X

סטארט-אפיסטים מגיל צעיר

המכללה האקדמית כנרת בשיתוף האקדמיה לחדשנות כנרת מובילים תוכנית לימודים שמאפשרת לתלמידי כיתות ז'-י' להפוך ליזמים צעירים מיקי לב, מנכ"ל המכללה האקדמית כנרת: "הסטודנטים המצוינים של המכללה, זכו להרחבת אופקיהם הן בתוכן החדשני והן במתודולוגיית ההוראה וההנחיה, הכשרה זו אפשרה להם ללוות את תלמידי בית הספר ולהעביר את הטוב הלאה".
אלו ימים לא פשוטים עבור תלמידי התיכונים. לאחר 3 סגרים והפסקות יזומות של שנת הלימודים בבתי הספר, משבר הקורונה נותן את אותותיו ואנשי מקצוע רבים מודאגים מתוצאות שבירת הרצף הלימודי בקרב בני הנוער.

בית הספר לחדשנות שפועל במרכז כנרת לחדשנות ויזמות, מניע זו השנה השנייה תוכנית ייחודית הנקראת תוכנית Z, שנותנת לתלמידים בכיתות ז'-י' כלים והכוונה שיסייעו להם בפיתוח יזמות סביבתית אישית ובחשיבה מחוץ לקופסה בהתאם לצרכים והקשיים שהם עצמם מזהים בשטח.


האקדמית כנרת. תמונה: באדיבות המכללה

בית הספר לחדשנות שפועל במרכז כנרת לחדשנות ויזמות, מניע זו השנה השנייה תוכנית ייחודית הנקראת תוכנית Z, האקדמית כנרת. תמונה: מכללת כנרת


על אף עצירת הלימודים בבתי הספר והמעבר ללמידה מקוונת פעם נוספת, צוות ביה"ס לחדשנות חגג השבוע את סיומו של מחזור תלמידים נוסף בפרויקט, שמתאים עצמו להנחיות הקורונה מדי סגר ובימים אלו הפך היברידי ומועבר ב-ZOOM עד לשינוי בהנחיות.

התלמידים, שמגיעים מרמות לימוד שונות ומחתכי אוכלוסייה מגוונים מזהים בעיה שמפריעה להם בסביבת החיים האישית שלהם. הם מקבלים הכוונה וכלים מהמנחים בביה"ס לחדשנות בכדי ליזום ולייצר לבעיה זו פתרון ממשי, כל זאת בעזרת סיורים במפעלים, מפגש עם יזמים מנוסים, האקתון תחרותי עם הרעיונות הנבחרים מכל קבוצת תלמידים ואפילו, עבור הקבוצה הנבחרת, קישור עם ארגון קיים העוסק בתחום לו ניתן הפתרון החדשני שנבחר.

בתי הספר נהנים מהפלטפורמה אותה מציעה המכללה האקדמית כנרת לפיתוח הקהילה וסבסוד עלויות התוכנית באדיבות ארגון צמח מפעלים אזוריים, שני השותפים המרכזיים המשקיעים בכלל פעילותו של מרכז החדשנות. בשנת הלימודים שעברה, עם תחילתו של הפרויקט, עברו תחת שרביטם של המנחים בביה"ס לחדשנות 9 קבוצות תלמידים מבתי ספר שונים בצפון ובניהם תיכון בית ירח, ביה"ס כדורי והישיבה התיכונית טבריה. הצלחת הפרויקט נשמעה למרחקים, ובשנת הלימודים הנוכחית בתי הספר עצמם פנו באופן יזום למרכז החדשנות כדי להיות חלק מהפרויקט.

לאור הביקוש נוצרה תפוסה מלאה בביה"ס לחדשנות, ובשנת הלימודים הנוכחית יעברו כ-20 קבוצות תלמידים מ-11 בתי ספר שונים את החוויה המעשירה והייחודית.

במרכז חדשנות כנרת, שחרט על דגלו את ערך הקיימות, שיר אליגור, מנהל ביה"ס לחדשנות לקח את המשימה לחבר קהלים צעירים יותר לעולם היזמות. משימה לא פשוטה כשמדובר בדור ה-Z שמאופיין לעיתים בחוסר גילוי מעורבות חברתית מחד, בהסתגלות לטכנולוגיות חדשות ונטייה לשאוף לשיפור תמידי מאידך. הנחת המוצא שהניעה את התוכנית הייתה שלנוער קל יותר לפעמים לאתר בעיות במרחב שהאדם הבוגר לא פעם רואה כמובן מאליו, ולפתח פתרון בחשיבה מחוץ לקופסה כיוון שהם צעירים יותר ועדיין אינם מקובעים.

האקתון חדשנות כנרת. תמונה: באדיבות המכללה האקדמית כנרת

האקתון חדשנות כנרת. תמונה: באדיבות המכללה האקדמית כנרת

אז מה הם הרעיונות החדשניים שהעלו תלמידי תוכנית Z?
• מגנון חכם לעטיפת חבילות דואר שלא ישברו
• פח אשפה אינטרקטיבי המועדד ילדים לזרוק לתוכו זבל
• מכשיר להצבה ברשתות השיווק, המאפשר בחינה של מידת בשלות הפירות והירקות
• פלטפורמה להזמנת תוצרת מהחקלאי לצרכן הכוללת דירוג, ביקורות, מיקום, מחירים ועוד
• אפליקציה שמתגמלת את מי שאוסף זבל ועושה "סלפי" בהטבות קניה ברשתות הגדולות

מיקי לב, מנכ"ל המכללה האקדמית כנרת: "המכללה האקדמית כנרת חרטה על דגלה את הקשר לקהילה סביבה, בעזרת תמיכתה של המועצה להשכלה גבוהה זכינו לעודד את הסטודנטים שלנו לקחת חלק בפיתוח המרחב הגאוגרפי בו פועלת המכללה.
הסטודנטים המצוינים של המכללה, זכו להרחבת אופקיהם הן בתוכן החדשני והן במתודולוגיית ההוראה וההנחיה, הכשרה זו אפשרה להם ללוות את תלמידי בית הספר ולהעביר את הטוב הלאה.

תוכנית Z ודוגמותיה מחיות את תפקידיה הנוספים של האקדמיה מלבד הנגשת הידע האקדמי לסטודנטים ומגשימות הלכה למעשה את הפוטנציאל האדיר הקיים במכללה האקדמית כנרת ובמרכז החדשנות שלה".

המכללה האקדמית כנרת חרטה על דגלה את הקשר לקהילה סביבה, בעזרת תמיכתה של המועצה להשכלה גבוהה מיקי לב צילום: ניוז חיפה קריות נט

מנשה (מנש') שלום, מנכ"ל צמח מפעלים אזוריים: "מרכז החדשנות וביה"ס לחדשנות קמו מתוך החזון שעמק הירדן ורמת הגולן יכולים וצריכים להיות בית לקדמה וקרקע להזדמנויות והתפתחות של צעירים מוכשרים. תוכנית Z היא בעצם מימוש של החזון בשטח, ואני שמח לראות שהמחשבה הרבה שהושקעה מאחורי הפרויקט הניבה תוצאה מרשימה כזו, שבסופו של דבר בתי ספר רבים עומדים בתור לקחת חלק בתוכנית. הן בזכות שמה הטוב והן בזכות המהפכה שהיא חוללה אצל התלמידים שהשתתפו".

 

נעמי אלקבץ, מנהלת התכניות החינוכיות בביה"ס לחדשנות: "המטרה המרכזית של התוכנית היא לתת לבני הנוער תחושת מסוגלות, ואת ההרגשה שאנו מאמינים ורואים בהם את דור העתיד של הסטארט-אפ הצפוני. מעבר לכך, הרגשנו מחויבים לתת לבתי הספר וודאות ופתרונות להמשך הפעילות על אף משבר הקורונה.

אם אנחנו לא נפעל כך , כמרכז חדשנות– אז מי? בסיומה של מחצית מאתגרת, היה מרגש לראות את המאמץ המשותף של כל הנוגעים בדבר: תלמידים, מנחים, צוותי בתי הספר, שותפים וצוות מרכז החדשנות, בכדי לקיים את התכנית באופן איכותי ולשמור על רמתה הגבוהה. אני רוצה להגיד תודה מיוחדת לצוות מנחי התכנית, חבורה איכותית של סטודנטים מצטיינים מהאקדמית כנרת, שבלי המסירות והמקצועיות שגילו, כל זה לא היה קורה.

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בחינוך