X

משתמשי המטרונית שימו לב: שיבושים בקווים עקב שביתה

איגוד ועדי התחבורה בכוח לעובדים, ישבית את פעילות האוטובוסים בחברת סופרבוס ביום רביעי (6/12/23) בין השעות 10:00-12:00 וביום שני (11/12/23) בין השעות 10:00-13:00. בין הערים שיושבתו: קווי המטרונית בחיפה, עפולה, טבריה, יקנעם, מגדל העמק, בית שאן, קווים בינעירוניים מערים אלה לחיפה וקווים עירוניים רבים בירושלים. הנהלת סופרבוס: צעד פרוע נוחסר אחריות

עובדי החברה מוחים על מדיניות ההנהלה להעניש נהגים דרך שינוי סידורי העבודה הקבועים שלהם, כולל עובדים החוזרים מחופשת מחלה, ונהגים החוזרים לעבוד לאחר שחששו לביטחונם בשבועיים הראשונים למלחמה. כזכור עפ"י סקר איגוד התחבורה בכוח לעובדים 60 אחוז מהנהגים חששו להגיע לעבודה בשבועיים הראשונים למלחמה.

איגוד ועדי התחבורה בכוח לעובדים: "מביש לגלות כי בחסות המלחמה מנסה החברה ללחוץ על העובדים לוותר על תנאים שקיימים במרבית הענף, ואף מגדילה לעשות ושומרת אצלה תקציב שקיבלה ממשרד התחבורה ומיועד לשכר העובדים".


מטרונית של סופרבוס. צילום: בן ניקסון


בין הערים שיושבתו: המטרונית בחיפה, עפולה, טבריה וקווים עירוניים רבים בירושלים. קווים עירוניים :מטרונית חיפה, שליש מהקווים בירושלים (גילה, הר חומה, ארמון הנציב, רמות) עפולה, טבריה,  יקנעם, בית שאן. קווים בינעירוניים: טבריה ועפולה לחיפה וכן לדלית אל כרמל, עספיא, מגדל העמק, קרית טבעון, רמת ישי.

הארון שובש, יו"ר ועד העובדים ב"סופרבוס": "על הנהגים מופעל לחץ בלתי סביר לקבל כל משימה, גם אם הדבר פוגע בטיפולים רפואיים, הסדרי ראייה משפחתיים וכו'. נהגים יודעים- נאלצת לצאת למחלה?- תיענש בשעות. אווירת האיומים הזו חמורה במיוחד בעת מלחמה. מדוע נהגים שחלו צריכים להיענש? המהלך החמור הזה נוגד את ההסכם הקיבוצי (שנחתם ב-2018) והגיע הזמן לשים לזה סוף".

עוד קובלים באיגוד על סירוב החברה לעדכן את השכר בהתאם להנחיות משרד התחבורה מאז יוני 2023 וכנגד הכשלת המו"מ להסכם הקיבוצי.

איתי כהן, ראש ענף תחבורה בכוח לעובדים: "נהגי סופרבוס התגייסו לכל משימה אליה נדרשו בכדי לאפשר שגרה לנוסעים בימי המלחמה. רבים מהם חשופים לאלימות פיזית ומילולית בוטה –עליה של 25 אחוז ביחס לתקופה המקבילה אשתקד. החברה מצדה רואה במלחמה הזדמנות לפגיעה בעובדיה ומנסה לאלץ אותם לוויתורים כואבים שיפגעו בהם עוד זמן רב. את השלכות הפגיעה הזו בנהגים בתקופת משבר ראינו כבר בקורונה –  ללא עדכון תנאי הנהגים וגילוי אדישות לאלימות כלפיהם יגדל המחסור הקיים בנהגים".

איגוד ועדי התחבורה מנהל מו"מ על הסכם קיבוצי חדש בחברה בתשעת החודשים האחרונים. האיגוד קורא להנהלה להתעשת  ולהתקדם במו"מ לשיפור שכר העובדים ובה בעת כיבוד ההסכמים הקיימים.

תגובת חברת סופרבוס: ״בהמשך להודעת ארגון כח לעובדים, לא יעלה על הדעת כי בזמן מלחמה ארגון עובדים ייטול לידיו את ההחלטה על עצירת שירותים חיוניים המשרתים מאות אלפי נוסעים.

ארגון כח לעובדים הוא ארגון העובדים היחיד בענף התחבורה שבחר באופן תמוה להכריז על סכסוך עבודה על אף ולמרות התנאים הקשים בהפעלת תחבורה ציבורית בימים אלה. יצוין כי מראשית השנה הועלה שכר הנהגים בחברה בכ-17 אחוז ובנוסף התנהלו דיונים רבים על מנת להרחיב ולשפר את תנאי העובדים. על אף על כל אלה, בחר "כח לעובדים" לנקוט בצעד פרוע, משלח רסן וחסר אחריות הפוגע בציבור הרחב ללא עוול בכפו.

השבתת קווים ועוד בזמן מלחמה הוא מהלך ציני, על חשבון גבם של העובדים ומאות אלפי נוסעים ופוגע פגיעה קשה ובלתי מידתית במשק כולו. החברה מוכנה לנהל מו"מ בכל עת ובתום לב וקוראת לארגון "כח לעובדים״ לחזור לשולחן הדיונים לטובת העובדים והנוסעים. צר לנו כי הועד בוחר שוב לקדם את עצמו על חשבון עובדי החברה והציבור כולו".

 

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בחדשות

<