X

קתדרה לתולדות המחקר תיפתח במח' ללימודי ארץ ישראל במכללה האקדמית כנרת

לראשונה בישראל תיפתח קתדרה לתולדות המחקר של ידיעות-הארץ והארכיאולוגיה ע"ש זאב וילנאי
 

ביום רביעי (10.11) עתיד להתקיים אירוע פתיחה חגיגי של הקתדרה לתולדות המחקר של ידיעת הארץ והארכיאולוגיה ע"ש זאב וילנאי.

בפעם הראשונה תקום בארץ מסגרת מחקרית שתתמקד לא בתולדות הארץ אלא בעיקר באנשים שחקרו ולמדו את תולדותיה של הארץ ובתהליכים שהשפיעו על התפתחות חקר לימודי ארץ-ישראל והארכיאולוגיה.


מחקר זה משלב בתוכו דיסציפלינות שונות: לימודי ישראל, סוציולוגיה, היסטוריה תרבותית וזאת לצד תחומי הידע הנחקרים, בהם: ארכיאולוגיה, היסטוריה, בוטניקה, זואולוגיה ועוד.

האקדמית כנרת קרדיט: דוברות מכללת כנרת

באירועי הפתיחה והחשיפה של הקתדרה יקחו חלק: אלוף במיל. גדעון שפר, יו"ר הוועד המנהל, המכללה האקדמית כנרת, פרופ' שמעון גפשטיין, נשיא המכללה האקדמית כנרת, בני משפחת וילנאי – האלוף במיל. מתן וילנאי ופרופ' אורן וילנאי ,וכן חוקרים העוסקים בתחום זה.

הקמת קתדרה העוסקת בחקר תולדות המחקר של ידיעת הארץ והארכיאולוגיה תאפשר לחפש תשובות לשאלות כגון: מה היו הגורמים שהניעו את המחקר? מה השינויים שחלו בחקר נושא ספציפי לאורך ציר הזמן? ואפילו, מה הייתה מערכת יחסי הגומלין בין החוקרים העוסקים באותו תחום? תשובות לשאלות אלו  יוכלו להוות נדבך נוסף שיאיר  את המחקרים העוסקים בידיעת הארץ וארכיאולוגיה ויפתח צוהר להבנה מורכבת יותר של תהליך המחקר עצמו.

הקתדרה נקראת על-שם פרופ' זאב וילנאי. פרופ' וילנאי (1988-1900), חתן פרס ישראל על מפעל חיים, הקדיש את חייו לחקירת ארץ ישראל ובמובנים רבים הוא אחד מאבותיו של תחום ידיעת הארץ על היבטיו המגוונים: היכרות מעמיקה עם נוף ארץ ישראל לתקופותיה; החינוך להכרת הארץ ויצירת הסיור הלימודי במרחביה; שותפות בשיום המרחב העברי, ועוד. לפיכך, אין ראוי ממנו לשאת את שם הקתדרה שתוקדש לעיסוק בנושא זה.

הקתדרה תקדם מחקרים אקדמיים העוסקים בתולדות המחקר של ידיעת הארץ והארכיאולוגיה של ארץ-ישראל. במקביל תפעל לפרסום והפצה של המחקר הנעשה במסגרת הקתדרה לטובת הציבור הרחב. בנוסף לכך, הקתדרה תעודד שיתופי פעולה בין חוקרים מתחומי דעת שונים בארץ ובעולם בנושאים הקשורים בתולדות המחקר של ידיעת הארץ והארכיאולוגיה.

פרופ' רות עמירן מהארכיאולוגיות החשובות שפעלו במהלך המאה העשרים, קרדיט צילום: חיה כץ

אחת מן הפעולות המרכזיות של הקתדרה תהיה איסוף חומרים ארכיוניים הקשורים לתחום זה ופרסומם דרך אתר אינטרנט מיוחד שיוקם לטובת מטרות אלה ויהווה מסד נתונים לכל הקשור בתולדות המחקר, מראשיתו ועד היום, דבר שלא נעשה עד כה. בנוסף, הקתדרה תתמוך במחקרים שיעסקו בתולדות המחקר של תחום ידיעת הארץ והארכיאולוגיה של ארץ-ישראל.

כחלק מפעולות הקתדרה יוענקו מלגות לסטודנטים הלומדים במחלקה ללימודי ארץ-ישראל במכללה האקדמית כנרת הלומדים או עוסקים בהדרכת טיולים.

מתן וילנאי, אלוף במיל': אבא לימד אותי אהבת מולדת מהי. ״ואהבת לארצך כמוך״ הוא שם שנתן לאחד מספריו, המבטא חיבור עמוק לשורשים שמקורם בסיפורי התנ״ך לבין נופי הארץ היום. את הארץ אני מכיר ויודע מהטיולים עם האבא מילדות ומסיפורי התנ״ך ושניהם טבועים עמוק בנשמתי.

זאב וילנאי קרדיט צילום – אלבום משפחתי

ד"ר חיה כץ, מ"מ מחזיקת הקתדרה, המכללה האקדמית כנרת: "אנו מקווים כי הקמת קתדרה זו תתרום רבות להעמקה בחקר הנושא ומתוך כך להבנה טובה של העבר כמו גם את המציאות בה אנו חיים כיום. אנו בטוחים שלא רק החוקרים העוסקים בתחום אלא גם הקהל הרחב שהנושא קרוב לליבו יוכל להיעזר בקתדרה ולגלות עולם ומלואו. המכללה האקדמית כנרת מהווה בית למחקר העוסק בלימודי ארץ-ישראל והבחירה של משפחת וילנאי להקים את הקתדרה כאן הינה הוכחה נוספת לכך, אנו מודים להם מאוד."

להשתתפות בכנס לחץ
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • שנת לימודים חדשה בפתח: האם אתם מרוצים מבית הספר בו ילדיכם לומדים?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...


אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בחינוך