X

תערוכה חדשה בגלריה לאמנות של המרכז האקדמי ויצו חיפה

התערוכה "ANTI-TERRORIST OPERATION ZONE: צילומי מלחמה מאוקראינה" של האמן והצלם פבל וולברג, באוצרות בלו-סימיון פיינרו ואביטל בר-שי, מעוררת דיון, שהוא פוליטי ואישי בעת ובעונה אחת
המלחמה בין רוסיה לאוקראינה נמשכת חודשים רבים, העולם כמעט לא התייחס, אך ישנם אזורים בשטחי אוקראינה בהם המלחמה התחילה כבר בשנת 2014, כאשר אזור המריבה מתקיים מהמתח בין חלקה המערבי למזרחי של המדינה.

תצלומים מאיזור האש. קרדיט: פבל וולברג

התערוכה "ANTI-TERRORIST OPERATION ZONE: צילומי מלחמה מאוקראינה" של האמן והצלם פבל וולברג, באוצרות בלו-סימיון פיינרו ואביטל בר-שי, מעוררת דיון, שהוא פוליטי ואישי בעת ובעונה אחת.


עבודותיו של וולברג צולמו לפני הלחימה האחרונה, אך הן רלוונטיות מתמיד, תצלומים של חייל וכלב על נדנדה, אישה בכפר שרוף, ילדים-חיילים חמושים ביער, מראות פנורמיים בשחור-לבן משדה הקרב – כל אלה מתעדים את הנעשה באזורי הלחימה, מעמעמים את האסתטיקה ואת הפוליטיקה ומבטאים – מנקודת מבטו של וולברג – את הפואטיקה של ההרס, את השבריריות ואת הסבל.

האם אנו נכנסים לעידן חדש, שבו כיבושי מדינות על ידי מדינות אחרות במערב ישובו להתדפק על דלתותינו, עידן שבו הפוליטיקה הבינלאומית תקרב אותנו שוב לעולם של מלחמות גלובליות, שישפיעו ישירות על עתידנו ועל המציאות שבה אנו חיים ונחיה?

התערוכה תיפתח בתאריך ה-22.11 בשעה 18:00 בגלריה לאמנות של המרכז האקדמי ויצו חיפה, רח' הגנים 21, ותוצג על לתאריך ה-22.01.

 ראשון עד רביעי- בין השעות 20:00-9:00, ימי חמישי – בין השעות 21:00-9:00

התערוכה משתתפת באירועי החג של החגים ונוסף לשעות הקבועות  תהיה פתוחה גם  בימי שישי בתאריכים: 9-16-23 בדצמבר בין השעות 14:00-10:00

בתערוכה " ANTI-TERRORIST OPERATION ZONE: צילומי מלחמה מאוקראינה" מציג פבל וולברג גוף עבודות, שיצר בתקופת שהותו במזרח אוקראינה בשנים 2014–2019. שם התערוכה הוא כינוי, שניתן על ידי ממשלת אוקראינה לדונייצק ולוהנסק (דונבאס), מחוזות בשטח אוקראינה, הנשלטים כיום על ידי כוחות הצבא הרוסי והבדלנים הפרו-רוסים. אחד מיסודות הסכסוך הרוסי-אוקראיני המזויין, שראשיתו בשנת 2014, לבד מאינטרסים גיאופוליטיים, הוא המתח בין חלקה המערבי של אוקראינה לחלקה המזרחי, המיושב ברובו על ידי תושבים ממוצא אתני רוסי. מתח זה היווה עילה לפתיחת המלחמה, שהכריזה רוסיה על אוקראינה ב-24 בפברואר 2022, מלחמה המשפיעה על מערך הכלכלה בעולם כולו, על שוק המזון, על שוק האנרגיה ועל התודעה המתעצמת ביחס לסדר עולמי ישן קורס, מצב הנקרא גם "האנרכיה הגלובלית".

עבודותיו של וולברג מעוררות דיון, שהוא פוליטי ואישי בעת ובעונה אחת. תצלומים של חייל וכלב על נדנדה, אישה בכפר שרוף, ילדים-חיילים חמושים ביער, מראות פנורמיים בשחור-לבן משדה הקרב – כל אלה מתעדים את הנעשה באזורי הלחימה, מעמעמים את האסתטיקה ואת הפוליטיקה ומבטאים – מנקודת מבטו של וולברג – את הפואטיקה של ההרס, את השבריריות ואת הסבל.

קרדיט: פבל וולברג

שבעה חודשים לאחר פרוץ מלחמת רוסיה-אוקראינה נערך משאל עם בקרב תושבי דונבאס בנוגע לסיפוח החבל הכבוש לשטחה של הפדרציה הרוסית, והוכרז על גיוס מאסיבי של מאות אלפי חיילי מילואים רוסים לטובת הלחימה באוקראינה.

בלו-סימיון פיינרו ואביטל בר-שי, אוצרי התערוכה: "הפלישה הרוסית החזירה את העולם עשרות שנים לאחור. בתערוכה וולברג חוזר אל מחוזות ואל דימויים שצילם לפני המלחמה, כאשר הקונפליקט היה עדיין אזורי ונחשב לאירוע חדשותי שולי. עבודותיו מציבות בפנינו את השאלה לאן צועד העולם: האם מה שהיה הוא שיהיה? האם אנו נכנסים לעידן חדש, עידן בו הגלובליזציה הגיעה אל קיצה עידן שבו כיבושי מדינות על ידי מדינות אחרות במערב ישובו להתדפק על דלתותינו, עידן שבו הפוליטיקה הבינלאומית תקרב אותנו שוב לעולם של מלחמות עולמיות, שישפיעו ישירות על עתידנו ועל המציאות שבה אנו חיים ונחיה?"

קרדיט: פבל וולברג

פבל וולברג (נ' 1966, סנט פטרסבורג, ברית המועצות לשעבר; חי ויוצר ברמת גן), אמן וצלם, הפועל מאז שנות ה-90 של המאה ה-20, למד בבית הספר לאמנות קמרה אובסקורה, תל אביב. במוקד גוף עבודותיו תצלומי אינתיפאדה, שתיעדו את הנעשה בשטחים ואת תוכנית ההתנתקות, לרבות פינוי ההתנחלויות וכוחות צה"ל מרצועת עזה (2005). זכה בפרס קונסטנטינר לצילום מטעם מוזיאון תל אביב לאמנות (2005) והשתתף בביאנלה ה-52 של ונציה (2007).

וולברג עוסק בצילום עיתונות. הוא אוסף, עורך ומציג מידע אקטואלי על מנת לספר את הסיפור החדשותי, "לתפוס את הרגע" בתזמון משמעותי ומדויק מתוך הבנה, שהסיפור הגדול אינו שלם ללא הדימוי המכונן, הלוכד את הסיטואציה. סוגת הפוטוז'ורנליזם מתאפיינת בעיסוק א-סנטימנטלי במציאות ובהתמקדות בה, תוך ניסיון לשמור על אובייקטיביות. עבודתו של וולברג מעידה, כי צילום חדשותי אינו עוסק אך ורק בדיווח, אלא גם מייצר דימויים, שיש בכוחם להפוך לדימויים איקוניים מייצגי תקופה.

קרדיט: פבל וולברג

דנה פרידמן, מנהלת השיווק של המרכז האקדמי ויצו חיפה: "אנו גאים להציג את התערוכה החשובה והאקטואלית כל כך בגלריה של המרכז האקדמי ויצו חיפה. כחלק מהיותנו מרכז מוביל וחדשני לעיצוב ולחינוך, אנו רואים חשיבות לחשוף את הסטודנטים שלנו להיבטים חברתיים שונים, בארץ ובעולם, ומתוך כך ליצור ולבנות עתיד אחר."
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

האם התחסנתם לשפעת השנה?

צפה בתוצאות

Loading ... Loading ...

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בחינוך