. המשפחה מתכננת לפתוח חנות גדולה גם בנשר. חנות עם יתרון לגודל, חוויית קנייה, מחירים אטרקטיביים והעובדה שהחנות עובדת בשבת".

"כך הבת החורגת של חיפה, תהפוך לעיר המסוגלת לספק את כל השירותים לאוכלוסייה שלה. כל הצלחה כזאת, משנה את מאזן הכוחות. זה קורה מבלי להתעכב על איזור תעשייה קיים הגובל בחיפה ומשרת את נשר. איזור השייך לנשר ונמצא מצפון לכביש 75 שהיה מיועד להקמת איקאה לפני שבחרה בקריית אתא. לנשר יש תחבורה טובה, קו רכבלית וחיבור ישיר של הרכבת, עם עתודות נדל"ן. היא תחבר את הטכניון למרכז העתידי שלה. חיפה השכילה רק בתקופתו של ראש העיר יונה יהב להעביר את מעונות הסטודנטים לעיר התחתית. נשר למדה את הפטנט, העסקים יודעים היכן כדאי להם לשגשג והיא עושה זאת במרכז העיר. הרבה חברות כבר הבינו היכן כדאי להם להקים את העסקים שלהם. כך נראה זליגה של הרבה מאוד סטודנטים ומשרדים שילמדו ויעבדו בטכניון אבל יגורו בנשר".

רועי לוי. צילום: דוברות העירייה

ראש עיריית נשר, רועי לוי: "בשנים האחרונות העיר נשר מיצבה עצמה כמרכז העסקים של הצפון. הנוסחה היא פשוטה, כאשר העיר אטרקטיבית לעסקים כמו נשר, עם ארנונה עסקית נמוכה מהערים השכנות, מחברת בין חיפה לקריות ולעמק יזרעל ושוכנה בסמיכות לכבישים הראשיים 2 ו6 , כל זאת עם תמיכה עירונית בבעלי העסקים, מוביל לכך שיותר ויותר בעלי עסק רוצים לפתוח את העסק שלהם דווקא בנשר. על ידי שמירה על יחס עסקים – תושבים מהגבוהים בארץ, אנו יכולים להמשיך ולהיות שנה אחר שנה בצמרת ההשקעה פר תושב ולהפוך את הסלוגן שאותו קבענו, ״המרכז של הצפון״ למציאות אותה מרגישים כל תושב ותושבת. בימים אלו, העיר נשר נמצאת על סף פיתוח אדיר ובנייה של שכונה חדשה ״אגמי הכרמל״ אשר תכיל 5,000 יחידות דיור. במקביל לבניית השכונה אנו מקדמים מגוון פרוייקטים מסחריים, בניהם בנייה של אזור תעשייה חדשני של כחצי מיליון מ"ר הנקרא ״4tech” אשר יבנה בשיתוף פעולה עם הטכניון ויוביל את תחום התעשייה החכמה באזור. כל זאת על מנת להמשיך ולשמור על האיזון בין כמות העסקים לכמות התושבים בעיר ולהוביל את נשר קדימה".

 

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בנשר


<
<