X

כל תצרוכת החשמל למגורים בחוף הכרמל מופקת מאנרגיה ירוקה. אסיף איזק: חוף הכרמל בחזית המאבק במשבר האקלים (וידאו)

בפרויקט משותף של אגודת מי חוף הכרמל עם טראלייט וסינרג'י הוקם בקיבוץ מעיין צבי מתקן פוטו-וולטאי צף בהספק של 31 מגה וואט. המים המותפלים מאפשרים ייצור חשמל בהיקף שהוא גבוה יותר מסך כל תצרוכת החשמל בכל בתי המגורים בחוף הכרמל

הפרויקט הסולארי הצף הגדול ביותר בישראל הושק בחוף הכרמל באירוע חגיגי. הפרויקט, של אגודת מי חוף הכרמל בשיתוף החברות טראלייט וסינרג'י, כולל הקמת מתקנים פוטו-וולטאים צפים בהספק של 31 מגה וואט על גבי מאגרי המים בקיבוץ מעיין צבי שליד זכרון יעקב.לראשונה בעולם, שולבו בפרויקט הסולארי הצף מערכות עקיבה אחרי השמש (טרקרים) של חברת Xfloat  הישראלית, כאשר העלות הכוללת של הפרויקט נאמדת בכ-130 מיליון שקל.


בין הנוכחים באירוע: מנכ"ל טראלייט רני ליפשיץ ויו"ר החברה יונל כהן, מנכ"ל סינרג'י אביעד מור, מנכ"ל לאומי פרטנרס רון בן חיים, יועד לודר מנכ"ל חוף הכרמל אנרגיות, ראש המועצה האזורית חוף הכרמל אסיף איזק, ונוספים. האירוע כלל הופעה של להקת "התקווה 6".

הפרויקט הייחודי בוצע כחלק ממדיניות שמובילה המועצה האזורית חוף הכרמל לקירוי מקווי מים ומאגרים

הפרויקט הייחודי בוצע כחלק ממדיניות שמובילה המועצה האזורית חוף הכרמל לקירוי מקווי מים ומאגרים, אשר גובשה בשילוב כלל הגורמים הרלוונטיים: היישובים שהינם בעלי הקרקעות, אגודת המים של החוף הכרמל, משרדי הממשלה הרלוונטיים, הגופים הירוקים, מומחי צפרות וטבע, לשכת התכנון המחוזית חיפה והיזמים. במסגרת מימוש המדיניות קורו גם מאגר המים במושב הבונים, בריכות דגים בקיבוץ מעגן מיכאל ומוסדות ציבוריים שונים ברחבי המועצה.

מנכ"ל חוף הכרמל אנרגיות, יועד לודר: "אנחנו חונכים היום את הפרויקט הסולארי הצף הגדול והייחודי בארץ. לפרויקט הגדול הקודם במאגר הבונים מצטרפות שתי רפסודות סולאריות גדולות מימדים שאחת מהן מבוססת על טכנולוגיה ישראלית פורצת דרך של חברת אקספלואוט (Xfloat) המשלבת גם מעקב אחר תנועת השמש במאגר המים, תוך שימוש במים להטיית הפאנלים. זהו שלב נוסף בכיסוי כל מאגרי המים לחקלאות בחוף הכרמל וייצור חשמל ירוק בהיקף הגדול מצריכת כל משקי הבית של יישובי חוף הכרמל. הפרויקט התאפשר ע"י שיתוף פעולה עם גורמי התכנון, משרד הבריאות וכל יתר גורמי הרישוי. הפרויקט יאפשר הוזלת המים לחקלאות ויסייע לשמירת המרחב הירוק לאורך כל רצועת מישור החוף שבין חדרה לחיפה".

מנכ"ל טראלייט, רני ליפשיץ: "אנו שמחים להמשיך ולבסס את טראלייט כחברה מובילה בישראל בתחום של אנרגיה סולארית, גם במתכונת של דו-שימוש, ולהשיק את הפרויקט הצף הגדול בארץ. אין ספק כי זו הדרך הירוקה ביותר להפיק חשמל – תוך ניצול מיטבי של השמש ושל משאב קיים. תודה לסינרג'י, למועצה האזורית חוף הכרמל ולבנק לאומי על השותפות לאורך הדרך".

 

ראש המועצה האזורית חוף הכרמל אסיף איזק, הוסיף: "הפרויקט לקירוי פוטו וולטאי של מאגרי מעיין צבי מעמיד את חוף הכרמל בחזית המעבר לאנרגיות מתחדשות, ולמאבק במשבר האקלים והשלכותיו. למעשה, "אני גאה לספר שכיום כל תצרוכת החשמל של תושבי חוף הכרמל מופקת מאנרגיה ירוקה." תודה לכל השותפים, אין לי ספק שיחד נמשיך לפעול על מנת לקדם את חוף הכרמל ואת האזור כולו".

גאה לספר שכל תצרוכת החשמל של תושבי חוף הכרמל מופקת מאנרגיה ירוקה . אסיף איזק

פרויקט מעיין צבי, שמשתרע על פני שטח כולל של כ-587 דונם, הוא הגדול ביותר בסדרת פרויקטים סולאריים של טראלייט באמצעות החברה-הבת מנורה סינרג'י, בהיקף כולל של 124 מגה וואט (DC), על גבי גגות ומאגרי מים ברחבי הארץ. בחודש שעבר עדכנה טראלייט כי מנורה סינרג'י התקשרה עם בנק לאומי (כנציג המלווים) על הסכם מימון בהיקף של עד 510 מיליון שקל לטובת פרויקטים אלו, שחלקם הגדול כבר מחובר לרשת החשמל והחל ייצור חשמל. עד כה חוברו 97 אחוז מכלל הפרויקטים המדוברים – כאשר לצד מאגרי מעין צבי (31 MW) – ישנם פרויקט גדולים נוספים ברחבי הארץ, למשל: תל יצחק (10.7MW), יסעור מערב (6.3 MW), בית שערים (5MW), גן שומרון (3.7 MW) ותלמי אלעזר (3.6 MW) ואחרים.

חברת טראלייט, פועלת בתחום פיתוח וייזום פרויקטי אנרגיה סולארית בארץ ובעולם. לטראלייט שותפות בלעדית עם תנועת המושבים, המאגדת 254 מושבים ברחבי הארץ. בנוסף, החברה השקיעה במספר חברות טכנולוגיה בתחומי האנרגיה הירוקה ותהליכי הייעול אנרגטי. לחברה צבר פרויקטים סולאריים, בשלבי פיתוח שונים, בהיקף של מעל 1.5 ג'יגה-וואט ו-2.4 ג'יגה-וואט שעה אגירה. מנכ"ל החברה הוא רני ליפשיץ ויו"ר החברה הוא יונל כהן.

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בחדשות