X

ליאו בק הודיע על חזרה לפעילות, אך הורים עדיין מסרבים לשלוח את הילדים

בית הספר הציג בפני ההורים את תוצאות בדיקת הימצאות סיבי אסבסט והודיע כי המבנה בטוח לשימוש. גם איגוד ערים לאיכות הסביבה הודיע שאין מניעה לחזור למבנה אולם ישנם הורים אשר עדיין חוששים שילדיהם יסבלו בעתיד ממחלות הקשורות לאסבסט

הורים לילדים בבית הספר ליאו בק חוששים לשלוח את ילדיהם לבית הספר בעקבות חשש שיש עדיין סיבי אסבסט המווים סכנה בריאותית לילדים. זאת למרות הודעת ההנהלה כי המקום בטוח.

עם זאת, ישנם הורים שעדיין חוששים מהימצאות סיבי אסבסט וחוששים לבריאותם של ילדיהם. חלק מן ההורים פנו ליו"ר איגוד ערים לאיכות הסיבה, עו"ד שרית גולן שטיינברג, שדרשה כבר כמה פעמים בעבר לערוך בדיקות יסודיות לשלול הימצאות סיבי אסבסט. "ביצענו בדיקות מעל ומעבר ואין כל מניעה שהתלמידים יחזרו ללמוד בבית הספר" אומרת שטיינברג ומציינת כי הבדיקות מעידות על אפס הימצאות סיבים בכלל חללי הכיתות. "עקרונית, אנו לא חושבים שיש מניעה לחזור ללימודים".


"אין מניעה לחזוןר ללימודים". חברת המועצה, עו"ד שרית גולן שטיינברג. צילום: דורון גולן


עם זאת ובאופן טבעי, ישנם הורים החוששים לבריאות הילדים שכן סיבי אסבסט שנכנסים לריאות יכולים לגרום למחלות קטלניות בגיל מאוחר יותר. על פי משרד הבריאות, מאחר שהמחלות הקשורות לחשיפה לאסבסט מופיעות עד 40 שנה ויותר מן החשיפה, מי שנחשפו לאסבסט בגיל צעיר יכולים לחלות בשכיחות גבוהה יותר מהנחשפים בשלב מאוחר יותר של חייהם.

"קיבלנו הודעה שהגנים חוזרים לתפקד ואני מוטרד", אומר הורה לילד בן חמש וחצי הנמצא באחד מהגנים בליאו באק,"אנחנו שוקלים לא לחזור ללימודים ובכל מקרה, בעקבות פרשת האסבסט, אנו מעבירים את הילד לבית ספר אחר. אני לא בטוח שבוצעו בדיקות ראויות. אם כל הבדיקות ייצאו נקיות, נקבל אישור ממפקח הפרויקט יורם ורגה, שמותר לחזור. אנחנו לא יודעים שזה בוצע. לא ידוע לנו אם הבדיקות בוצעו בכל המתחם. הובטח לנו באוגוסט 2022 בעת הצגת המתווה על ידי המפקח יורם ורגה, שהוא יקבע נקודות דיגום בכל מתחם ליאו באק. שהם ייבדקו ארבע סבבי בדיקות בהפרש של שבועיים מהבדיקה הקודמת. רק אם כל הבדיקות יצאו נקיות, אפשר יהיה לחזור למבנה. אנחנו גם מודאגים מכך שמטרטרים ילדים שישה שבועות לפני תחילת שנת הלימודים".

ליאו בק חוזר לפעילות מלאה. הרב אופק מאיר. צילום: יח"צ

מטעמו של מנהל בית הספר אופק מאיר נמסר: "בשבוע שעבר התקבלה ההודעה מחברת שקמונה, שניהלה את פרויקט הסרת האסבסט בליאו באק לפיה הושלמו בהצלחה כל שלבי הבדיקות לאחר עבודת השיפוץ והניקיונות. להודעה צורפו ממצאי הבדיקות שנערכו.להודעה צורף גם אישורו של מפקח פרויקט האסבסט, מר יורם ורגה. נזכיר כי עוד באוגוסט 2022 התקבל אישור אכלוס לבניין על ידי המפקח יורם ורגה וזאת לאחר בדיקות מקיפות ומחמירות שנעשו בפיקוחו וכי למרות אישור האכלוס שניתן, נעשו אף אחרי פעולות השיפוץ הרגיל ניקיונות ובדיקות מקיפות נוספות.בהינתן תוצאות הבדיקות ואישורו של המפקח, מרכז חינוך ליאו באק חוזר לפעילות מלאה בכל מתחמי המרכז ובכללם בגנים ובתיכון".

כפי שפורסם, בחודש אוקטובר 2021 קיים מנהל מחוז חיפה שימוע לנציגי העיריה בגין אי הסרת אסבסט פריך מבית הספר ליאו באק בלוחות הזמנים שנקבעו בחוק. לאחר שהעירייה השלימה את ההתקשרות עם קבלן אסבסט פריך הוגשה לאחרונה למשרד בקשה להיתר, שניתן כעת. המשרד להגנת הסביבה, עיריית חיפה והמרכז החינוכי ערכו ערב שיתוף לציבור בו הוצגה תכנית העבודה להסרת האסבסט וההיתר לביצוע העבודה כנדרש בחוק.

רעות רבי, מנהלת אגף אסבסט ורישום כימיקלים במשרד להגנת הסביבה: "בשל חשיבות הסרת האסבסט הפריך מתקרת בית הספר והסרת הסיכון לתלמידים ולשכני המבנה, המשרד פעל לאורך שנים בכל הכלים שבידיו, החל ממתן הנחיות לפעולה לבעלי הנכס, דרך הסברה ומתן מידע להורים החוששים, ביצוע אכיפה מעת שהופר החוק וכלה בהעברת תקציב למימון מרבית עלות ההסרה".

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בחיפה