X

הוועידה הראשונה של אשכול מישור החוף: "אנחנו הולכים למנף את האיזור הכי יפה בארץ"

ראש המועצה האזורית חוף הכרמל אסיף איזק, השיק עם ראש המועצה בנימינה גבעת עדה, איתי וייסברג, את אשכול רשויות החוף, באירוע הראשון של וועידת מישור החוף לכלכלה וליזמות

בוועידת הכלכלה והיזמות הראשונה של אשכול מישור החוף שהתקיימה היום (שלישי), השתתפו נציגי משרדי הממשלה השונים, ראשי רשויות ויזמים שונים. הוועידה עסקה במציאת הדרכים לקידום ופיתוח איזורי תעשייה ותעסוקה משולבים, צמיחה ופיתוח כלכלי, תחבורה, נושאי קהילה וסביבה, עתידו התכנוני של האזור והפיכתו למוקד תיירות לאומי תוך ראיה הוליסטית של צרכי התושבים והרשויות המקומיות החברות בו.

במהלך הוועידה, התקיימו דיונים ופאנלים בנושאים שעומדים על סדר היום כמו: איך יראה אשכול מישור החוף בשנים הקרובות מבחינה תכנונית? המפתח לצמיחה עובר דרך שילוב בין שלטון מקומי ומרכזי, אזורי תעסוקה מחוללי צמיחה – איך בונים אותם נכון, התיירות כמשאב מרכזי וכו'.


"יש לנו עכשיו את כל המרכיבים כדי לעשות סיפור איזורי טוב. אחר. שישרת את התושבים שלנו", אמר ראש המועצה האזורית חוף הכרמל אסיף איזק, "זה חזון שנהפך למציאות. אחרי שלוש שנים של עבודה משותפת. חובת ההוכחה כעת היא עלינו. האשכול ישרת פיתוח בר קיימא בהרבה מאוד תחומים. אנחנו הולכים למנף את האיזור הכי יפה בארץ".


"יהיה פה סיפור. גם ציר של תיירות, ציר של תעסוקה וציר של פנאי ונופש. גם אקסטרים וגם חוצה ישראל. עם ישראל יידע שכאשר הוא מגיע לאשכול של מישור החוף, הוא נשאר פה. יש כאן סיפור של היסטוריה ושל מורשת. ואנחנו רוצים לראות את זה קורה. גם יזמים יגיעו לאיזורי התעסוקה וגם תיירנים".

"חזון שנהפך למציאות". ראש המועצה האיזורית חוף הכרמל. צילום: אבי שמול

"להבנתי, האיזור הזה הוא קצת יהלום לא מלוטש. ברגע שנבנה את הפלטפורמה שהיא וולונטרית, נמצא גם את המנגנונים להתחבר. מפה גם נולדה תכנית אסטרטגית עם ג'סר א זרקא. יש לי המנון חלומות, אחד המרכזיים שבהם, הוא שחוף הכרמל תוכל לעמוד בזכות עצמה, עם כמה שפחות תקציבי ממשלה. אנחנו מקימים כעת שני איזורי תעסוקה. אחד בשותפות עם ג'סר אזרקא, פרדיס  וזכרון יעקב ואחד בעתלית. שיתוף הפעולה הוא בין אנשים. יש פה חבורה נהדרת של ראשי רשויות שאוהבים לעבוד ביחד. המכלול המשותף הרבה יותר חזק מסל חלקיו".

ראש המועצה המקומית ג'סר א זרקא, מוראד עמאש: "להקמת האשכול קדמו שיתופי פעולה. ברמה של חינוך, חיבור בין תלמידים בכל יישובי האיזור. אנו  נמצאים בקרבת כל השכנים. בעבר יצאנו ביוזמת רמת הנדיב, פורום רשויות לקיימות איזורית. ביצענו יחד כמה פרויקטים בכיוון של חינוך, קהילה ופיתוח ראשוני כלכלי. של הפנינג, פסטיבל. קיבלנו תגובות טובות. לכן הגשנו את הבקשה בהסכמת כל הרשויות המעורבות והנה זה קורה".

"חושבים על פרויקטים בתחום התיירות". ראש המועצה האיזורית חוף הכרמל אסיף איזק וראש מועצת ג'סר א-זרקא, מוראד עמאש

"ברגע שאתה מקים אשכול מקצועי שמקבל ליווי על ידי המדינה, אתה יכול להתמודד במכרזים, על ניקיון, על תחבורה ציבורית ועוד פרויקטים הזקוקים למענה כלכלי. המשמעות היא חסכון בהוצאותץ אתה כבר לא מפרסם מכרז לבד. דבר שיכול ליקר את העלויות ובסוף לא יגיע קבלן. כשהגוש הוא גדול, מגיעים קבלנים איכותיים והמועצה חוסכת הוצאות. אנחנו חושבים על פרויקטים בתחום התיירות. הישוב שלנו היה מוזנח שנים רבות. כעת, התיירים יבינו שכדאי להם להכנס. גם התושבים עצמם יבינו שזו הדרך".

 

חותמים על אמנה לשיתוף פעולה איזורי. אשכול רשויות החוף. צילום: אבי שמול

אשכול רשויות החוף הינו האשכול ה-12 שמצטרף לשורת אשכולות ברחבי הארץ שהוקמו על ידי משרד הפנים אשר מקדם את תפיסת האזוריות בעבודת הממשלה והשלטון המקומי במטרה לחזק את השלטון המקומי ואת הרשויות המקומיות ולהביא לצמצום פערים תוך שיתוף פעולה וחוסן אזורי.

האשכול הוקם לפני כשבעה חודשים והוא כולל בתוכו שש רשויות בלבד, בהן בנימינה- גבעת עדה, חוף כרמל, פורדיס, ג'סר אזרקא, זיכרון יעקב ואלונה, אך שאיפת משרד הפנים והרשויות החברות בו, להרחיבו כדי לספק יתרון משמעותי לגודל במרחב. עיסוקו המרכזי והראשוני הוא רווחה אזורית, פיתוח כלכלי אזורי ומהלכים דיגיטליים ותחבורתיים לניהול המרחב.

יו"ר האשכול, ראש המועצה המקומית בנימינה גבעת עדה, איתי וייסברג: "עבדנו על האשכול הזה שלוש וחצי שנים. הדברים קיבלו צורה לפני כשנה. היו שיתופי פעולה בין הרשויות לפני הקמת האשכול. אי אפשר היה להופיע, שיתפנו פעולה בין הרשויות. יש כאן משקל וכח של רשויות יהודיות וערביות. יש לנו איזור תעסוקה משותף עם ג'סר א זרקא, בנימינה, ואור עקיבא. יש עוד רשויות שמעוניינות להצטרף וממתינות בתור. אנחנו יוצאים היום לדרך משותפת עם חזון של שיתוף פעולה אזורי, עבודה מתוך ערכים נכונים, ראיית האחר, עזרה לחלש, הסתכלות אזורית לעתיד, חזון של פיתוח, של חדשנות ושל התקדמות ביחד".

"הוועידה שנפתחה היום הוכיחה לכולנו את הפוטנציאל העצום הקיים במרחב אשכול מישור החוף. בכל תחום שניגע, מפסולת ותחבורה ועד רווחה, מתיירות ועד אזורי תעסוקה, שיתוף הפעולה הדדי והמחשבה על אשכול- משתלמת!  כבר היום, בזכות ששת ראשי הרשויות שהקימו את האשכול ומובילים את העשייה באזור, ניתן לראות כיצד פוטנציאל זה בא לכדי מימוש".

"להעניק למבקרים חוויה נכונה". מנכ"ל עמותת כרמלים מירב אביב  צילום: דוברות המועצה האיזורית חוף הכרמל

מנכ"ל עמותת התיירות כרמלים, מירב אביב, "אנחנו נמצאים במרחב שבו קיים פוטנציאל תיירותי עשיר. יש פה הכל. מאתרי מורשת, שמורות טבע, פרקים, תיירות חקלאית, אופניים, אקסטרים, שביל ישראל, שביל הים, צניחה, גלישה, ספורט בים ועוד. יש כאן הכל ובמכפלות.  הרבה מאוד אתרי מורשת. שפע אדיר. זה לא רק אתרים קיימים. אלא גם מלונות חדשים דוגמת מלון בוטיק של 400 חדרים בחוף דור, בנוסף למלון המתוכנן על ידי האחים נקש. מלון גולף בקיסריה שאושר והוא יוצא לפיתוח ובו יהיו 200 יחידות, מלון בוטיק בעין הוד על שטח של 50 דונם ובו 50 חדרים שבו כבר נבחרה החברה הזוכה. אנחנו הבנו שאנו צריכים לייצר תוכן עבור חדרי הלינה. יש לנו 7 מוצרי תוכן דוגמת 'טיול עששיות' טיולי טבע ועוד. במהלך החודשים יולי-אוגוסט בלבד, נוציא 70 טיולים למשפחות".

"יש לנו אחריות להעניק למבקרים חוויה נכונה. צריך לייצר תוכן. גילינו את זה בזמן הקורונה. אנשים שיוועו לצאת לטייל. לצרוך תיירות כפרית. טיולים ותוכן למשפחות משולבים עם אתרי התיירות באיזור. הבנו את הצורך של אנשים לצאת לטבע ולפעמים בצורה מאורגנת. התייר הישראלי מגיע לצרוך את ההר והים. למרחב שלנו יש פוטנציאל להביא תיירים הרבה מאוד פעמים בשנה. למפגש אישי עם התושב. בחמש השנים הקרובות אנו מקווים להביא להכפלה של מספר חדרי הלינה בשנה. מדבר בהגדלה מ-1500 ל-3000 חדרים לחודש. כל חדר יכול להכיל בממוצע 4 מבלים. זה אומר 300 אלף איש בחודש. יהיה כאן מינוף כלכלי משוגע של התיירות".

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בחוף הכרמל

<


<