X

בעת שמערכת בריאות הנפש במצב החמור ביותר בתולדותיה, אנוש ודעת פותחים בית מאזן ייעודי לבני נוער בכפר חסידים

בית מאזן לבני נוער הוקם בשותפות עם ארגון דעת וקרנות הביטוח הלאומי. מיכל הרצוג, רעיית נשיא המדינה: "אלפי בני ובנות נוער בישראל מאושפזים במחלקות פסיכיאטריות ונאלצים, באחת, להתמודד לבד עם כאב הריחוק מהבית מחיבוק של אימא או אבא, מכל מה שהיה מוכר ואהוב בעולמם. החלופה שאתם ב"נווה" מציעים היא חלופה שיש בה פתח רחב לאוויר ולאור".

העומס הנפשי שחווים בני נוער בישראל הולך וגדל, במיוחד לאחר זוועות ה-7 באוקטובר שהעלו את סף הטראומה, החרדה והדיכאון. עבורם זהו שלב קריטי בו הנפש עוד מתעצבת ונמצאת בסיכון גבוהה יותר לפגיעה. עוד ברור כי המשבר טרם הגיע למלוא עוצמתו, ושאחרי המלחמה צפוי גל גדול של צעירים שידרשו לסיוע נפשי. אשפוז פסיכיאטרי לא מתאים לכל מי שחווה משבר נפשי, ולכן מובילה אנוש תפיסה לפיה החלמה נפשית בקהילה הכוללת טיפול מקצועי אינטנסיבי מהווה מענה מתאים.

בשבוע שעבר נחנך "נווה" – בית מאזן לנוער בכפר חסידים, המהווה חלופה לאשפוז פסיכיאטרי. אל "נווה" יגיעו בני נוער בגילאי 13-17 המתמודדים עם משבר נפשי חריף הפוגע בתפקודם היומיומי, כאלה שאינם מסוגלים להישאר בביתם או להגיע לבית הספר, וזקוקים למענה אינטנסיבי ממוקד. הבית המאזן הוא מסגרת טיפולית מקצועית תומכת, בה יקבלו טיפול מותאם, קצר ואפקטיבי עם צוות רב מקצועי המתאים את הטיפול לכל נער ונערה ולאתגרי התקופה הנוכחית. המענה בבית ניתן 24/7, והצוות כולל פסיכיאטרים, פסיכולוגים, עובדים סוציאליים קליניים וצוות שיקומי מלווה. לצד הטיפול המקצועי נשמרת גם שגרת הלימוד של הנערים בצורת כיתת חינוך מיוחד ומלווה אותם צוות מטפלים בהבעה, יצירה, פסיכודרמה, מיינדפולנס וטיפול באמצעות בעלי חיים. כל זאת כדי לסייע למצוא את המקום הבטוח של כל נער ונערה המאפשר להם תהליך החלמה ודאי.


צילום: יואל צילום


את הפרויקט הייחודי ממן הביטוח הלאומי כחלק מהעשייה שלו לפרויקטים חברתיים לאוכלוסיות השונות בחברה הישראלית, דרך אגף קרנות הביטוח הלאומי. כחלק מהקולות הקוראים היוצאים באופן שוטף מהביטוח הלאומי הוחלט לממן מחצית מהפרויקט הייחודי ולקדמו גם בעקבות הצורך בנוצר לאחר אסון ה-7/10 ומתוך הבנה כי ישנו מחסור בסיוע נפשי לבני נוער ומסגרות טיפוליות שלא במסגרת אשפוז. כחלק בלתי נפרד מפעולות הבתים המאזנים יהיה סיוע שוטף במיצוי זכויות בביטוח הלאומי ובגופים ציבוריים נוספים ורלוונטיים עבורם. כאמור, הביטוח הלאומי יעביר כשישה מיליון שקלים לטובת הפרויקט וקידומו. אירוע החניכה המרגש התקיים במעמד הגברת מיכל הרצוג, רעיית נשיא המדינה, ד"ר גלעד בודנהיימר, מנהל אגף בריאות הנפש במשרד הבריאות, ירונה שלום, מ"מ מנכ"לית ביטוח לאומי, מורן מזרחי, מנהלת קרנות הביטוח הלאומי, זבולון אורלב, יו"ר דעת, דני הירשברג, מנכ"ל דעת וד"ר הלה הדס, מנכ"לית עמותת אנוש.

צילום: יואל צילום

מיכל הרצוג, רעיית נשיא המדינה: ״אני נרגשת להיות עדה להגשמתו של חזון רואה למרחוק, שחלקו כל מי שהיו שותפות ושותפים לדרך ולעשייה הסיזיפית עוד מראשיתן. אמנם הקמתו של "נווה" הוא חלום שנחלם כבר מזמן, בימים אחרים, אבל נדמה שאין עיתוי ראוי ונכון מהעת הזו לחנוכת בית מבורך כל כך, בית מאזן לנוער. עיתוי הקשוב לצורך השעה, ולאתגרים שמזמנים לנו הימים המורכבים בהם כולנו נתונים מאז השבעה באוקטובר. אלפי בני ובנות נוער בישראל מאושפזים במחלקות פסיכיאטריות ונאלצים, באחת, להתמודד לבד עם כאב הריחוק מהבית מחיבוק של אימא או אבא, מכל מה שהיה מוכר ואהוב בעולמם. החלופה שאתם ב"נווה" מציעים היא חלופה שיש בה פתח רחב לאוויר ולאור. אני מייחלת ומאחלת לכולנו שיקומו עוד ועוד בתים טובים כאלה שירוו צמא של לבבות כאובים, ויוסיפו רפואה ומזור לנערים ולנערות שלנו, שזקוקים להם כל כך. תודה לכם על המים המחיים האלה, על האמונה והתקווה".

ד"ר הלה הדס מנכ"לית עמותת אנוש: "אנו נרגשים לחנוך את הבית המאזן לנוער, המצטרף לבתים המאזנים שאנו מפעילים באנוש בהצלחה בשנים האחרונות. נווה מהווה חלופה לאשפוז במחלקה פסיכיאטרית, ומציע מענה לנערים ולנערות במצבים נפשיים אקוטיים במטרה לסייע להם לחזור במהרה לשגרת חייהם. פתיחת הבית מתרחשת בימים בהם כולם כבר מבינים את שאנו באנוש חוזרים ואומרים: בריאות הנפש היא הסיפור של כולנו. לצערי, בכל הקשור לטיפול בבני נוער, למערכת יש עוד כברת דרך לעשות, החל בזמני המתנה לטיפול ועד המענים. כארגון הממוקד במניעה וטיפול בבני נוער ובצעירים, אנו פועלים על מנת להרחיב את המענים עבור הנערים והנערות שזקוקים לנו בעת הזו אפילו יותר מתמיד. בתים מאזנים הם נדבך חשוב ואף קריטי ברצף המענים בבריאות הנפש עבור דור העתיד. לא רק שניתן יהיה למנוע את העמקת הטראומה, אלא שכך, יוכלו הנערים והנערות להחלים בתוך הקהילה, ובסופו של דבר גם לשוב אליה מחוזקים יותר. אני רוצה להודות על השותפות לארגון דעת, לכפר הנוער בכפר חסידים, לקרנות הביטוח הלאומי, למשרד החינוך ומשרד הבריאות. תודה מיוחדת לגב' מיכל הרצוג, רעיית נשיא המדינה, שמלווה אותנו ותומכת בנו לאורך השנים".

צילום: יואל צילום

ירונה שלום, מ"מ מנכ"לית ביטוח לאומי: "לביטוח הלאומי יש שליחות גדולה גם בטיפול והסיוע בהיבט הנפשי והכלכלי גם במסגרת קצבאות ושיקום וגם במסגרת השקעה בפרויקטים חברתיים. זוהי זכות שיש לנו את היכולת, במסגרת אגף הקרנות של הביטוח הלאומי לחזק את החברה האזרחית ולממן פרויקטים מעין אלה שדואגים לבני נוער הזקוקים לליווי וסיוע נפשי. אנו בימים קשים ומאתגרים ובעת הזו חיזוק יוזמות חברתיות, מימונם במקביל לעשייה השוטפת של עובדי הביטוח הלאומי מעניקה את המעטפת הדרושה לרבים בחברה הישראלית".

דני הירשברג, מנכ"ל עמותת דעת: "החשיבות של הקמת בית מאזן לנוער דווקא בתקופה כזו, כשהפוקוס מופנה באופן טבעי לעולמות של מלחמה וטראומה, היא גדולה ביותר. המענה שינתן פה הוא מענה ראשוני שלא קיים כיום במדינה, ואנו שמחים להיכנס לשותפות הזו עם אנוש בהפעלה שהיא פתח לשותפויות עתידיות נוספות".

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בחדשות