X

בריחת שתן בהיריון, למה זה קורה?

באופן כללי הנושא הזה גורם לנשים רבות מבוכה ואי נוחות, אך אין צורך לחוש כך, אנו נפרט כאן למה זה קורה? מתי ואיך אפשר להימנע אם בכלל
היריון הוא תקופה מיוחדת שבה את זוכה ליצור ולשאת ברחמך ובגופך חיים חדשים. יחד עם זאת יש לא מעט אתגרים בתקופה זו, משום שהיא מלווה בהרבה מאוד תופעות ותסמינים שונים. במאמר זה נרחיב על הנושא של בריחת שתן. באופן כללי הנושא הזה גורם לנשים רבות מבוכה ואי נוחות, אך אין צורך לחוש כך, אנו נפרט כאן למה זה קורה? מתי ואיך אפשר להימנע אם בכלל.

 


 

מדוע זה קורה דווקא בהיריון?

הצורך להטיל שתן בתכיפות גבוהה יותר בעת ההיריון נובע מכך שהגוף שלך משתנה. הכליות בגופך גדלות בסנטימטר כדי שיוכלו להפריש כמויות גדולות יותר של פסולת מהגוף. התוצאה הישירה של כך היא עלייה בכמות השתן. בנוסף, בחודשים המתקדמים, הרחם מפעיל לחץ רב על שלפוחית השתן, דבר שגורם לא פעם להתרוקנות חלקית ולתכיפות גבוהה בהגעה לשירותים.

יש לי פיפי עכשיו!

נשים אשר סובלות מתופעה של שלפוחית רגיזה, יחושו דחף פתאומי להטיל שתן. הבעיה היא שהדחף הזה עלול לתפוס אותן בכל מקום ובאופן אקראי לחלוטין ללא כל אזהרה מוקדמת. התחושה שמאפיינת את השלפוחית הרגיזה בניגוד לשלפוחית מלאה היא שיש תחושת מלאות אשר לא באמת נובעת משלפוחית מלאה, אלא רק מהתחושה הזו. לכן ישנה גם תכיפות במתן השתן אשר יכולה להתבטא בעשרות פעמים במהלך היום וגם במהלך הלילה.

צריבה לא נעימה

אחת התחושות הכי פחות נעימות היא תחושה של צריבה בעת מתן שתן. אם את מרגישה צריבה מיד עם תחילת ההשתנה הדבר מעיד כנראה על זיהום בנרתיק. אם את חשה צריבה בסיום ההשתנה כנראה מדובר בדלקת בשתן, שלרוב מלווה עם כאבים בבטן התחתונה והצורך העז להטיל שתן בתדירות גבוהה. תוכלי לטפל בדלקת באמצעות אנטיביוטיקה וגם כדורי סדורל שיימנעו את תחושת הצריבה הלא נעימה, כמו כן השתדלי לשתות הרבה מיץ חמוציות שיאזן את רמת החומציות שלך בגוף וכמובן הרבה, הרבה מים.

דליפה? לא רק בברז

דליפת שתן היא תופעת שכיחה אצל נשים, אשר מתרחשת לא רק בגיל המעבר. תופעה זו מורגשת במיוחד בעת ההיריון. הדבר קורה בשל המאמץ המופעל על הרחם בעת ההיריון. דליפת השתן מתבטאת בשתן שלמעשה "בורח" בעת התעטשות, השתעלות, צחוק, ריקודים ואף בעם קיום יחסי אישות. נציין כי התופעה של דליפת שתן יכולה להימשך גם לאחר הלידה לתקופת זמן מסוימת שניתן לטפל בה עד שתחלוף.

כיצד ניתן להתמודד עם התופעות השונות?

אם חלילה יש לך דלקת תוכלי להיעזר עם תרופות ולחסוך לעצמך את הכאב ותחושת האי נעימות הנגרמת עקב הזיהום או הדלקת בשתן. אנטיביוטיקה תחסל את החיידקים, אל תשכחי לנטול גם פרוביוטיקה וליהנות מההקלה המבורכת. באופן כללי דעי שכשאת נוטלת תרופות חשוב להרבות בשתייה של מים ועל אחת כמה וכמה אם את בהיריון.

אם את מרגישה דליפה או בריחה של שלתן תוכלי לסייע במניעתן על ידי ביצוע תרגילים שמיועדים לחזק את שרירי רצפת האגן ושלפוחית השתן. תרגילי קיגל מצוינים לשלם כך, ואת תצטרכי רק לכווץ ולהרפות בעיקר. גם תרגילי פיזיותרפיה יסייעו לך עד מאוד להשגת המטרה. בנוסף, עד שתצליחי לחזק את השרירים תוכלי להיעזר במוצרי ספיגה שונים אשר ימנעו מהבגדים שלך להירטב. תוכלי לצעוד עימם ולהרגיש יבשה לאורך כל היום מבלי להרגיש מבוכה או אי נעימות.

חשוב שתזכרי שהתופעות הללו אומנם לא נעימות אך הן רק זמניות. לאחר הלידה תוכלי לשוב ולחזק את גופך ולשוב אל איתנך, ממש כפי שהיית לפני ההיריון.

 

 

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בבריאות