X

התארגנות נגד אגד בטענה לקנסות לא מוצדקים

הורים מחיפה הקימו את קבוצת 'קנסות אוטובוס ללא הצדקה' שבה עולות טענות נגד 'אגד' על קנסות לא מוצדקים לכאורה. אגד: יותר ממחצית התלמידים לא מתקפים את הנסיעה

השבוע בכל קבוצה בפייסבוק היה ניתן להיתקל בפוסט של הורה זועם על קנס שקיבל אחד מילדיו באוטובוסים השונים של אגד ושניתנו ללא הצדקה כביכול. בשבוע האחרון החלו ההורים להתאגד, פתחו קבוצת ווטס אפ של תושבי העיר הנושאת את השם 'קנסות אוטובוס ללא הצדקה', לשלוח מכתבי תלונה למבקר המדינה, לקבץ ולפרט תלונה של כל תושב שהצטרף לקבוצה ולנסח עצומה שזה לשונה:

הנדון: התנהגות פקחי אגד וקנסות לא מוצדקיםאנו הח"מ, תושבים המשתמשים בתחבורה ציבורית בחיפה, מבקשים להתלונן על התנהגות אלימה של פקחי אוטובוס וחלוקת קנסות לא מוצדקת.


שלושת החודשים האחרונים אנו עדים לתופעה נרחבת של מתן דוחות לילדים, קשישים, אנשים על הרצף האוטיסטי וחסרי ישע נוספים על לא עוול בכפם, תוך שימוש לא סביר באלימות מילולית, פיסית, הפחדה ואיומים. (קודם לכן היה עולה פקח יחיד שניכרה אדיבותו). להלן מספר דוגמאות:

  • דוחות שניתנו לילדים שעמדו בתור לתקף את כרטיס הרב קו, או שעדיין לא הספיקו להוציא את הכרטיס מהתיק (ילדים עולים עם תיקים כבדים ולא תמיד מספיקים לשלוף מיד את הכרטיס)
  • דוחות שניתנו לילדים שחבר תיקף עבורם (הוצגו הוכחות)
  • דוחות שניתנו לילדים עם חופשי-חודשי או גמלאים שאינם משלמים כיוון שלא הצליחו/לא הספיקו לתקף
  • דוחות שניתנו כאשר מכונת התיקוף היתה תקולה
  • דוחות שניתנו כאשר הנוסע ביקש עזרה מהפקח להפעיל את האפליקציה או כאשר האפליקציה לא עבדה

קיימות עוד דוגמאות רבות נוספות. למעשה, הפקחים, כך נטען, "אורבים" לילדים ליד מכונות התיקוף או עולים לאוטובוס במהלך הנסיעה בקבוצות של 5-6 פקחים בקולניות, רעש והפחדה של נוסעי האוטובוס. כאמור, הפקחים מתנהגים באלימות פיסית ומילולית, צועקים על הילדים, מפחידים אותם, ואף לא מאפשרים להם לרדת בתחנה שלהם. אנו מבקשים להדגיש את חוסר תום הלב וכוונת הזדון, הבריונות, ההפחדה וניצול המרות על ידי הפקחים.

אנו דורשים לברר את הערעורים שנדחו באופן אוטומטי ולתת מענה הוגן והחזרים, במקרה הצורך. כמו כן, חשוב לא פחות לטפל במיידית בהתנהגות הפקחים להתנהג באופן אדיב ולא אלים. וליצור עבורם מערכת תגמולים שונה ממה שקיים כיום (תגמולי רווח על כל קנס). בנוסף לכך יש לתקן את כל מכונות התיקוף התקולות ולבנות מערכת שתנפיק כרטיס נייר, למקרה שמנקבים על אדם נוסף. יש לטפל בענייני קליטה ותקלות נוספות שבגינן אנים לא מצליחים לתקף, או לאפשר להם חלופת תשלום.

אנחנו, אזרחים במטרופולין חיפה מודאגים מאוד מההתנהגות המבזה של הפקחים, אשר מרחיקה את הציבור מהתחבורה הציבורית, פוגעת בתדמיתה של חברת אגד, וגורמת לנפגעים עוגמת נפש רבה. לכן, אנחנו פונים אליך בבקשה להתערב ולעזור לנו לשפר את פני התחבורה הציבורית בחיפה.

בכבוד רב, תושבי חיפה

אוטובוס אגד.צילום אילוסטרציה: אגד

סיפורי התושבים אודות תופעת הקנסות הלא צודקות הן רבות ומגוונות: "הבן שלי, בן 15 אוטיסט, תיקף את הכרטיס" משתפת אחת האימהות, "הפקחית אמרה לו שהכרטיס שלו לא מתוקף והמשיכה להסתובב באוטובוס כאשר הכרטיס שלו אצלה. בינתיים התקרבה התחנה שבה היה צריך לרדת, ולא היה לו איך לפנות אליה ולבקש את הכרטיס חזרה… הוא מאוד נלחץ", סיפור נוסף ששותף "…היא נכנסה לאוטובוס עם ילד נכה, שמה תיקים והלכה לתקף. למרות שהיא תיקפה, היא קיבלה קנס מהפקח שלא עשתה את זה מיד  ואף ערעור לא עזר". סיפור נוסף שאם אחרת משתפת: "אצלנו הבן שלי שילם וחבר היה עד לכך, אבל משהו לא היה תקין במכונה והפקח אמר שלא שילם" וזה לא נגר כאן. אם נוספת מספרת "קיבלנו קנס יום אחרי שקניתי חופשי חודשי לחודש קדימה. הגשתי למשרד התחבורה ערעור עם חשבונית על התשלום, תמונות של החודשי חופשי וקיבלנו את מכתב הסירוב הסטנדרטי ששהם שולחים לכולם". בין התלונות ניתן אף למצוא תלונות על שיח לא מכבד של פקחי האוטובוסים לנוסעים ועל כך משתפת אחת האימהות: "לפני חודשיים..הבן שלי עלה לאוטובוס. האפליקציה לא עבדה ועלו שני פקחים. הילד שלי ניגש לפקח ואמר שיש בעיה עם האפליקציה.. את הפקח זה לא עניין והוא קרא לבן שלי מטומטם. הבן שלי ביקש מהפקח לדבר בצד כי לא היה לו נעים מכל האנשים. בסופו של דבר הפקח תפס את הבן שלי בצוואר ופקחית אחרת שהייתה שם שמרה שאף אחד לא יתקרב. חבר של הבן שלי אמר לפקח שאסור לו להשתמש באלימות. הפח ענה לו גם אותך אני יכול לקרוע. עד היום הבן שלי עולה בפחד לאוטובוסים". להורים חשוב להדגיש מעבר לסיפורים את חוסר תום הלב, כוונת הזדון, הבריונות, ההפחדה וניצול מרות על ידי הפקחים. הם אף מבקשים לשנות את מדיניות הקנסות בה פקחים מקבלים בונוס על כל קנס.

עמדת תיקוף רב קו. צילום: דוד שי, ויקיפדיה

מדוברות אגד נמסר: "לצד נתוני אי התיקוף של תלמידים ברחבי הארץ ובכלל זה גם בעיר חיפה שעומדים על יותר מ – 50 אחוז בשנה האחרונה הוכפל ואף שולש מספרם של מקרי האלימות כנגד פקחים בקווי אגד. פנים רבות למקרי האלימות כלפי מבקרי החברה. אלימות מילולית, יריקות, דחיפות, ואלימות פיזית קשה שבה נאלצת משטרת ישראל להתערב ובחלק מהמקרים הפקחים המותקפים מפונים באמבולנסים לבתי החולים. לאחרונה, למרבה הצער התפתח טרנד חדש בקרב נוסעים שמסרבים לשלם עבור הנסיעה – הגשת תלונות שווא כלפי המפקחים של אגד, למשרד התחבורה למשטרת ישראל ולאמצעי התקשורת זאת בניסיון להלך אימים על המבקרות והמבקרים שאוכפים את הנחיות משרד התחבורה באשר לכללי הנסיעה והתיקוף בתחבורה הציבורית. בשבוע שעבר נפגשו נציגי אגד בעיר עם מנהלי בתי התיכוניים בחיפה שהופתעו מנתוני אי התיקוף הגבוהים. המנהלים הבטיחו לסייע לאגד למגר את התופעה. לגבי קבוצת ההורים שנפתחה לאחרונה בווטסאפ, ערכנו בדיקה של מספר מקרים שהועברו אלינו והתברר כי לא רק שלא היו מקרי אלימות אלא שהנערים לא תיקפו כלל. אנחנו מצפים מהורים להבהיר לילדיהם את החשיבות של תיקוף ותשלום עבור הנסיעה בתחבורה הציבורית כדי להימנע מקנסות ומאי נעימות מיותרת".

תחנת אוטובוס בחיפה צילום דוברות עיריית חיפה

לאחרונה פורסם ראיון וסרטון התקיפה של הניה מאלק (37) מעוספיה, פקחית אגד שהותקפה באכזריות ונחנקה על ידי נוסע לאחר שהיא קנסה אותו על אי תיקוף הכרטיס באוטובוס. אז שיתפה מאלק שהיא העדיפה לא לספר לבעלה על המקרה ולא לילדים. "אני לא רוצה שהם יפחדו כל יום שאני יוצאת לעבודה", היא מספרת, "גם ככה בעלי לא אוהב את העבודה שלי. בערב, המקרה נודע לבעלי מצפייה בחדשות של ערוץ 2. הוא התקשר אלי ואמר, 'מה את צריכה את זה? זה יכול להיגמר יותר רע'. אבל אני אמשיך בעבודה".

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בחדשות