X

למרות הבטחות העירייה, דיירי יד לבנים כבר מיואשים

חודשיים לאחר קריסת הקיר, העבודות נעצרו. חבר המועצה קיריל קארטניק פנה בשאילתא לראש העיר לקיים ישיבה בנושא ולהעניק תשובות לדיירים  על הצפוי להם

חבר המועצה קיריל קארטניק דורש לקיים ישיבה שלא מן המניין בשם דיירי רחוב יד לבנים, בנוגע לטיפול בקיר התומך שקרס ברחוב, במסגרת שאילתא דחופה מזמן קארטניק את מהנדס העיר להגיש דו"ח מעודכן על התקדמות עבודות התיקון ותאריך הסיום המתוכנן.

לדברי קיריל: "הקיר התומך בדרך יד לבנים קרס ב-12 באפריל. משמעות הדבר היא שכרגע אין גישה ישירה לבתים ולא חנייה ועל הדיירים לעשות עיקוף, כשמדובר באנשים מבוגרים מיותר לציין את הקושי. שלא לדבר במקרה של חלילה גישה לכוחות הצלה כגון מכבי אש או אמבולנס לבתים. חודשיים חלפו מאז המקרה".


קיריל קארטניק. צילום: מיכה בריקמן

"אין גישה ולא חנייה". קיריל קארטניק. צילום: מיכה בריקמן


"אמנם בתחילה עיריית חיפה חסמה מעברים, העמידה לרשות התושבים קלנועית וגם ארגנה שאטלים להסעות, התחילה עבודות עפר אשר נועדו לצורך ייצוב זמני של הקיר והבטיחה לתושבים- שהעבודות יימשכו שלושה שבועות ויערכו ברצף כדי לקצר את לוח הזמנים. נמסר כי צוות מהנדסים יפעל לתכנון הקיר החליפי על מנת לבנותו מהר ככל שניתן עד הקיץ. והנה בפועל זה לא בוצע. הרי הבדיקה הקונסטרוקטיבית ובחינת יציבות הקרקע כבר הושלמו לקראת תחילת ביצוע העבודות. לפיכך לא ברור מאיזו סיבה נעצרה העבודה. התושבים נותרו ללא פתרונות ותוהים מתי ישובו חייהם לשגרה".

דיירי רחוב יד לבנים 198-210 פנו לעירייה במכתב בו העלו את עיקר טענותיהם. הרחוב הוא ללא מוצא עם כניסה יחידה. ערמת חול ענקית הניצבת לכל אורכו של הקיר מייצרת מעבר צר מאוד ובכך לא מתאפשר מעבר כלי רכב הצלה כמו מכבי אש ואמבולנס לאורך כל הרחוב. זו כבר פעם שנייה שהכביש נחסם מאז תחילת העבודות. חסימת מעבר עלולה לעלות בחיי האדם. כ-250 משפחות חיות כאן ללא אפשרות לקבל עזרה בעת הצורך.

מאז ה-2 לחודש מאי, באופן לא ברור וללא הסבר מצד העירייה הופסקו כל עבודות השיקום. הרחוב נשאר עם מעבר צר ולמעשה חסום על ידי ערמת חול לכל אורכו. לאחרונה נבנתה גדר לכל אורכו של הרחוב ונשארנו סופית עם רק עם מדרכה צרה.

"הרחוב נותר עם מעבר צר",. העבודות בדרך יד לבנים

העירייה פתחה קבוצת WhatsApp לעדכונים אך חוץ מכמה הודעות שמשוכפלות כמה פעמים ביום לא היה שום עדכון ממשי. לאחרונה הקבוצה לא פעילה בכלל. עיריית חיפה לא משתפת אותנו בהתקדמות ובתוכניות שיקום. נגרמו לנו נזק והרעת תנאי מחיה ומגיע לנו לדעת על התוכניות הצפויות, ההתקדמות ומשך שיבוש חייהן של כ-250 משפחות ברחוב.

עקב עבודות וחסימת הכביש אין לנו חנייה מוסדרת ולא ברר עד מתי. רחוב שלם עם שמונה רבי קומות נשאר ללא חניות מוסדרות לזמן רב! המצב עם החניות חמור ומייצר סכסוכים בין השכנים. יש בסביבה שטחים לא מאוישים אך ללא התערבות העיריה אין אפשרות להשתמש בהם. בבקשה תנו לנו פתרון לזמן השיפוץ.

עקב מצוקת חנייה שהייתה עוד ליפני תחילת העבודות, אנחנו מבקשים לשקול בכובד ראש להרחיב את הרחוב שלנו ולהגדיל את כמות החניות. בהתייעצות עם אנשי מקצוע אכן ניתן לעשות זאת מבחינה טכנית .בכל מקרה, אנחנו דורשים לא לפגוע בכמות החניות שהיה לנו ליפני תחילת העבודה. גם לאורך הקיר וגם בצד המבנים.

אנחנו מבקשים למצוא פתרון לפחי אשפה המוצבים לאורך הרחוב כדי שלא יתפסו מקומות חנייה וגם יקנו מראה אסתטי יותר לרחוב. אפשר ליצור נישות בתוך הקיר, פחים מוטמנים וכו' – כל פתרון אך לא על חשבון מקומות חנייה!

אנו מבקשים לעשות הכנה לנקודות טעינה רכב חשמלי לאורך הקיר.

אנו מבקשים לעשות הנחה משמעותית בתשלומי ארנונה בחודשי ביצוע עבודות. מעיריית חיפה נמסר לנו שזה באחריותנו וצריך לפנות למשרד הפנים. לא הגיוני שאין קשר בין הרשויות ודיירי רחוב צרכים לטפל בזה.

מאז תחילת עבודות וסגירת הכביש, התרכזו המון חתולי רחוב ומסתובבים באופן קבוע בתחילת רחוב וליד בניין 208 בפרט. הם כבר מתרבים. יש כבר כארבעה גורים חדשים בשיחים שבין בניינים 208 – 210 וזה כבר מביא מטרד לדיירים בנוסף יש דיירים עם אלרגיה. בבקשה לטיפולכם. אנו מבקשים להקפיד יותר על ניקיון הרחוב.

אחרי כתיבת המכתב, סיפרו הדיירים כי מתוכנן עיבוי למדרכה אשר יעשה אותה יותר רחבה. העבודות כוללות תוספת של עוד 20 ס"מ בטון. התוצאה תהיה שלא יהיה מקום לפחי זבל. העירייה תצטרך להשתמש בעוד מקומות חנייה לצורך הנחת הפחים. הדיירים מבקשים שישאירו להם לפחות מקומות חנייה בשטח.

 

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בחיפה