X

אגודת הסטודנטים בטכניון הקימה ועדה שתבחן מקרים של הסתה ותמיכה בטרור של סטודנטים

בעקבות משבר האמון שבין אגודת הסטודנטים להנהלת הטכניון, החליטה האגודה להקים ועדה שמלווה על ידי יועץ משפטי שתבחן התבטאויות של סטודנטים המביעים תמיכה והסתה לטרור. הוועדה תגיש את תלונותיה לבית הדין המשמעתי. "לא יעלה על הדעת שסטודנט אשר איבד את בני משפחתו וחבריו או לחילופין סטודנט אשר נלחם במערכה ונפצע פיזית ונפשית מאותם בני עוולה, יאלץ לשבת באותו ספסל לימודים עם אותם תומכי אויב". הנהלת הטכניון תפגש עם אגודת הסטודנטים להיערך לתחילת הלימודים

מאז תחילת מלחמת "חרבות ברזל" ישנו משבר אמון בין אגודת הסטודנטים בטכניון לבין הנהלת הטכניון בכל הנוגע לטיפול בסטודנטים שמביעים תמיכה בטרור של חמאס ושאר ארגוני המחבלים. זאת לאחר שאגודת הסטודנטים טוענת כי ההנהלה אינה מטפלת ביד חזקה נגד סטודנטים אשר תומכים בארגוני טרור.

במכתב שנשלח מאגודת הסטודנטים בטכניון (אס"ט) לנשיא הטכניון פרופ' אורי סיון ולמשנה הבכיר לנשיא פרופ' עודד רבינוביץ', כתבה אגודה הסטודנטים: אירועי השבת השחורה ב7/10- הותירו באזרחי מדינת ישראל ובעולם רגשות פחד, אימה ואובדן. באותה נשימה, היו גם אלו שראו אחרת את האירועים הללו ובחרו להלל, להצדיק ולתמוך במעשי הזוועות אשר לא ניתן לתארם. מדינת ישראל וגופיה הרשמיים הביעו סלידה עמוקה מתופעות אלו והחלו בטיפול משטרתי ומשפטי בנושא. לצערנו הרב, גם בקרב בית הטכניון התגלו מקרים של סטודנטים אשר לקחו חלק בתמיכה והילול האויב האכזר".


אגודת הסטודנטים מציינת כי הנהלת הטכניון סירבה לצרף נציג מטעמה לוועדה שהוקמה על ידי הנהלת הטכניון לבדיקת התבטאויות של סטודנטים שהביעו תמיכה לכאורה בטרור. " בנוסף לכך, לאחר קבלת מסקנות הוועדה בדבר הגשת התלונות לבית הדין, נוכחנו לראות כי במקרים מסוימים בהם פורסם תוכן מסית וחמור באופן מובהק, לא הוגשה תלונה על הסטודנט המפרסם לבית הדין המשמעתי. משמע הוועדה הטכניונית קבעה כי ככל הנראה המקרה לא מספיק חמור לפי אמות מידותיה. דוגמה מובהקת לכך הינה המקרה של הסטודנטית ר' מ' מהפקולטה למדעי המחשב, אשר פרסמה תוכן מזעזע ומסית וכתוצאה מכך הובאה למעצר על ידי משטרת ישראל. לימים שמה הופיע באחת מעסקאות שחרור החטופים אל מול אסירי חמאס. לא יעלה על הדעת כי הטכניון יקבע כי התבטאויותיה אלו אינן מספיק חמורות וכי לא יתבצע אף הליך משמעתי כנגדה, בעוד משטרת ישראל קבעה כי יש להביא אותה לידי מעצר וכי חמאס אף אישרו סטודנטית זו בתור אחת הפעילות שלהם אשר דורשים הם לשחרר".


הטכניון. צילום: דוברות הטכניון

"בעקבות אירועים אלו, עלתה הסכמה כללית בקרב חברי אס"ט כי ישנו קושי במתן אמון בשיקול דעת הוועדה ובמסקנותיה. לאור זאת, בהסכמת חברי ועד מנהל אס"ט הוחלט בדבר הקמת ועדה מטעמנו אשר תבחן מחדש בעצמה את המקרים בליווי היועץ המשפטי של אס"ט, עו"ד אורי פוקס. עם התכנסות הוועדה נבחנו מחדש כלל המקרים המדווחים ונעשה בירור עבור כל אחד מהמקרים האם אכן המפרסם הינו סטודנט מן המניין, וכי קיימת הופעה פומבית לזיקה לטכניון כחלק מפרופיל המשתמש של המפרסם". הוועדה של אגודת הסטודנטים תגיש את תלונותיה לבית הדין המשמעתי מתוך ציפייה לטיפול יסודי ומחמיר לשם מיצוי הדין עם סטודנטים שמביעים תמיכה בטרור על מנת להוקיע אותם מהטכניון.

"אנו מצפים מכם לפעול ביד נחרצת ובכלל הכלים העומדים לרשותכם כנגד אלו אשר מבזים את היותם סטודנטים במוסד זה ופוגעים עמוקות בחיים המשותפים שבין סטודנטים ערבים ויהודים בקמפוס. לא יעלה על הדעת שסטודנט אשר איבד את בני משפחתו וחבריו או לחילופין סטודנט אשר נלחם במערכה ונפצע פיזית ונפשית מאותם בני עוולה, יאלץ לשבת באותו ספסל לימודים עם אותם תומכי אויב. אי לכך ובהתאם לזאת, אנו באס"ט – הנציגים הבלעדיים של הסטודנטים בטכניון, קוראים לכם להתעורר למשמע המחדל העצום המתרחש תחת אפכם ואפנו ולדאוג לסטודנטים לשוב אל שנת לימודים חדשה בה הקמפוס יהווה בית בטוח, מוגן ומכיל עבור כלל השוהים בו, על אחת כמה וכמה לאחר טראומה לאומית אשר הכתה בכולנו בחודשים הקשים האחרונים. אנו סמוכים ובטוחים כי כוונתכם זהה לבסוף לשלנו, אך עם זאת ישנו צורך ממשי בשינוי מגמה מצידכם בכל הנוגע לסוגיה זו, דלתנו תמיד פתוחה לשיח ושיתוף פעולה".

על המכתב חתומים יו"ר אס"ט איתי ישראל, סגניתו אליס קלמן, יו"ר הוועד המנהל של אס"ט מירב שומסקי ו-18 יושבי ראש ועדי הסטודנטים במוסד.

פרופ' אורי סיון, נשיא הטכניון. צילום: ניצן זוהר, דוברות הטכניון

בתגובה למכתבה של אגודת הסטודנטים נמסר מהטכניון: "כלל המקרים בהם עלה חשש לדבר עבירה נבחנו לעומקם במלוא החומרה ובהתאם לתקנון המשמעת. כנגד ארבעה סטודנטים הוגשה תלונה לבית הדין המשמעתי והם הושעו זמנית מלימודים והורחקו מהקמפוס עד למועד הכרעת בית הדין. בחלק מהמקרים האחרים לא היה בסיס משפטי מספק ובהם הוחלט על טיפול במישור החינוכי. בשאר המקרים נמצא שמי שהתלונה הוגשה נגדו אינו איש טכניון או שמדובר בתלונת כזב. במקביל להליכים המשמעתיים מתקיימות חקירות משטרה כנגד מספר סטודנטים ואנו ממתינים לסיום ההליכים הפליליים בעניינם".

"מאז תחילת המלחמה פועל הטכניון לתמוך ולסייע לאלפי הסטודנטים והסטודנטיות שלו שעזבו הכול והתגייסו למערכה בצו 8. למענם הקמנו יחד עם ידידי הטכניון בארץ ובעולם קרן סיוע מיוחדת. הטכניון העניק לסטודנטים משרתי המילואים את המענק הגבוה ביותר מבין המוסדות בארץ, זאת בנוסף לשלל הטבות נוספות להם ולמשפחותיהם ולהתאמות אקדמיות מרחיקות לכת. הנהלת הטכניון וראשי אגודת הסטודנטים יפגשו היום כדי להיערך יחד לתחילת שנת הלימודים".

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בחדשות