X

שלב נוסף בפרויקט הרכבת הקלה מחיפה לצפון

קבוצה מספר שלוש, המורכבת מהחברות אלסטום, אלקטרה ומנרב, זכתה במכרז הענק של משרד התחבורה והבטיחות בדרכים להקמת קו הרכבת הקלה מחיפה לנוף הגליל ונצרת. הרכבת הקלה "נופית" תחבר בין יישובי המטרופולין הצפוני מחיפה ועד נוף הגליל ונצרת

קבוצה מספר שלוש, המורכבת מהחברות אלסטום, אלקטרה ומנרב, זכתה השבוע במכרז של משרד התחבורה והבטיחות בדרכים וחברת חוצה ישראל במכרז הבינלאומי להקמה והפעלה של הרכבת הקלה "נופית" שתחבר בין חיפה לנוף הגליל ונצרת.

קבוצה שלוש שנבחרה לאחר הליך מיון קפדני ומקצועי, מורכבת מהחברות אלסטום, אלקטרה ומנרב.


הרכבת הקלה "נופית" תחבר בין יישובי המטרופולין הצפוני מחיפה ועד נוף הגליל ונצרת, ותשמש כמנוע צמיחה תחבורתי, כלכלי וחברתי לכל אזור הצפון, תחזק את הפריפריה הצפונית בישראל ותחבר אותה למרכז הארץ. זהו אחד מפרויקטי התשתית הגדולים בישראל בתחום התחבורה הציבורית.


תחנת העצמאות בקריית אתא. הדמיה: ינון יעוץ תכנון ומחקר

תהליך המיון כלל מספר שלבים, שבסופם הגיעו לשלב הגמר ארבע קבוצות שכל אחת מהן הורכבה מחברות ישראליות ובינלאומיות מובילות בתחומן. שלוש הקבוצות הנוספות שהתמודדו במכרז הן: שפיר, CAF, קומסה, דן, דניה סיבוס, שיכון, בינוי, אגד.

שרת התחבורה והבטיחות בדרכים, תא"ל (במיל') מירי רגב: "ההכרזה על הזוכה במכרז להקמת הרכבת הקלה 'נופית', פרויקט ענק שיחבר את נוף הגליל, נצרת ויישובי הגליל למטרופולין חיפה, היא בשורה גדולה לתושבי הצפון, בשורה של התחדשות וצמיחה, של חיבור בין הפריפריה למרכז, של חופש תנועה וחופש בחירה תעסוקתי. ארבע קבוצות מובילות ורבות מוניטין, שכל אחת מהן מייצגת שיתוף פעולה ישראלי ובינלאומי, ניגשו למכרז, מתוך הבעת אמון מרשימה בחוסנו, ביציבותו ובעתידו של המשק הישראלי. בשם תושבי הצפון וכלל תושבי ישראל, אני מברכת את הקבוצה הזוכה ומבטיחה לסייע בכל דרך כדי שהפרויקט החשוב הזה יושלם בהקדם ויביא לשינוי משמעותי לכל אזור הצפון. אני מאחלת לכולנו דרך צלחה!".

פרויקט הרכבת הקלה "נופית" מצוי כבר בשלבי ביצוע ראשוניים של הכנת התשתיות. השלב הבא, אשר יוצא היום לדרך, מקודם במתכונת PPP של שיתוף פעולה בין המגזר הפרטי והציבורי, בדומה לפרויקטים מוצלחים כמו הרכבת הקלה בירושלים, כביש 6, מנהרות הכרמל ועוד.

תוואי הרכבת הקלה, נופית

החברות אלסטום, אלקטרה ומנרב תהיינה אמונות על תכנון, הקמה, אספקה והתקנה של כלל המערכות הרכבתיות של הפרויקט ובהן מערכות איתות, תקשורת, חישמול, כרטוס ומידע לנוסעים; על הקמת המסילות, התחנות, מתחם תחזוקה וחניה (דיפו) ומרכז בקרה; על רכש הקרונות והציוד; ועל הפעלה ואחזקה של הקו לתקופה של כ-25 שנה. העבודות צפויות להתחיל במהלך השנה הבאה ויימשכו כ-4 שנים.

הפרויקט נועד לספק מענה לגידול הצפוי בהיקף האוכלוסייה ובצרכי התעסוקה במטרופולין הצפוני. עד שנת 2040, צפויה אוכלוסיית הגוש העירוני נצרת לגדול בכ-40%, ובשפרעם וקריית אתא בכ-70%. צפי הגידול בתעסוקה לתקופה זו הוא כ-60%.

פרויקט הרכבת הקלה ׳נופית׳ ישנה את המציאות עבור תושבי הצפון. הרכבת הקלה תיצור רצף תחבורתי מהיר, זמין ונגיש באמצעות חיבור גושי ההתיישבות במטרופולין הצפוני – גוש חיפה, הקריות וגוש נוף הגליל-נצרת.

'נופית' היא אמצעי תחבורה מתקדם וידידותי לסביבה, שיופעל בחשמל, באמצעות טכנולוגיה חדשנית וירוקה, ותאפשר לראשונה בישראל נסיעה רצופה במקטעים עירוניים ובין-עירוניים, ללא צורך בהחלפת אמצעי תחבורה.

אורך קו הרכבת הקלה 'נופית' הוא כ-41 ק"מ, והוא יכלול כ-20 תחנות, בחלקן עם חניוני "חנה וסע" צמודים, מתחם דיפו ומרכז בקרה. בקו יפעלו כ-30 רכבות בתדירות מרבית של כל 4 דקות, וצפויים לנסוע בה כ-100 אלף איש ביום, במהירות נסיעה של עד 100 קמ"ש בקטעים הבינעירוניים.

מנכ״ל משרד התחבורה והבטיחות בדרכים, משה בן זקן: "זהו יום היסטורי עבור תושבי הצפון ועבור כל תושבי ישראל. הליכי המיון המוקדם והמכרז התנהלו במקצועיות מירבית ואני בטוח כי בחרנו בקבוצה שתדע לעמוד ביעדים ובלוחות הזמנים שהוגדרו. משרד התחבורה יפעל מתוך מחויבות מלאה להצלחת הפרויקט ויסיר כל מכשול שעלול לעמוד בדרכו, תוך שיתוף פעולה הדוק עם הרשויות המקומיות לאורך התוואי ועם משרדי הממשלה השונים".

מנכ"ל חוצה ישראל, דן שנבך. צילום: תומר מצפי

מנכ"ל חוצה ישראל, דן שנבך: "חוצה ישראל גאה להוביל את הפרויקט הלאומי להקמת הרכבת הקלה 'נופית', שביצועו כבר החל. לפרויקט חשיבות אדירה לחוסן הכלכלי של מדינת ישראל והוא יהווה מנוע צמיחה משמעותי למשק בכלל ולצפון בפרט. התמודדותן של קבוצות המורכבות מחברות בינלאומיות וישראליות מובילות היא תולדה של שיתוף פעולה פורה והבעת אמון במשק הישראלי, דבר המקבל משנה תוקף בימים אלו".

 

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בחדשות