X

הקיבוץ שבו גדל קרס, מה שהוביל אותו לעצב תפיסת ניהול של מועצה חזקה ועצמאית. אסיף איזק בראיון מיוחד(וידאו)

ראש מועצת חוף כרמל אסיף איזק שמתמודד לכהונה שנייה, מתארח באולפן הבחירות של ניוז חיפה קריות" ומספר בגילוי לב על המשבר הערכי-אישי שעבר בעקבות קריסת הקיבוץ בו גדל לאיזק, יש תמונה בבית שבה נראים חברי הקיבוץ עומדים בתור ארוך על מנת לקבל קצבה של מאה שקלים פעם בשבועיים. וכיצד הלקח הזה הוביל אותו לבנות עצמאות כלכלית למועצה. איזק חושף את תוכניות הפיתוח של עתלית שבה יתגוררו כ-30 אלף תושבים ומדוע חשוב להעביר כמה שיותר סמכויות לשלטון המקומי

בימים אלו מנהל ראש המועצה האזורית חוף כרמל, אסיף איזק, את מסע הבחירות שלו לכהונה שנייה לראשות המועצה. בבחירות הקודמות זכה איזק ברוב מוחץ של 75 אחוז מקולות הבוחרים. בריאיון באולפן הבחירות של "ניוז חיפה קריות" מספר איזק כיצד הקדנציה השנייה תוציא לאור את התוכניות של הקדנציה הראשונה.

"אני גאה לשלם את הפנסיות של ההורים שלי ושאר החברים". אסיף איזק בריאיון באולפן "ניוז חיפה קריות"


איזק (50) בן קיבוץ החותרים, זוכר היטב את היום שבו קיבוץ הולדתו קרס. "זה היה כמו נפילת ברית המועצות מבחינתי. הקיבוץ היה חייב מאה מיליון שקלים. כל הכסף שההורים שלי חסכו נעלם, הפסיקו לנו את החשמל, לא היה אוכל במרכול". לאיזק יש תמונה בבית שבה נראים חברי הקיבוץ עומדים בטור ארוך על מנת לקבל קיצבה של מאה שקלים פעם בשבועיים. (הראיון המלא בהמשך הכתבה )


צפו בראיון המלא:

"אנחנו משלימים כל חודש, ואני גאה בזה, לפנסיות של ההורים שלי ושאר החברים" מספר איזק "הלקח המרכזי שנצרב לי שאנחנו כרשות צריכים להיות עצמאיים, לא להיות תלויים באף אחד. בגלל זה אנחנו פועלים גם בתחום של אנרגיה מתחדשות וגם בפיתוח אזורי תעסוקה וחודש הבא יוצאים למכרז של אזור תעסוקה ראשון בעתלית".

איזק מספר עוד כי משבר הקורונה הביא אותו למסקנה כי יש להעביר יותר סמכויות לידי הרשויות המקומיות. לדברו, הרשויות המקומיות ידעו להתמודד עם המשבר בצורה טובה יותר מהשלטון המרכזי ולתת פתרונות מדוייקים יותר לתושבים. עם זאת, מודה איזק כי היו גם כישלונות. "יש משבר אמון עולמי. התושבים לא מאמינים לשלטון המרכזי ובחלקם גם לא מאמינים לשלטון המקומי. יש משבר אמון ובתוך משבר האמון הזה היה כמה אירועים נקודתיים שלא הצלחתי להסביר לחלק מהציבור על התהליך עצמו. משבו בתווך הזה, אפשר לקרוא לזה "פייק ניוז" שזה מחלה נוראית, לא הצלחתי במקרים מסויימים להעביר להם את התהליך שעשינו ואת התוצאות שהגענו אליהם שבעיני היו מצויינות אבל הציבור לא ראה את זה ככה ופה לא הצלחתי".

כחלק מתפיסת עולם של עצמאות כלכלית מקדמת המועצה האזורית שימוש באנרגיה מתחדשת. בריכות הדגים וגגות מבני הציבור מהווים בסיס לקולטי סולריים שמספקים חשמל לשימוש המועצה והתכנון הוא שהחשמל בבתים יגיע כולו מאנרגיה מתחדשת.

"עתלית תעמוד על רגליים איתנו עם כלכלה חזקה". אסיף איזק

בנוגע ליישוב הגדול ביותר בשטח המועצה, עתלית, מספר איזק כי מדובר באיחוד היחיד בארץ שהצליח בין רשויות מקומיות בעת שעתלית שהייתה מועצה מקומית, חוברה עם מועצת חוף כרמל. "יש פה סיפור הצלחה. השקענו יותר מחצי מיליארד שקלים בתשתיות בעתלית". איזק אומר כי תוכנית המתאר של עתלית מתייחסת לגידול באוכלוסייה לכ-30 אלף תושבים ובסופו של תהליך ארוך עתלית תחזור להיות עצמאית.

לדבריו של איזק, המועצה האזורית משקיעה המון זמן ואנרגיה ביצירת מקורות הכנסה עצמאיים לעתלית כמו אזור תעסוקה ראשון, מרכז עסקים ראשי וממש לאחרונה התקבל תקציב של 300 מיליון שקלים לטובת המחלף הצפוני שישנה את הכניסה לעתלית. "יש לנו תוכנית עבודה לשנים הקרובות על מנת שכשעתלית תחזור להיות עצמאית היא תעמוד על רגליים איתנות עם כלכלה חזקה. נעסוק בשנים הקרובות בהשלמה של מבני ציבור. עשינו עכשיו אולם ספורט, חטיבת ביניים, בית ספר שלילי. יש לנו המון עבודה לשנים הקרובות".

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בחוף הכרמל