X

תערוכת יחיד ראשונה לאמן עומר אודוין

"טביעת צבע" בבית אגודת הציירים והפסלים בחיפה
עומר אודוין, בן 24, מאובחן על הספקטרום האוטיסטי, הציג כבר לא מעט עבודות שלו בארץ ובחו"ל, וזכה עליהן בפרסים. כעת לראשונה הוא פותח תערוכת יחיד ובה יצירות רבות שצייר בשנים האחרונות, הפורשות בפנינו טעימה מעולמו הפנימי.

אוצרים: רונית חלפון ואיציק כוכבי


האמן עומר אודוין יפתח לראשונה תערוכת יחיד, "טביעת צבע",  בבית אגודת הציירים והפסלים בחיפה, החל מ-13 באפריל, ובה יצירות שיצר בשבע השנים האחרונות בהן הפך לאמן. אודוין עושה זאת לאחר שהשתתף בשורה של תערוכות קבוצתיות בארץ ובחו"ל, זכייה בפרסים בינלאומיים ומכירה של יצירותיו בכל רחבי העולם.

עומר, בן 24, אמן המאובחן מגיל שנתיים על הספקטרום האוטיסטי. באמצעות הציורים ניתן לקבל טעימה מעולמו של עומר, ובמהלך התערוכה אנו נדרשים להתמודדות עם מושגים מחיי היום יום שלו ותהליכי היצירה בפרט.

עבודותיו של עומר אודוין מייצגות יחס שונה מאוד בין היצירה של האמן לזיכרון שלו. הציור במקרה זה הוא סוג של התמודדות עם הדחקה ואי-הבעה של הזיכרון, והוא זה שמתעד דרך היצירה את מחשבותיו של אודוין ופותח צוהר לנפש האומן. עבודותיו של אודוין מהוות חלון לעולמו הפנימי, הצבעוני והעשיר בפרטי פרטים. דרך הציור הוא משתף רגשות ומבצע בחירות שביום יום אינן אפשריות. יכולות הרישום יוצאות הדופן שלו התגלו רק בגיל 17, ומאז פיתח סגנון אמנותי אישי וייחודי עם חותם משלו.

קרדיט צילום: אורנה אודוין.

ציוריו מאופיינים בהפשטה, במשטחי צבע נועזים ובתפיסה נאיבית-אופטימית של החיים, ועבודותיו מושפעות מהאומנים המודרניים האקספרסיוניסטים: אמדאו מודליאני, אגון שילה, פאבלו פיקאסו, וינסנט ואן גוך .

עומר אודוין עובד בטכניקות שונות, בעיקר בצבעי אקריליק על קנבס, צבעי מים ומדיה משולבת בשילוב בדים, ובתערוכה יוצגו גם סקיצות ומספר עבודות פיסול שיצר לאחרונה. כאמן המאובחן על הספקטרום האוטיסטי, האמנות היא הדרך העיקרית שלו לבטא את רגשותיו, ולהעניק לאחרים גישה לעולמו הפנימי.

בשנים האחרונות פיתח אודוין יחד עם האמן והמנטור מיקי גולדשטיין ריטואלים המובילים להבעה עצמית באמצעות הציור. שכבות של צבעים וצורות לוקחות אותנו למסע בעולמו, היוצרים חוויה רגשית המקבלת ממדים נוספים דרך המעבר מסקיצות ועד יצירה בחומר.

התהליך מתחיל בחשיפה לעבודות ועולמות תוכן שעומר אוהב. כך נוצר חיבור פנימי של האמן והיצירה. לכל ציור קודמות שתי סקיצות בגדלים שונים, בצבעים רכים ועם מעט פרטים.

בדרך זו, נוצר ריחוק מהמקור בשני שלבים, והציורים מקבלים אינטרפרטציות אישיות, ומתהווה יצירה עם קשר למקור, אך היא אישית וייחודית לעומר. לאחר מכן, הסקיצה מומרת למשטח הציור המיועד במתאר עפרון, תוך הקפדה על שמירת הפרופורציות. כל שלב נעשה מהזיכרון וללא התבוננות בשלב הקודם, וכך מצליח עומר להביא לידי ביטוי פרשנות אישית מתוך עולמו הפנימי.

בשלב זה מתחיל עומר בעבודה מוקפדת, ויש שֶׁיֹּאמְרוּ סיזיפית, לייצר צורות וטקסטורות ויזואליות הממלאות את המשטח כמעט במלואו. לשלב זה אין תכנון מקדים, וכך בא לידי ביטוי עולמו של עומר בשלושה רבדים שונים: סקיצה שטוחה יחסית, ציור עם מספר שכבות של צבעים, ולפעמים פיסול בתלת ממד.

קרדיט צילום: אורנה אודוין.

במפגשים דו שבועיים קבועים ובסביבת עבודה נקיה, מתקדם עומר ציור אחרי ציור (לעולם לא יהיו שניים במקביל), בטכניקות קבועות שפיתח עם השנים – סיבוב המכחול, דיוק הקוים או סיבוב התמונה. כך, יצר תבניות ייחודיות אשר חוזרות על עצמן ומזוהות אתו ועם יצירותיו. דרך היצירה הוא מוצא מקום להביע רגש, אותנטיות וכנות באופן ישיר ולא מתווך, שמתגלמים בחוויית המפגש עם התוצאה הסופית.

ההתפתחות הכרונולוגית של היצירה מביאה לידי ביטוי גם את התפתחותו הרגשית של האמן. תהליכים מורכבים שאינם באים באופן אינטואיטיבי כגון קבלת ההחלטות, ויתור על דיוקים ומעברים מוחלטים בין צבעים הם דוגמאות ליכולת של עומר להתמודד ולהתפתח באמצעות הציור.

ניתן לראות את הבחירה של עומר לצייר ולפסל דמויות למרות העדפותיו בעולם החיצוני להימנע מתקשורת עם אנשים. למרות קשיי התקשורת המאפיינים את האוטיזם, מצליח עומר לייצר קשר עם דמויותיו שלו, וכך כשהן מתווכות בינינו לבינו, אנו זוכים להתארח בעולמו דרך צבעים, צורות ורגשות.

עומר אודוין, יליד 1999, יצר עד היום עשרות רבות של ציורים, אותן הציג בתערוכות בארץ ובעולם, ואף זכה עליהן בפרסים.

בין התערוכות בהן השתתף:

"אי שלמות מושלמת", תערוכה משותפת לו ולמיקי גולדשטיין בגלריה  Lemon Frame בשנת 2018

השתתפות בתערוכה הבינלאומית לאמנות נאיביבת בבית האמנים בחיפה, 2018

השתתפות ביריד "צבע טרי", FRESHPAINT ART FAIR בשנת 2021

בתערוכה הקבוצתית, Comedia Della Vita  בשנת 2021

כמו כן ציוריו נבחרו להיות מוצגים ב– SWISS ART- EXPO 2019   במסגרת ARTBOX GALLERY PROJECT

עומר גם זכה בפרסים בינלאומיים, בהם פרס הצטיינות מידי Circle Foundation For The Arts ובפרס אמן העתיד של המגזין האמנותי " "contemporary art curator magazine

התערוכה "טביעת צבע" היא תערוכת היחיד הראשונה שלו.

אוצרי התערוכה הם רונית חלפון ואיציק כוכבי, בוגרי אוצרות בעיצוב בשנקר, עוסקים בתערוכות בדגש על ערכים חברתיים. חוויית האוצרות המשותפת מאפשרת להם להשלים זה את זו וכך להביא ערך מוסף רב ממדי.

התערוכה תיפתח לקהל הרחב בשבת, ה-13 באפריל, באירוע השקה בשעה 11:00, באגודת הציירים והפסלים, שדרות הציונות 24, חיפה.

התערוכה תהיה פתוחה לקהל הרחב עד שבת, 11 במאי.

הכניסה חופשית

שעות פתיחת התערוכה: ראשון-שבת, 10:00-14:00

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד ברכילות וחיי לילה