X

תושבים בחיפה הקימו סיירת שעוקבת אחר צוותי העירייה שעוסקים במיגור תופעת חזירי הבר

לדברי גורם בעירייה, צוותי ופקחי עיריית חיפה שמו לב כי לאחרונה מתבצעים אחריהם מעקבים בלתי פוסקים. מטרתם, כך לדברי הגורם, להציף את הרשתות החברתיות בתמונות וסרטונים ולהסית את תושבי העיר נגד פעילות הדילול ובכך לעצור כביכול את הדילול של החזירים לאלתר. בעירייה מביעים מורת רוח וטוענים לטרפוד התכנית למיגור חזירי הבר

מאז הוצאתה לפועל של התוכנית למיגור חזירי הבר ברחבי העיר, על ידי עיריית חיפה ורשות הטבע והגנים, עולים קולות צורמים של מתנגדים לתכנית וליתר דיוק, לביצוע של דילול שהוא חלק מתכנית כוללת שמטרתה למגר את תופעת הזירים במרחב העירוני.

מתברר כי בכדי לטרפד את פעילותם של העוסקים במלאכת הדילול הוקמה בחיפה "סיירת" שתפקידה לבצע מעקבים אחרי הצוותים של עיריית חיפה הפועלים ברחובות העיר במעקב אחרי חזירים סוררים במרחב העירוני, במטרה לתעד אותם, להפיץ ברשתות החברתיות ולהשמיץ לכאורה.


לדברי גורם בעירייה, צוותי ופקחי עיריית חיפה שמו לב כי לאחרונה מתבצעים אחריהם מעקבים בלתי פוסקים. מבדיקה שהם ערכו עולה כי מדובר בקבוצת חיפאים אשר מטרתם לעצור את הדילול של החזירים. הוקמה גם קבוצת ווטסאפ בה הם מעדכנים היכן נמצאים רכבי העירייה ובהתאם למיקום יוצא מי שהכי קרוב אליהם לעקוב אחריהם ולתעד. מטרתם, כך לדברי הגורם, להציף את הרשתות החברתיות בתמונות וסרטונים ולהסית את תושבי העיר נגד פעילות הדילול ובכך לעצור כביכול את הדילול של החזירים לאלתר.


חזירי בר בחיפה. צילום פרטי

לאחרונה פורסם כי אחד העוקבים אחרי רכבי האיסוף של עיריית חיפה היה לא אחר מאשר מנכ"ל עיריית חיפה לשעבר ניר מריאש אשר נתפס על חם כשהוא מבצע מעקב צמוד אחרי רכבי העירייה. בתגובה אמר מריאש כי "שכנים מרחוב בית אל, התקשרו אלי ששמעו ירי, הייתה מהומה ברחוב וראו רכב לא מזוהה עם נגרר שנמלט כשיצאו לרחוב, יצאתי לבדוק נסעתי אחריו, אכן היה לא מזוהה, עד שעצר ליד ניידת פיקוח שהסבירו שזה קשור לדילול חזירים".

בעירייה מביעים מורת רוח מכך ומדגישים כי הטיפול במכת החזירים בחיפה נעשה בצורה מבוקרת ובשיתוף מלא של רשות הטבע והגנים והוא כולל מספר אספקטים בין היתר דילול, גידור, ניקיון, אכיפה נגד מאכילי חתולים וחזירים ועוד. מדובר בתופעה קשה שפוגעת באיכות החיים של תושבי העיר. חזירי הבר מהווים מפגע בטיחותי ותברואתי ולאחרונה כפי שנחשף ב'ניוז חיפה קריות', גם סכנה בריאותית.

ד"ר תומר ניסימיאן וטרינר רשות הטבע והגנים חשף כי: "במסגרת הבדיקות נמצאו מקרים חיוביים של מחלת העכברת, מחלה שיכולה לעבור לאדם ולחיות המחמד דרך שתן החזירים וגם מקרים חיובים של קדחת קיו, גם כן מחלה שעשויה להיות קשה שיכולה לעבור לאדם דרך הפרשות חזירים בסביבה. בנוסף, נמצאו פרטים שנושאים עליהם חיידקים עמידים לאנטיביוטיקות מתקדמות שמשמשות בבתי חולים". עוד ציין ד"ר ניסימיאן: "העדויות הללו חשובות מאוד ואנחנו ממשיכים לאסוף מידע ולמצוא דרכים לצמצם את החשיפה של החזירים לגורמי מחלה ושל הציבור אל החזירים. הממצאים הללו מדגישים את החשיבות של פעולה בגישת "בריאות אחת" שמייצגת את קשר הבריאות של האדם- סביבה ובעלי החיים. אם יש חזירים שנחשפו לחיידקים עמידים, יש מקום לנטר ולאבחן את מקורות את מקורות הזיהום כדי שנשפר את בריאות הכלל".

על-פי דו"ח שהוגש לעיריית חיפה בתחילת הקדנציה הנוכחית נכתב על המשמעויות מדרך הפעולה של העיריה עד כה והפסקת הדילול: "נוכחותם של החזירים במרחב העירוני גדלה באופן משמעותי, היוותה ועדיין מהווה מפגע וסכנה לתושבי העיר, עליה משמעותית בהוצאות העיריה בהפעלת אמצעים, הסכם לכידה, הסכם רט"ג, תגבור כ"א ושעות נוספות, גידור, פגיעה בביטחון האישי וירידה משמעותית בתחושת הביטחון של התושבים, תשלומי ביטוח גבוהים בגין תביעות בפגיעה בגוף וברכוש.  עוד צויין בדו"ח כי "הגידול באוכלוסיית החזירים נובע מהסיבות הבאות: ביצוע פעולות שאינן משנות מציאות: גידור, לכידה, קיבוע כלי אצירה, שינוי מועדי איסוף פסולת. הפסקת הדילול".

עוד צויין בדו"ח כי חלה עליה דרמטית במספרם של מאכילי החתולים והחזירים. "עד 2019 היה ידוע על כ – 120 מאכילים כיום נאמד מספרם בכ – 1500 בשל אי אכיפה כנגד מאכילים. הפגיעה והסכנה של החזירים הנמצאים במרחב האורבני, העירוני וחוסר טיפול 'משנה מציאות' מתבטאת ב: הפחדה ותקיפת אדם במרחב הציבורי ובשטחים פרטיים, בכלי רכב וברכב דו גלגלי, חטיפת שקיות אוכל, האכלה מכוונת של חתולים וחזירים, פגיעה בתשתיות גינון, צינורות השקייה וביוב, זיהום סביבת המגורים והשכונות, רבייה בחצרות בתים ושהייה שם במשך תקופות ארוכות וסכנה להעברת מחלות מהחזיר לבני האדם".

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בחדשות

<