X

בואו לספוג אמנות במוזיאוני חיפה

תערוכות חדשות, קורסים מרתקים, הרצאות מגוונות, פעילויות ילדים ועוד- אוסף המוזיאון כולל מבחר עשיר ומגוון של יותר מ-7,500 יצירות של אמנים ישראלים ובינלאומיים. קורסים מרתקים באמנות. תערוכות אמנות ייחודיות. פעילויות מהנות לכל המשפחה. אירועי אמנות מיוחדים
שעות פעילות המוזיאונים

ימי א', ג', ד': 10:00-16:00

יום ב': המוזיאונים סגורים
יום ה': 10:00-18:00
יום ו': 10:00-14:00
יום שבת: 10:00-16:00
 


בימי שישי ושבת מוזיאוני חיפה פתוחים לציבור הרחב ללא תשלום במסגרת המיזם "שבת ישראלית". 


הכניסה למוזיאון הרמן שטרוק היא ללא עלות (המוזיאון סגור בימי שבת). 

מוזיאון מאנה-כץ סגור לצורך הנגשתו. 

*יש לשריין מקום באתר מוזיאוני חיפה

שעות פתיחת המוזיאונים לקהל בחגים – אפריל 2024

ערב פסח שני 22.04.24 כל המוזיאונים פתוחים בתשלום 10:00-14:00
חג הפסח שלישי 23.04.24 כל המוזיאונים פתוחים בתשלום
(מוזיאון הרמן שטרוק סגור) 10:00-18:00
חוה"מ פסח רביעי 24.04.24 כל המוזיאונים פתוחים ללא תשלום
במימון בנק הפועלים 10:00-18:00
חוה"מ פסח חמישי 25.04.24 כל המוזיאונים פתוחים ללא תשלום
במימון בנק הפועלים 10:00-18:00
חוה"מ פסח שישי 26.04.24 כל המוזיאונים פתוחים ללא תשלום במימון בנק הפועלים 10:00-14:00
חוה"מ פסח שבת 27.04.24 כל המוזיאונים פתוחים ללא תשלום במסגרת
"שבת ישראלית" 10:00-18:00
(מוזיאון הרמן שטרוק סגור)
חוה"מ פסח ראשון 28.04.24 כל המוזיאונים פתוחים ללא תשלום
במימון בנק הפועלים 10:00-14:00
שביעי של פסח (חג) שני 29.04.24 כל המוזיאונים פתוחים בתשלום
(מוזיאון הרמן שטרוק סגור) 10:00-18:00
אסרו חג שלישי 30.04.24

המוזיאונים פתוחים בתשלום לפי השעות הרגילות 10:00-16:00

 

קרדיט: מוזיאוני חיפה

 

תערוכות חדשות במוזיאון חיפה לאמנות

סובבת שמש אדמתי: אוסף שוסטרמן במוזיאון

בבית: משכן האהבות והחרדות

נטליה זורבובה: חיה בציור

פיראנזי: מראות רומא

 

התערוכות החדשות במוזיאון חיפה לאמנות הן מחווה ליצירה הישראלית לדורותיה, מהקמת בצלאל ב-1906 ועד אמנות עכשווית, ובתקופה של אבל ואובדן מציגות את היצירה המקומית כמקור לחוסן תרבותי. התערוכה "בבית: משכן האהבות והחרדות", מבקשת בעת המאתגרת הזו לספק למבקרים מרחב בטוח כדי להגות באימה שתוקפת את ביתנו, מרחב של יופי, שמכיל את הדברים האהובים שביתינו אוצר.  התערוכה "סובבת שמש אדמתי" מציגה אוסף שנתרם לאחרונה על ידי קרן שוסטרמן – ישראל למוזיאון חיפה לאמנות, אשר החלה לתמוך במוזיאון באופן שוטף, ועיקרו אמנות ישראלית מהעשורים הראשונים של המאה העשרים.    

סובבת שמש אדמתי: אוסף שוסטרמן במוזיאון

אמנים משתתפים: פנחס אברמוביץ, גלעד אופיר, נחום גוטמן, חיים גליקסברג, פבל וולברג, אנה טיכו, מרדכי לבנון, אפרים משה ליליין, צבי מאירוביץ, יוחנן סימון, ישראל פלדי, משה קופפרמן, ראובן רובין ועבודות בצלאל.

אוצרת: לימור אלפרן

מקבץ העבודות המוצג בתערוכה, מתנתה הנדיבה של גב' לין שוסטרמן לאוסף המוזיאון, כולל בעיקר עבודות מן המחצית הראשונה של המאה ה-20, תקופת התהוותה של האמנות הישראלית. קרן שוסטרמן – ישראל תמשיך גם לתמוך במוזיאון חיפה לאמנות באופן שוטף. האוסף שנתרם עבר שימור ומחקר מעמיקים, שאפשרו הצגת עבודות נדירות בתערוכה. כך למשל, בזכות עבודת שימור התגלתה יצירה דו צדדית של נחום גוטמן משנות ה-30 של המאה הקודמת.

התערוכה היא נקודת מוצא למסע בתולדות הציור הישראלי, שממשיך לתצוגת הקבע של המוזיאון שמתמקדת בציור ישראלי משנות החמישים עד ה-2000, ומסתיים בתערוכות המתחלפות בקומה העליונה של המוזיאון, המתמקדת בעבודות ציור ישראליות עכשוויות. פעילויות חינוכיות ומדריכים קוליים ייחודיים לילדים או למבוגרים שנוצרו עבור התערוכות יובילו את המבקרים הצעירים והמבוגרים לאורך תולדות האמנות הישראלית.

בבית: משכן האהבות והחרדות

אמנים משתתפים: אירה אדוארדובנה, ארם גרשוני, אדואר ווייאר, ציון אברהם חזן, אוריאל מירון והילה שפיצר

אוצר: ד"ר קובי בן-מאיר

בדרך כלל נמצאים בביתנו האנשים והדברים האהובים עלינו ביותר, ותיאור פְּנים הבית מציג את כל מה שאהוב עלינו ושאנחנו חרדים לשלומו. בשבעה באוקטובר החרדה פרצה במלוא עוזה לתוך פנים ביתם המוגן של ישראלים; התערוכה מבקשת להגות בנחמה שבהתכנסות במרחב הביתי ואת החשש ממה שמאיים להפר את יציבותו.

לתיאור פְּנים הבית מקום של כבוד בתולדות הציור. הנושא הסתמי לכאורה היה לא-פעם מצע אידיאלי להתנסות באופני הבעה ציוריים חדשים, מאחר שאינו דורש יותר מאינטימיות בין האמן, סביבתו והחפצים שבה. אדואר ווּייאר, מגדולי האמנים הצרפתים של ראשית המאה ה-20, ניסח בתפנימיו האוונגרדיים שפת ציור חדשה. כחלק מהתערוכה, קובצו יחדיו לא פחות מעשר עבודות יוצאות דופן של וייאר מאוספים שונים, ותצוגתן היא הזדמנות נדירה בישראל לבחון מבחר נדיב של יצירותיו יחד. לצדו, מציגים בתערוכה חמישה אמנים ישראלים עכשוויים הבוחנים סביבות ביתיות ושאלות הנוגעות לציור עצמו. עינם הבוחנת מתבוננת בחפצים סתמיים כמו קערות מרק, שטיחים וכיסאות, ומוצאת בהם יופי, משמעות וזיכרונות.

Édouard Vuillard*

אחת העבודות המעניינות בתערוכה היא יצירת הווידאו "סלוקי" של ציון אברהם חזן שתוצג בתערוכה, שצולמה ב-2019 בחדר האוכל של קיבוץ בארי. ארבעה גברים יושבים מסביב לשולחן חג בחדר האוכל ומציגים ארבע נקודות מבט שונות על מקרה של ירי ופגיעה מאש כוחותינו בנחל סלוקי בלבנון.  הסרט סופח משמעות נוספת בעקבות הטבח של השבעה באוקטובר, שניים ממשתתפי הסרט נרצחו באותה שבת.

BFAMIבגלריית לכל המשפחה, המוקדשת לפעילות לילדים, מוצג "חדר משלי", פרי שיתוף פעולה בין האמנית הילה שפיצר והאדריכל אריאל ערמוני. ילדים ומבוגרים יוזמנו לצייר את החדר שלהם, או את חדר החלומות שלהם, על גבי דפים בגודל של גלויה, ולמקם את החדר שלהם בתוך אחד מחלונות בניינים מעוצבים, בתוך גלריה שכל קירותיה יצוירו על ידי הילה שפיצר.

נטליה זורבובה חיה בציור

תערוכת יחיד לנטליה זורבובה

אוצר: ד"ר קובי בן-מאיר

באולם המרכזי של המוזיאון, וביחס ישיר לתערוכה "בבית: משכן האהבות והחרדות", תוצג תערוכת יחיד לאמנית נטליה זורבובה. זורבובה נולדה במוסקבה ב-1975, עלתה לישראל ב-2004 וחיה ביפו. ב-2011 היתה בין מייסדות הקולקטיב "הברביזון החדש", ותערוכות יחיד שלה הוצגו בין היתר במוזיאון הרצליה לאמנות עכשווית (2019), וארטפורט, תל-אביב (2023).

התערוכה מוקדשת לציורי שמן גדולי ממדים של  פנים הבית של זורבובה. בכל המקומות השונים שבהם גרה, בין שהיה זה במוסקבה, בברלין או ביפו, נטליה זורבובה ציירה בעיקר את פְּנים ביתה. המבט בסביבת המגורים הוא אמצעי להסתגל אליה, ודרך הציור זורבובה מגלה את המקום; זורבובה מצטיינת בבנייה של קומפוזיציות מורכבות בפורמטים גדולים – אולי האתגר הגדול ביותר בציור. בתולדות האמנות, גודל כזה שמור על פי רוב לציורים היסטוריים, ואפשר לומר שעבודותיה הן ציורים היסטוריים על סיפורים לכאורה לא חשובים, על רקע חללים ביתיים המאוכלסים בכיסאות, שטיחים ועציצים. החללים שהיא מציירת נושאים עקבות של התרחשויות וזיכרונות קטנים: מעיל שמישהו השאיר על כיסא, כביסה שממתינה לקיפול, או ציור שצויר לפני שנים ותלוי על הקיר. הנושא של זורבובה הוא התרחשויות בלתי מתוכננות של חיים במרחב הביתי, שמתנקזות לתוך קומפוזיציות פוטנציאליות.

 

פיראנזי: מראות רומא

ג'ובאני בטיסטה פיראנזי: 1720, רפובליקת ונציה – 1778, רומא

אוצר: ד"ר קובי בן-מאיר

בתערוכה יוצגו 17 תצריבים של רב-האמן האיטלקי מן המאה ה-18, ג'ובאני בטיסטה פיראנזי, אשר עברו תהליך רסטורציה בשנה האחרונה. פיראנזי פעל ברומא באמצע המאה ה-18 – תקופה שבה העיר משכה אליה משכילים מרחבי אירופה, שנפגשו על רקע תפאורה של מבנים מהוללים בני מאות שנים. בתצריבים של פיראנזי מופיעים זה לצד זה שרידים מן העת העתיקה, כנסיות מימי-הביניים המוקדמים, מבני פאר מתקופת הרנסנס ודמויות בנות המאה ה-18. כל אלה ערוכים יחד בערבוביה, שמציגה את רומא כתל ארכיאולוגי של ידע וחיים. התצריבים של פיראנזי מקרינים נוסטלגיה לפאר נחלת העבר, אשר בצִלו הכבד אין לבני-זמנו אלא להגות במלנכוליה על המבנים שהיו וחרבו. 

לפרטים נוספים >>> לחצו כאן

הדרכות בתערוכות מוזיאון חיפה לאמנות
יום שבת, 27.04 | 11:00, 12:00, 13:00
ימי שבת, 04.05 | 11:00, 12:00

לרכישת כרטיסים >>> לחצו כאן

 

מוזיאון חיפה לאמנות, רחוב שבתאי לוי 26, חיפה | 04-9115997

סגור לרגל הקמת תערוכה חדשה

תערוכה חדשה במוזיאון העיר
הפתיחה: 18.04.24 | 19:00

חזון דיסטופי הופיע במוחה של אודין שדמי לאחר שעבדה בתחום ההייטק. בחזונה, העולם שלנו ניצב בנקודת זמן קריטית: הקִדמה שהשקענו בה מאמצים כה רבים עוקפת אותנו ומשאירה לנו רק שאריות קטנות של טבע אותנטי. בעקבות חוויית הקיום הדיכוטומית, הנעה בין עולם הייטק והקִדמה ובין ההתייחסות לעולם הטבע, היא החליטה לצאת לפעולה.

אודין מצאה בחיפה קו תפר המייצג את המפגש בין האדם לבין הטבע. בעיר פועלות קבוצות אקטיביסטים שמטרתן לעורר מודעות ועשייה בנושא שמירת הטבע. בעקבות החיבור שלה לשתי קבוצות: "בשבילי חיפה" ופעיליה, מעין שומרי סף של נחלי חיפה – גילתה אודין את נחל גיבורים, מכל צדדיו ושכבותיו.

נחל גיבורים (או ואדי רושמיה) יוצא מאזור שכונת אחוזה ונשפך אל הים באזור הקישון. הנחל חוצה שכונות ואזורים רבים בחיפה: רוממה, הדר החרדית, ח'ליסה ונווה שאנן. את חלקיו הרבים קשה לראות היום בשל התפתחותן של השכונות וההתרחבות המאסיבית של הבנייה העירונית. במהלך השנים נבנו בתוואי הנחל בתים ומספר משפחות התגוררו שם עד שפונו לצורך בניית כבישים.

האסתטיקה של הנחל משקפת את המציאות הדיכוטומית של טבע ועירוניות, ואת החזון הדיסטופי של שדמי. תוואי הנחל עובר למרגלות ה"גרנד קניון" שנחנך ב-1999, מתחת למחלפים הגדולים והסבוכים של מנהרות הכרמל שנחנכו ב-2010, וכן מתחת לכביש נחל גיבורים שנחנך ב-2013. כך נוצר פער חזותי בולט ביותר בין הטבעי לבין המלאכותי והבנוי – בין המים הזורמים, הצמחים והסלעים, ובין מבני הבטון, האספלט וגדרות הברזל. לאזורים אלו הזמינה אודין קבוצת צלמים מקצועיים וחובבים, שנפגשה מספר פעמים. יחד הם הלכו בנחל, צילמו, דיברו, חקרו וחוו את המקום – את הקולות, את הריחות ואת שאריות החיים שעוד נותרו בו. מכל מפגש יצאו המשתתפים עם תצלומים ועם קטעי וידאו וסאונד, ובעיקר עם הרבה שאלות ומחשבות.

את התוצרים והמחשבות שלה ושל הקבוצה עיבדה אודין לעבודת Video Mapping (הקרנת מיפוי). באמצעות טכניקה זו, המשלבת מספר מקרנים שמתואמים ביניהם, נוצרת הקרנה מקבילה על קירות, מבנים, חפצים ועוד. בדרך זו עצמים דוממים מתעוררים לחיים והופכים למשטחי תצוגה. לבחירה במדיום זה יש גם משמעות אקולוגית, שכן המחיר הסביבתי של עבודות הקרנה הוא קטן מאוד ואינו מותיר "פסולת" כלשהי. גם האלמנטים שהוצבו בחלל התערוכה מוחזרו והותאמו במיוחד לה.

תערוכה זו מבקשת להכניס את המבקרים לתוך העולם שהתגלה לאודין ולקבוצה שהתלוותה לה בנחל גיבורים – עולם שמגלם בתוכו שאלות קריטיות על עתיד כולנו.

משתתפי הפרויקט: עופר יונגמן, יבגני ק., אביחי אלבאום, אמנון באום, דניאלה צדיק, ציפי שפיגל, משה שפיגל, דני איכנגרין, אדם קרש, יאיר גיל.

אוצרת התערוכה:  יפעת אשכנזי
אוצר החממה לאמנות מקום: עוז זלוף

 
קרדיט: אודין שדמי

למידע נוסף >>> לחצו כאן

תערוכה פעילה במוזיאון העיר

"תערוכת הפרח" מבט היסטורי וחדש

מוזיאון חיפה


הפסטיבל החיפאי המסורתי שנחגג במשך ארבעה עשורים חוזר למוזיאון העיר חיפה. המבקרים יחשפו להיסטוריה של "תערוכת הפרח" ושל העיר חיפה ובמקביל יזכו לקבל נקודת מבט חדשה ומרעננת על הפסטיבל הנוסטלגי והמיוחד.

"תערוכת הפרח" הנוסטלגית הייתה אירוע חיפאי שנחגג מידי שנה החל מ-1951 ועד אמצע שנות התשעים. בשנת 2012 התקיימה שוב תערוכת הפרח כמחווה לאירוע החיפאי הוותיק. התערוכה, שכללה מיצגים גדולי ממדים של פרחים וצמחים מכל העולם, אורגנה על ידי עיריית חיפה.
התערוכה המיוחדת במוזיאון העיר חיפה מבקשת להציע חזרה נוסטלגית בזמן לאותן תערוכות עבר, אך בו בזמן המבקרים יחשפו לחגיגה חדשה של צבע וריח. התערוכה מעלה שאלות הקשורות לקשר שלנו כבני אדם עם הפרחים המקיפים אותנו. מוצגי התערוכה כוללים חומרים מאוסף מוזיאון העיר ומאוספים נוספים: צילומים היסטוריים, מסמכים, כרזות, עבודות אמנות ועוד, ודרכם ניתן ללמוד על התפתחות תערוכת הפרחים עם השנים ועל היבטיה השונים – על מאפייניה הפיזיים והחזותיים כמו גם על הרגשות והתגובות שהיא עוררה.
לכבוד התערוכה, יצרה אוצרת מוזיאון העיר חיפה, יפעת אשכנזי, חיבור עם שלוש ארצות: טייוואן, ליטא ויפן. לכל אחת מהמדינו יוקדש חדר משלה.
בשיתוף משרד הכלכלה והתרבות של טאיפיי בתל אביב, הוקמה תצוגה אשר מספרת את סיפורה של קבוצה אתנית בטייוואן בשם 'האקה'. בטייוואן ישנה מסורת של פסטיבל המוקדש לפריחת עץ בשם טונג, אשר אנשי ה'האקה' מוקירים, ומתקיים מדי שנה בחודש מאי. הפסטיבל השנתי הוא בעל חשיבות גדולה לתיירות המקומית ומצליח לשמר תרבות ומסורת עם היסטוריה עתיקה. החדר מספק הצצה לאמנות העיצוב והעיטור של אנשי ה'האקה'.
המוזיאון, יחד עם המכון הליטאי לתרבות, הזמינו קבוצת אמניות מליטא הנקראת Baltos Kandys (עשים לבנים) להשתתף בתערוכה. בחדר שיוקדש לקבוצת האמניות יוצג שטיח מנדלה ענק המורכב כולו מפרחי לבד שהן הכינו. המנדלה מורכבת ממערכת של צורות שחוזרות על עצמן – מודל שמחבר בין החומר והרוח. נוסף על כך, צורת המנדלה מבטאת את עיקרון האינסופיות של העולם.
בכניסה לחלל התערוכה המרכזי יעברו המבקרים דרך שער פרחים של האמן אורי שיפרין ענבי. השער מורכב מפרחים מלאכותיים, במגוון של צבעים ודפוסים מרהיבים ומורכבים, ומייצר גם קשר אסתטי עם הסימטריה של הגנים הבהאיים בחיפה. בעת הכניסה דרך השער, יווכחו המבקרים כי הפרחים המרכיבים את העיצוב אינם אמיתיים אלא עשויים מפלסטיק ומייצרים חוויית תעתוע. השימוש בפרחי פלסטיק מדגיש גם את הצד האפל יותר של תעשיית הפרחים, הנשענת במידה רבה על ייצוג מלאכותי כדי לענות על דרישת הצרכנים ולהפחית עלויות. הדבר מעורר שאלות אתיות על אודות שתי התעשיות – "האורגנית״ ו"המלאכותית״.
מתקרת המוזיאון יהיו תלויות עבודותיה של האמנית אלבינה (ביני) צ'יז'יק הנותנת לקמילת הפרחים מקום מרכזי. ביני תייצר סידורי פרחים טריים שבמהלך התערוכה יעברו תהליך קמילה והתייבשות לעיני כולם, ישנו את צורתם וצבעם, וכך העבודה תקבל אופי אחר לגמרי. סידורי הפרחים התלויים מהתקרה ייצרו קיר ענק של פרחיים טריים. צ'יזיק, שעלתה לארץ מקייב שבאוקראינה כילדה, הרגישה שהפרחים ליוו אותה תמיד בחייה.
פרשנות נוספת נותנת האמנית סוזי פרקש היוצרת פרחים מחוטים סרוגים שהופכים את הפרחים למעין בובת בד רכה ומנחמת. אפשר לחשוב על עבודה זו כעל הומאז' לז'אנר ציורי הטבע הדומם. ציירים נהגו להקפיא את הזמן כאשר תיארו פרחים בתוך אגרטל. הפרח הסרוג גם הוא מנציח פריחה, אך בדרך אחרת, תלת-ממדית, ובחומר סינטטי שמנוגד לאורגניות המקורית של הפרח. הפרח הסרוג משמר את הצבעוניות שאנו בני האדם כה אוהבים בפרחים החיים, אך האם הוא מצליח לשמר תכונות נוספות של הפרח?
על קירות המוזיאון יוצגו גם צילומים של הצלם החיפאי הידוע צבי רוגר שהיה הצלם של עיריית חיפה במשך שנים רבות. הצילומים שיוצגו בתערוכה זו מתעדים את תערוכת הפרחים של 2012 ואת הקמתה.

התערוכה מתאימה לכל המשפחה ומשולבות בה פעילויות אינטראקטיביות רבות ומגוונות: משחק זיכרון ענק של פרחים ומשמעותם הסימבולית, דרכו ניתן ללמוד על המשמעויות השונות אשר ניתנו במהלך השנים לפרחים באיזורים שונים בעולם ועל המשמעות של שמות הפרחים השונים חלל משפחתי חוויתי עם כריות ופופים לילדים, בו הם יוכלו להקדיש זמן לספרי ילדים ומגזינים על פרחים. בחדר יהיה ניתן למצוא גליונות העוסקים בפרחים וטבע של מגזינים לילדים; חדר חושך עם לוחות ציור זוהרים בחשכה, עליהם יוכלו הילדים לצייר פרחים וללמוד על פרחים שפורחים רק בלילה; פעילות אוריגמי בה יוכלו להנות מיצירת פרחים על ידי קיפולי נייר, לכתוב בתוך הפרח משאלה ולחבר את הפרח לעץ שמוצב בחדר; אינציקלופדיה – חדר בוטניקה בו אפשר למצוא על הקירות הסברים בוטניים על פרחים וצמחים ובנוסף, יוכלו הילדים לבנות פרחים משלהם בעזרת חלקי לבד ובד. בנוסף לחדרים, גם חצר המוזיאון משתתפת בחגיגה – בחצר שתתמלא פרחים, יהיה ניתן למצוא פעילות נוספת לילדים ולכל המשפחה- – פרחי ענק מעץ שאת האבקנים שלהם צריך למלא בעזרת חוטי טריקו.

התערוכה נוצרה בסיוע

משרד הכלכלה והתרבות של טאיפיי בתל אביב, המכון הליטאי לתרבות, שגרירות יפן בישראל, האקדמית גורדון- מובילה בחדשנות , 'זרעים מציון', 'מעפילים'

משתתפים: אורי שיפרין ענבי, אלבינה (ביני) צ'יזיק, סוזי פרקש, צבי רוגר, רודה גינון

למידע נוסף>>> לחצו כאן

 

י

מוזיאון העיר, שדרות בן גוריון 11, חיפה, 04-9115888,
שעות פתיחה: ב' סגור. א', ג', ד': 16:00-10:00 ה': 10:00- 18:00 ו': 14:00-10:00, שבת: 16:00-10:00

 

 

הפתיחה בקרוב 04.05.24 | 10:00

לרגל ״חג הילדים״ היפני מוזיאון טיקוטין לאמנות יפנית מציג בפטיו של המוזיאון למעלה ממאה עפיפוני קרפיון שעוצבו בידי סטודנטים מהאקדמיה לעיצוב ויצ״ו חיפה ״חג הילדים״ (במקור "חג הבנים") נחוג ב-5 במאי ובו המנהג להניף על גגות הבתים ומעל נהרות 'קוינובורי' – שרוולי רוח בדמות דג הקרפיון (קוי – דג; נובורי – באנר או דגל).

בתרבויות הסינית והיפנית דג הקרפיון מסמל אומץ וחוזק בזכות יכולתו לקפוץ נגד זרם מי מפלים. זהו מקור המנהג, שבו כל משפחה מבקשת לבניה בריאות וחוזק, כמו לדגי הקרפיון שבטבע.

באנרים היו חלק מהאביזרים שבהם השתמשו סמוראים בשדה הקרב. הסמוראים נהגו ללבוש שריון טקסי, להצטייד בחרבות וחיצים ולהניף באנרים. הבאנרים הופיעו בשלל צבעים וצורות וחלקם עוטרו בדימויי דג הקרפיון. בתקופת אדו (1868-1603) הם הפכו ל"דגלי קרפיון", ומכיוון שמאפייני הדג, אומץ וחוזק, הם התכונות המיוחלות לבנים, משפחות הפכו זאת למנהג ותלו את הבאנרים על גג הבית לכבוד בני הבית.

בראשית ימיו של המנהג דגלי הקרפיון היו שחורים בלבד, בדומה לקרפיון בטבע. כיום סט של קוינובורי כולל, מקצה המוט מטה, זוג גלגלים עם חישורים בצורת חיצים ושבשבת כדורית, שרוול רוח עליון, קוינובורי שחור ואחד אדום. במשפחות להן מספר בנים, יתווספו לסט גם קוינובורי בצבעי כחול, ירוק, סגול או כתום. בזמן הפסטיבל נהוג להציג דמויות של סמוראים וכלי לחימה בתוך הבית ואת הקוינובורי בחוץ, וכך עשינו גם כאן במוזיאון.

הסטודנטים של בית הספר לאמנות ויצו חיפה קיבלו את תבנית הדג והתבקשו לעצב אותה לפי הנושא "ישראל-יפן". ספר דיגיטלי של הדגמים, יוצריהם והסיפור המסתתר מאחורי כל אחד מהם מוצג על מרקע לצד העיצובים עצמם.

תערוכת הקרפיונאדה תפתח בתאריך 04.05.24 ותסגר בסוף החודש, במהלכה יתקיימו מגוון סדנאות והפעלות עבור כל המשפחה. 

לפרטים נוספים >>> לחצו כאן

 

תערוכה פעילה במוזיאון טיקוטין לאמנות יפנית

התערוכה "צמדים" מחברת בין אמנים מאמנות יפנית מסורתית של הדפסי עץ לאמנים עכשוויים, יפניים וישראליים. הצמד הראשון הירושיגה טאבאימו הוא חיבור בין אחד מגדולי אמני הדפסי העץ, בן המאה -19, אוטאגאווה הירושיגה לאמנית הווידיאו העכשווית טאבאימו. לצד הדפסי נופים של הירושיגה יוצג מיצב וידיאו של האמנית טאבאימו שעבורה מהווה הירושיגה מקור השראה חשוב. הצמד השני קוניושי קופרמן, הוא חיבור בין אמן הדפסי העץ אוטאגאווה קוניושי עם הצייר הישראלי ראובן קופרמן. שני האמנים חולקים אותו ווייב ששם במרכז היצירה פנטזיה, גרוטסקיות וקורטוב של אלימות. נקודת החיבור של הצמד הנוסף, הוקוסאי בלבן גם היא דרך אסתטיקה של דימויי לוחמים ובדגש מיוחד על תנועה, ואלה מתוארים בספרי הלוחמים של האמן קאצושיקה הוקסאי ומתורגמים כאן לשפתה הייחודית והמעודנת של האמנית יעל בלבן.

הדרכות קהל רחב למבוגרים בתערוכת "צמדים"

ימי שישי, 26.04, 03.05 | 11:00, 12:00

ימי שבת, 27.04, 04.05 | 11:00, 12:00, 13:00

חג ראשון ושני של פסח
יום שלישי, 23.04 | 11:00, 12:00, 13:00

יום שני, 29.04 | 11:00, 12:00, 13:00

לרכישת כרטיסים >>> לחצ.י כאן

  

אירועים מיוחדים במוזיאון טיקוטין לאמנות יפנית

ג'פוניזם – מיפן למערב ובחזרה


הרצאה עם האוצרת ד"ר אתי גלס גיסיס
רביעי, 01.05.24, 10:30
ההרצאה תעסוק בהשפעת האמנות היפנית על האמנות המערבית במגוון מדיומים של יצירה
ג'פוניזם הוא מושג המתאר את ה'שיגעון' של המערב לכל דבר יפני, שהחל במחצית המאה ה-19, ולמעשה נמשך עד היום. בשיח עם אוצרת מוזיאון טיקוטין, ד"ר אתי גלס גיסיס, נדון אודות השפעות העבר של האמנות והתרבות היפנית על טובי אמני המערב ונרגיש את דופק ליבה של הג'פוניזם גם היום.
פרטים נוספים
משך ההרצאה כשעה וחצי | מחיר: עלות מחירון מועדון תרבות

קרדיט: יעל בלבן, לוחמות באדום

 

לפרטים נוספים >>> לחצו כאן

  

ילדים ומשפחה במוזיאון טיקוטין לאמנות יפנית

פסטיבל קרפיונאדה
הפעילות מיועדת לכל המשפחה

שבת, 04.05.24 , 10:30

פסטיבל הקרפיונאדה יוצא לדרך!
בכל שנה בחמישי למאי חוגגים ביפן את חג הילדים בו נהוג להעיף עפיפונים דמויי דג קוי. דג הקוי ידוע בשחייתו נגד הזרם, והוא מסמל ביפן אומץ, בריאות, מזל ושפע.
מוזיאון טיקוטין מזמין אתכם ואתכן להשתתף במגוון סדנאות והפעלות בפאטיו של המוזיאון, בו יוצג מיצב קרפיונים שנוצר בשיתוף פעולה מיוחד עם סטודטים לאיור ממכללת ויצו. בין הסדנאות תוכלו לקשט עפיפון קוי משלכם, להתנסות בהדפס, לקפל אוריגמי ועוד שלל הפתעות!

שעות פעילות הפסטיבל הן בין 10:30-15:30
ניתן להירשם לאחד מהסבבים הבאים בכל תאריך
10:30-11:45
11:45-13:00
13:00-14:15
14:15-15:30

פרטים נוספים
הפעילות מיועדת לכל המשפחה | מחיר כרטיס: ₪35 למשתתפ.ת


קרדיט: ג'ני כצנר

לפרטים נוספים >>> לחצו כאן

 

הרצאות מועדון תרבות במוזיאון טיקוטין לאמנות יפנית

לכל הרצאות מועדון תרבות ורכישת כרטיסים >>> לחצו כאן

לפרטים ורכישת כרטיסים למינוי/ הרצאות:

מוזיאון טיקוטין לאמנות יפנית

04-6030800


 לכל הסרטים המוצגים בקולנוע טיקוטין ורכישת כרטיסים >>> לחצו כאן

 

מוזיאון טיקוטין לאמנות יפנית, שדרות הנשיא 89, חיפה | 04-8383554

שעות פתיחה: ב' סגור. א', ג', ד': 16:00-10:00 ה': 10:00- 18:00 ו': 14:00-10:00, שבת 16:00-10:00

תערוכה חדשה:

כאשר צבי נטע הציג בפניי ובפני יותם יקיר, מנכ"ל מוזיאוני חיפה, את אוסף הדפסי שטרוק שלו, עיניי נדלקו. היה ברור לי שיש כאן אוצר שלם. בדירתו של מר נטע לא יכולתי לבדוק את כל ההדפסים ולספור אותם במדויק. בשנת 2022 מר נטע תרם בנדיבות למוזיאון את אוסף שטרוק שהיה ברשותו, ואני וצוות ניהול האוספים בילינו מאז שעות רבות במיונו ובסידורו.

תפקידי במוזיאון אינו אוצר. אני משמש כמנהל האוספים, המופקד על הרישום, הסידור והשימור של אוספי מוזיאוני חיפה. קבלת אוסף חדש תמיד ממלאת אותי בחדווה ומעוררת בי רצון ללמוד אותו ולהבין אלו סודות אפשר לדלות ממנו. לאחר סיום תהליך המיון והקליטה של האוסף המרתק, התברר כי מר נטע תרם למוזיאון מאתיים ושתים עשרה הדפסים ורישומים של הרמן שטרוק, ומהם כחמישים הדפסים שלא היו דוגמאות שלהם באוספי המוזיאון. למיטב הבנתי, אפשר ללמוד רבות על תהליכי היצירה של שטרוק דווקא מן האוסף הזה. זו גם הסיבה שבגללה ביקשתי לאצור תערוכה זו, המבוססת כמעט כולה על תרומת מר נטע.

ראשיתו של האוסף באביו של צבי נטע, מר יוסף (ג'ו) בוקסנבאום, מראשוני התעשיינים בארץ וציוני נלהב, שרכש אותו כשני עשורים לאחר מות שטרוק, ככל הנראה ישירות מאלמנת האמן. האוסף שרכש מר בוקסנבאום כולל הדפסים רבים שיש בהם וריאציות על אותו מוטיב. השוואה ביניהם מלמדת רבות על תהליכי העבודה המורכבים של שטרוק ועל המחשבה הרבה שהושקעה בהם.

אפשר לעמוד על המגוון הרב של האפשרויות שעמדו לרשותו של אמן הדפס ברמתו של שטרוק בבחירת טכניקת ההדפס, סוג הנייר, הפורמט, הסגנון, הצבע ועוד: תחריט או תצריב או הדפס אבן; קו דק וחד, כתם שחור כהה או קו רך דמוי פסטל; נייר מרובע קטן, נייר מוארך גדול, או קלף חצי שקוף; שחור־לבן או צבע, או הדפס צבוע ביד – האפשרויות היו רבות ומגוונות. טכניקות ההדפס השונות מאפשרות שכפול של היצירה שוב ושוב, ובתערוכה אפשר לראות כיצד שטרוק המשיך לעבד את לוחות ההדפס, לחקור ולחפש אחר הדימוי שרצה ליצור.

אני מקווה שהביקור בתערוכה יעורר בכם, הצופים, ולו חלק מן השמחה שהייתה כרוכה בהכנתה ויאפשר להתוודע לעושר הרב המצוי בהדפסים אלו.

רן הלל
מנהל אוספי מוזיאוני חיפה
אוצר התערוכה                                              

                                               למידע נוסף>>> לחצו כאן

מוזיאון הרמן שטרוק, שד' ארלוזורוב 23 חיפה | 04-9127090

שעות פתיחה: ב' סגור. א', ג', ד': 16:00-10:00 ה': 10:00- 18:00 ו': 14:00-10:00, שבת: סגור

  

מוזיאון מאנה-כץ סגור כרגע לצורך הנגשתו לבעלי מוגבלויות פיזיות. 

 תערוכות פעילות:

נמל הבית | הים שלנו | תל דגים | זמן בכמוסהימאים צעירים |

פיראטים–בין אמת לאגדההצילו! SOS | חצר הסיפון התחתון
המוזיאון הימי הלאומי מכריז על זמן חירום ומתגייס להצלת הים !

לראשונה מאז הקמתו מציב המוזיאון הימי הלאומי על סדר יומו נושאים עכשוויים בוערים, ובראשם הצלת הימים והאוקיינוסים מנזקים אקולוגיים הרי אסון, עם פתיחת תערוכות  ומרחבי משחק ולמידה חדשים . כל אלה יוקדשו לבריאות האקולוגית של הים ולהעלאת  המודעות לפעולות החשובות שניתן לעשות כבר עכשיו למען הצלת הימים והאוקיינוסים.

התערוכות  והמתחמים החדשים ברחבי המוזיאון יאפשרו למבקרים הזדמנות להתחבר ולהבין את המשמעות העמוקה של הים עבור בני האדם ,לגבש מודעות ואכפתיות כלפי סוגיית הבריאות האקולוגית של הים הניצבת לפתחנו – כל זאת באופן נגיש ומלא באפשרויות להסתקרן, לשחק וללמוד דברים חדשים.

התערוכה "נמל הבית", במבואת הכניסה המשופצת, מזמינה את הקהל לצלול לעולם הים עם תצוגה של דגמי אוניות שיצרו ספנים וסרטונים המשקפים מחקרים שנעשים כיום על ידי חוקרי אוניברסיטת חיפה. בקומה השלישית של המוזיאון, המציגה את אוספיו המרכזיים, בוצעו חידושים רבים: הפרויקט "הים שלנו" כולל מפה מוארת ומאוירת, המציגה את עשר התרבויות הימיות החשובות בחופי הים התיכון במשך כחמשת אלפים שנים. התערוכה "תל הדגים" מציגה באופן מחודש את אתר שקמונה, הנחשב לאתר הארכיאולוגי החשוב בחיפה, בהתבסס על מחקרים עדכניים. הפרויקט "זמן בכמוסה" מכיל מקבץ תיבות עם מוצגים ייחודיים כמו מומיות של בעלי חיים ומסכות קבורה ממצרים העתיקה, מפות ייחודיות מהרנסנס, כלי זכוכית עתיקים, ועוד.

הקומה התחתונה עברה גם היא מתיחת פנים משמעותית. תערוכת הפיראטים האהובה "פיראטים: בין אמת לאגדה" – זכתה לחידוש מקיף והפכה לתערוכה אינטראקטיבית פעילה ומרהיבה. התערוכה הפעילה "הצילו !SOS " מאפשרת להתוודע לעולם המופלא של הים, לתופעת האלים ולגיבורי-העל הימיים ולחשיבות השמירה על הים. המתחם "ימאים צעירים"  בתערוכת הימאות העברית מכיל מרחב של משחק והתנסות בעולם הספנות –  לילדים ולכל המשפחה. כמו כן, כחלק מטיפוח מרחבי החוץ של המוזיאון הוקמה "חצר הסיפור התחתון", שבה אפשר לשחק ולהתנסות בפעילויות הקשורות לעולם הספנות או לנוח סביב שולחנות הפיקניק.

המוזיאון המחודש מאפשר למגוון רחב של קהלים בכל הגילאים ולכל בני המשפחה למצוא בו את מקומם. לאלו המבקשים להעמיק בידע ובמחקר המוזיאון מספק מוצגים מופלאים ונדירים ומידע מקיף. לאלו האוהבים התנסות חווייתית המוזיאון מציע מגוון של אפשרויות, כמו פעילות דיגיטלית אינטראקטיבית, משחקים, תחפושות, צילום, צפייה בקטעי סרטים ועוד. בני המשפחה שיגיעו למוזיאון יוכלו לבלות בו כמה שעות ולמצוא בו שפע של עולמות והפתעות.

למידע נוסף >>> לחצו כאן

 

תערוכה חדשה

תערוכת היחיד של ד"ר רמי קליין מציגה נקודת מבט לא שגרתית – אמנותית, פואטית ומדעית – על הטבע הימי.

שלושת חלקי התערוכה משקפים את משמעותו ואת חשיבותו של הצילום התת־ימי עבור ד"ר קליין. התצלומים, שחלקם נלקחו באמצעות עדשה רחבת זווית וחלקם באמצעות עדשה מקרבת, משמשים לו להרחבת ההתבוננות בסביבה הימית ובמבנים הביולוגיים המצויים בה ולגילוי השונה והמופלא בעולם הימי העשיר של שונית האלמוגים. התערוכה משקפת את התנועה המתחוללת בין מחקר ביולוגי, חוויה אסתטית וביטוי פואטי.

אמנות הטבע הימי
פרויקט אמנותי שמגיב ליופי הצבעוני והצוּרני של יצורי הים, שאף הוצג במהלך הקורונה בטיימס סקוור בניו־יורק. קליין דגם מוטיבים מגופם של יצורים ימיים מקבוצות ביולוגיות שונות ויצר מהם תבנית קליידוסקופית מרהיבת־עין, המוצגת במיצב וידאו.

נקודות אור באפלה | מבט פואטי על הטבע הימי
תצוגה המבוססת על מקבץ עבודות מתוך ספרו של קליין, "ברבות הימים", שבו משולבים תצלומי תקריב של יצורים ימיים עם שירים קצרצרים והסברים מדעיים. התופעות הביולוגיות הנצפות מקרוב ובמנותק מסביבתן הקרובה נספגות בשירים במטען רגשי של חלומות ופחדים, חוסן נפשי, התחדשות ואהבה.

לחיות ביחד | חיי שיתוף בעולם התת־ימי
התערוכה המרכזית מזמינה את המבקרים להתוודע ליחסי הסימביוזה המתקיימים בין יצורים בשוניות האלמוגים ולשיתוף הפעולה ביניהם, המאפשר להם להפיק רווח ביולוגי ולהגביר את כשירותם ושרידותם. התערוכה מציגה אסטרטגיות חיים שיתופיות שבאמצעותם יצורים חיים יכולים לחיות ולשגשג זה לצד זה.

התערוכה גם מעוררת מחשבה על אודות משמעות המושג "חוסן" וגילויו המשתקפים בטבע הימי. היא מציעה לנו דרך מטאפורית להתבוננות בעולם שבו אנו חיים, על פסגותיו ותהומותיו, ומאפשרת לראות בה דרך להבניה של חוסן נפשי־אנושי.

לצד התערוכה תוצג גם עבודת הוידאו "עולם המים" של הצלם התת־ימי יובל פנחס. הסרטון מציג מגוון של יצורים מרהיבים החיים בשונית ועוקב אחר התנהגותם הייחודית ויחסי הגומלין ביניהם. בסרטון תוכלו להבחין בדוגמאות של כרישים ולהקות דגים הממחישות כיצד החיים בלהקה תורמים לסיכויי ההישרדות של הדגים.

ד"ר רמי קליין ביולוג ימי, צלם תת־ימי ומרצה בכיר בפקולטה למדעי הים במכמורת, המרכז האקדמי רופין, שפרסם ספרים רבים על העולם התת־ימי. בדומה לים, המתאפיין בהיעדר גבולות טבעיים, כך גם הוא מסרב להתמסר לגבולות הבלתי נראים המפרידים בין מחקר מדעי, אמנות ושירה ומחבר ביצירתו בין העין, הראש והלב.

יובל פנחס חיפאי, איש ים, מדריך צלילה וצלם תת־ימי. למעלה משלושים שנה הוא עוסק בצלילה ומוביל צוללים באתרים עוצרי נשימה ברחבי העולם. יובל לוקח חלק פעיל בשמירה על הטבע הימי ומתעד אותו במצלמתו. כחבר בקהילת אנשי הים התיכון־ראש כרמל, הוא מתנדב במגוון פעילויות בקהילה הימית, מרצה על כרישים ופעיל בהסברה לילדים ולנוער על חשיבות השמורות הימיות.

עדי שלח
אוצרת המוזיאון הימי הלאומי

למידע נוסף >>> לחצו כאן

מתחם פעילות לכל המשפחה בהשראת התערוכה ים ומלואו

המתחם מופעל בשבתות, חגים וחופשות בין השעות 10:00-14:00


אתם מוזמנים להכנס לעולם הטבע התת ימי בו תוכלו ליהנות מתחנות פעילות מגוונות לכל המשפחה

סימביוזה בים

יצירת סרטון אנימציה בטכניקת סטופ מואשן, שגיבוריו הם בעלי חיים ימיים בשונית האלמוגים, אשר משתפים פעולה ביניהם.
מה הבעיה שיתקלו בה ואיך יפתרו אותה יחד – אתם הבמאים מחליטים!
סט הצילום מורכב מרקע של ים והדמויות – בעלי חיים ימיים תלת מימדיים מפלסטיק שיתעוררו לחיים בסרטון שלכם.

העתק-הדבק בשונית האלמוגים

דגי השונית מעוטרים בדגמים צבעוניים מופלאים שיצר הטבע.
בהשראת העבודות הדיגיטליות בתערוכה המתמקדות בדגמים צבעוניים מגופם של דגים, נבחר קטע מודפס בהגדלה מדגם של אחד הדגים, נמלא את הצורות בהדבקת ניירות בצבעים בוהקים ונקבל יצירת אמנות בהשראת הטבע הימי.

שונית זה בית

השונית היא בית גידול מהעשירים בטבע ומקום משכנם של המוני בעלי חיים ימיים המתקיימים רק בה.
ממאגר דימויים של אלמוגים שונים ובעלי חיים ימיים, נבחר את מרכיבי השונית שלנו ונוסיף כל פעם מרכיב נוסף בהעתקה על נייר שקוף, לקבלת שונית אלמוגים מרהיבה ושוקקת חיים.

שיר לשונית

הטבע הימי המרתק מעורר השראה גם לכתיבת שירים, כפי שתראו בתערוכה.
מוזמנים לחבר את השיר שלכם בהשראת צילום שאהבתם, ממגוון המילים הפזורות על הלוח המגנטי, ולחלוק את יצירתכם הכתובה עם שאר המבקרים.

בפינת המשחקים תמצאו משחק ניקוי הים על ידי "דייג" זבל בחכות מגנטיות, משחק זיכרון של חיות ים אמיתיות ומתוך סרטי אנימציה, משחק חידות "מי אני?" בים ועוד.

קרדיט: ג'ני כצנר

למידע נוסף >>> לחצו כאן

המתחם מופעל בשבתות, חגים וחופשות בין השעות 10:00-14:00
*המתחם לא יופעל בחוה"מ פסח

הדרכות בתערוכות השונות במוזיאון הימי הלאומי

יום שבת, 27.04 | 10:30, 11:30, 12:30 | הדרכות לכל המשפחה

יום שבת, 27.04 | 11:00, 12:00 | הדרכות למבוגרים

לרכישת כרטיסים >>> לחצו כאן

 

ילדים ומשפחה במוזיאון הימי הלאומי

ילדים ומשפחה במוזיאון הימי הלאומי

סדנת דיורמת ים

שבת, 04.05.24, 11:00
נתחיל בהדרכה בתערוכת "ים ומלואו" בה נלמד מהם אלמוגים וכיצד הם מהווים בית גידול חשוב ליצורי ים המקיימים איתם סימביוזה. בסדנה ניצור דיורמה – תמונה תלת מימדית בתוך קופסא המורכבת משכבות – של מצולות הים עם שונית אלמוגים, בעלי חיים ימיים ואוצרות טבועים.
פרטים נוספים
הפעילות מיועדת לילדים מגיל 5+ בליווי הורה | מחיר כרטיס: ₪25 למשתתפ.ת
משך הפעילות כשעתיים


קרדיט: ג'ני כצנר

לפרטים נוספים >>> לחצו כאן

המוזיאון הימי הלאומי, שד' אלנבי 198 חיפה | 04-8536622

שעות פתיחה: ב' סגור. א', ג', ד': 16:00-10:00 ה': 10:00- 18:00 ו': 14:00-10:00, שבת 16:00-10:00

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד ביוצאים קבוע