X

חברת נמלי ישראל: עיריית חיפה עוצרת עבודות במיליוני שקלים ופוגעת בתושבי העיר

פרק נוסף בנושא הטלת החול בחופי הרחצה: בחברת נמלי ישראל מסבירים כי אוניית המחפר הייעודית, צוות העבודה ותקציב של 6 מיליון שקל נעצרו בהוראת הנהלת עיריית חיפה שאינה מאשרת את הטלת החול בגלל טענות לגוון החול שנלקח מקרקעית הים ולא נחשף לשמש

חברת נמלי ישראל ערוכה להטלת 150 אלף מ"ק  מזה כשבועיים, עם אנית מחפר יעודית, צוות עבודה ובתקציב של שישה מליון שקל וזאת כמידי שנה. המשרד להגנת הסביבה אישר את הטלת החול ואת החול שיוטל אחרי שעבר בדיקות מעבדה מתקדמות ומקיפות.

הגורם המונע את הזנת החול הינו הנהלת עירית חיפה והעומדת בראשה שאיננה מאשרת את ההטלה בשל טענות בדבר גוון החול אשר שונה במעט בשל העובדה שנלקח מקרקעית הים ולא נחשף לאור השמש.


חוף קריית חיים לפני הטלת החול – צילום:  דב צביאלי, המשרד להגנת הסביבה


כאמור, המשרד להגנת הסביבה וחנ"י פועלים מדי שנה, למדידת מצב החופים לשם קביעת הכמויות להזנת החול , לאיתור מקור חול מתאים ולבדיקות איכות בנושא מזהמים אפשריים.

במכתב ששלח ממלא מקום מנכ"ל חנ"י טינקו גדות אל מנכ"ל עיריית חיפה ניר מריאש, ציין כי חברת נכסי ישראל, נערכה כמדי שנה להטלת החול בחופי קריית חיים. "חנ"י התקשרה עם חברה המפעילה אוניית מחפר", ציין גדות, "האונייה מצויידת באביזרים המתאימים על פי הנחיות המשרד להגנת הסביבה וממתינה מזה שבועיים לצו התחלת עבודה".

"חנ"י נושאת במלוא עלות הטלת החול בסך של כשישה מיליון שקלים ואף יותר מכך ככל שיידרש . היקף ההטלה המתוכנן הקיץ הינו כ- 150 אלף מ"ק חול נקי. נבקש להדגיש כי מקור החול להטלה בחופים נקי לחלוטין וקיבל את אישור המשרד להגנת הסביבה. כל השמועות בדבר חול מזוהם בכספית, חסרות שחר וכל מטרתן אחת היא להפחיד את הציבור לשווא".

הזנת חול ים. צילום: חברת נמלי ישראל

"אזור מקור החול להטלה נבחן מזה כשנתיים בשיתוף המשרד להגנת הסביבה, האיזור נבדק במספר קידוחים ודגימות ואותרו בו כמויות חול גדולות נקיות וללא כל זיהום. כמויות החול המתאים להטלה גדולות מעבר לכמות החול הנדרשת להזנת החופים. על מנת לסבר את האוזן נציין כי בקיץ דאשתקד הוטל חול ממקור זה בקדמת חומת חוות המיכלים, וגם בבדיקות שנערכו השנה ליתר ביטחון, כשנה לאחר שהוטל החול בחוף הים, נמצא באישור גורמי המשרד להגנת הסביבה כי החול נקי."

"התנגדות העירייה להזנת החופים חושפת את חברת נמלי ישראל לנזקים חומריים ותדמיתיים, ועלולה לגרום לה להפר את מחויבויותיה הן מול מוסדות התכנון בישראל והן מול הקהילה המקומית בחיפה והציבור בכלל. הדבר חמור במיוחד כאשר כאמור לעיל חנ"י נערכה מבעוד מועד להטלת החול בתחילת חודש אפריל, ובין היתר התקשרה עם קבלנים, אוניית מחפר, צוותי עבודה ופיקוח, וייחדה תקציב לשם כך".

" העירייה חרגה מסמכותה ונגרמים נזקים בלתי הפיכים, הן לחברת נמלי ישראל והן לתושבי חיפה, שחופי הרחצה משמשים עבורם לנופש והנאה לאורך כל עונת הרחצה. ככל שתידחה הטלת החול או גרוע מכך תימנע בקיץ זה, מצב החוף יהיה פחות טוב לציבור בהשוואה למצב החוף לאחר הטלה. חברת נמלי ישראל סבורה כי עיריית חיפה חורגת מהתנהלות סבירה, שכן מבחינה מקצועית ברור לכל שעדיפה הטלת החול על אי הטלתו, לטובת הציבור. ככל שיתקבל בימים הקרובים היתר ההטלה, חברת נמלי ישראל תעשה כל מאמץ לבצע את הזנת החופים בהתחשבות בתושבים המבלים בחופים ותבנה חוף רחב ואיכותי שיעמוד לשארית הקיץ והסתיו לרווחת תושבי חיפה והקריות".

חברת המועצה הילה לאופר. צילום: ראובן כהן דוברות העירייה

חברת המועצה הילה לאופר פנתה אל ראש העיר עינת קליש-רותם וביקשה לראות את תוצאות המעבדה המעידות כי החולות מזוהמים. כמו כן ביקשה לדעת האם בדיקה שכזו בוצעה בשנה שעברה. אולם פנייתה זכתה להתעלמות. לאופר פנתה בשנית לקליש-רותם. "כל יום של עיכוב מקרב אותנו לעונת הרחצה ולהרס חופשת הקיץ לרוחצים", אמרה לאופר, "בשנה שעברה ההזרמה נעשתה בתוך עונת הרחצה ובחלקם הרדוד של החופים, המים היו שחורים ושמנוניים".

"כרגע החול הולך ונעלם ולפי דיווחים משכנתנו קריית ים, החוסר בחולות מתחיל לנגוס גם אצלה!". לאופר פונה אל היועצת המשפטית של העירייה ימית קליין ומבקשת כי תורה במיידי לראש העיר להעביר את המסמכים, "שכן הם אינם סודיים. אם אכן החול מזוהם, זכות הציבור לדעת".

 

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בחיפה

<<