אב שלא ראה את בנו למעלה מעשור תבע לבטל דמי מזונות

האב תבע לבטל את תשלום דמי המזונות בעקבות ניכור הורי שנובע מהסתה מצד האם. בית המשפט: לאבא אחריות ממשית להתנגדות של הילד לקשר

לאחר שלא פגש את בנו במשך יותר מעשר שנים, הגיש האב תביעה לבית המשפט לענייני משפחה בחיפה, בבקשה לביטול תשלום מזונות. לטענת האב, בנו מסרב להיות איתו בקשר, בגלל "ניכור הורי" שנגרם כתוצאה מהסתה של האם נגדו.

ההורים נפרדו זמן קצר לאחר לידת הבן, כיום נער בן 14, ועל פי ההסכם, האחריות ההורית מוטלת על האם, והאב ישלם מזונות של 1,800 שקלים בחודש ויוכל להיפגש עם בנו בהתראה של יממה.

כשנה לאחר מכן הגיש האב תביעה לקביעת זמני שהות, שנמחקה מאחר שסירב להיפגש עם הילד במרכז קשר ולשתף פעולה עם הגורמים המקצועיים.


 

דרישה לביטול דמי מזונות בטענה לניכור הורי. היכל המשפט בחיפה. צילום ארכיון

 

כשהיה הילד בן שבע, הוא ניסה לראשונה ליצור קשר עם אביו כדי שיחתום על דרכון בשביל שיוכל לצאת עם אימו טיול בחו"ל האב סירב לעשות זאת ובקשתה של האימא לאשר לה לקבל עבור הילד החלטות ללא תלות באביו התקבלה מאחר והאב לא שיתף פעולה עם ההליך. בבקשתו לביטול המזונות טען האב שהבן הוא "ילד מרדן" ומסרב להיפגש איתו בשל ניכור הורי שנובע מהסתה מצד אמו.

האם טענה לעומת זאת כי עשתה כל מה שהיא יכולה כדי לעזור לילד לחדש את הקשר אבל האב לא שיתף פעולה, ביטל מפגשים, לפעמים ברגע האחרון, ופגע בילד. האם הוסיפה כי היום הילד השלים עם המצב ולא מעוניין יותר בקשר עם אביו. היא ביקשה שלא לשלול את מזונותיו בנסיבות תוך שהדגישה כי אין לה יכולת כלכלית לממן אותו לבדה.

סגנית הנשיא, אלה מירז, הסבירה שאפשר לשלול מילד מזונות רק במקרים קיצוניים, כשברור באופן מובהק שהסירוב לקשר לא מוצדק. אלא שבמקרה הזה ההתנגדות של הילד לקשר היא תוצאה של התנהגות האב כלפיו וברור שלא האימא היא זו גרמה לילד לגבש דעה כלפי אביו.

"עומק הסכסוך בענייננו חורג מגבולותיו של פסק הדין, סכסוך מצער שתוצאותיו קשות. במרכזו ניצב נער בן 14 שגדל כל חייו במציאות נטולת אב. ההכרעה בסכסוך מלווה בתחושת החמצה, בבחינת "תם ולא נשלם". המאמצים לבסס קשר כלשהו בין הנער ואביו לא הביאו לשינוי בעמדתו וברגשות השליליים שאביו מעורר בו. הוא נושא עמו מטען רגשי קשה מנשוא, שאינו מטופל או זוכה ליחס ראוי מהוריו, כמתחייב מהם. מצב זה אינו מבשר טובות לרועי, שמוסיף לצבור ולעצור בתוכו תחושות שליליות של כעס, דחיה ועלבון, והן תמשכנה ללוות אותו בעתיד ולהשפיע על התפתחות אישיותו, אופיו ותפיסת עולמו". כך כתבה השופטת בפסק דינה.

השופטת פסקה שאין שום הצדקה לשלול מהילד מזונות, דבר שגם יפגע ביכולתה של האם לספק את צרכיו לנוכח מצבה הכלכלי. השופטת דחתה את התביעה אך החליטה שלא לחייב את האב בהוצאות, כדי לתת להורים הזדמנות לפעול בשיתוף פעולה למען הילד.
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • האם לדעתכם יש להתיר לנשים לבצע הפלות?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...


אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בחדשות