המחלקה ללימודי ארץ-ישראל במכללה האקדמית כנרת

לראשונה בישראל: קתדרה לתולדות המחקר של ידיעות-הארץ והארכיאולוגיה
השבוע התקיים אירוע פתיחה חגיגי של הקתדרה לתולדות המחקר של ידיעת הארץ והארכיאולוגיה ע"ש זאב וילנאי. בפעם הראשונה בישראל, מסגרת מחקרית שתתמקד לא בתולדות הארץ אלא בעיקר באנשים שחקרו ולמדו את תולדותיה של הארץ ובתהליכים שהשפיעו על התפתחות חקר לימודי ארץ-ישראל והארכיאולוגיה.

פרופ' רות עמירן מהארכיאולוגיות החשובות שפעלו במהלך המאה העשרים, קרדיט צילום חיה כץ

באירועי הפתיחה והחשיפה של הקתדרה לקחו חלק פרופ' שמעון גפשטיין, נשיא המכללה האקדמית כנרת, האלוף במיל' גדעון שפר – יו"ר הוועד המנהל, בני משפחת וילנאי – האלוף במיל מתן וילנאי ופרופ' אורן וילנאי ,וכן חוקרים נוספים העוסקים בתחום.


הקתדרה נקראת על-שם זאב וילנאי. וילנאי (1988-1900), חתן פרס ישראל על מפעל חיים, הקדיש את חייו לחקירת ארץ ישראל ובמובנים רבים הוא אחד מאבותיו של תחום ידיעת הארץ על היבטיו המגוונים: היכרות מעמיקה עם נוף ארץ ישראל לתקופותיה; החינוך להכרת הארץ ויצירת הסיור הלימודי במרחביה; שותפות בשיום המרחב העברי, ועוד. לפיכך, אין ראוי ממנו לשאת את שם הקתדרה שתוקדש לעיסוק בנושא זה.

הקמת הקתדרה העוסקת בחקר תולדות המחקר של ידיעת הארץ והארכיאולוגיה תאפשר לחפש תשובות לשאלות כגון: מה היו הגורמים שהניעו את המחקר? מה השינויים שחלו בחקר נושא ספציפי לאורך ציר הזמן? ואפילו, מה הייתה מערכת יחסי הגומלין בין החוקרים העוסקים באותו תחום? תשובות לשאלות אלו יוכלו להוות נדבך נוסף שיאיר את המחקרים העוסקים בידיעת הארץ וארכיאולוגיה ויפתח צוהר להבנה מורכבת יותר של תהליך המחקר עצמו.

זאב וילנאי קרדיט צילום – אלבום משפחתי

הקתדרה תקדם מחקרים אקדמיים העוסקים בתולדות המחקר של ידיעת הארץ והארכיאולוגיה של ארץ-ישראל. במקביל תפעל לפרסום והפצה של המחקר הנעשה במסגרת הקתדרה לטובת הציבור הרחב. בנוסף לכך, הקתדרה תעודד שיתופי פעולה בין חוקרים מתחומי דעת שונים בארץ ובעולם בנושאים הקשורים בתולדות המחקר של ידיעת הארץ והארכיאולוגיה.

אחת מן הפעולות המרכזיות של הקתדרה תהיה איסוף חומרים ארכיוניים הקשורים לתחום זה ופרסומם דרך אתר אינטרנט מיוחד שיוקם לטובת מטרות אלה ויהווה מסד נתונים לכל הקשור בתולדות המחקר, מראשיתו ועד היום, דבר שלא נעשה עד כה. בנוסף, הקתדרה תתמוך במחקרים שיעסקו בתולדות המחקר של תחום ידיעת הארץ והארכיאולוגיה של ארץ-ישראל.

כחלק מפעולות הקתדרה יוענקו מלגות לסטודנטים הלומדים במחלקה ללימודי ארץ-ישראל במכללה האקדמית כנרת הלומדים או עוסקים בהדרכת טיולים. פעילות הקתדרה תסייע עוד לייצובה האקדמי של המחלקה ללימודי ארץ ישראל במכללת כנרת, ולהעמקת קשרי מחקר ודעת בין חברי המחלקה לבין חוקרים במוסדות מקבילים.

מתן וילנאי, אלוף במיל': "אבא לימד אותי אהבת מולדת מהי. ״ואהבת לארצך כמוך״ הוא שם שנתן לאחד מספריו, המבטא חיבור עמוק לשורשים שמקורם בסיפורי התנ״ך לבין נופי הארץ היום. את הארץ אני מכיר ויודע מהטיולים עם האבא מילדות ומסיפורי התנ״ך ושניהם טבועים עמוק בנשמתי."

ד"ר חיה כץ, מ"מ מחזיקת הקתדרה, המכללה האקדמית כנרת: "אנו מקווים כי הקמת קתדרה זו תתרום רבות להעמקה בחקר הנושא ומתוך כך להבנה טובה של העבר כמו גם את המציאות בה אנו חיים כיום. אנו בטוחים שלא רק החוקרים העוסקים בתחום אלא גם הקהל הרחב שהנושא קרוב לליבו יוכל להיעזר בקתדרה ולגלות עולם ומלואו. המחלקה ללימודי ארץ-ישראל במכללה האקדמית כנרת מהווה בית למחקר העוסק בנושאים אלו והבחירה של משפחת וילנאי להקים את הקתדרה כאן הינה הוכחה נוספת לכך, אנו מודים להם מאד."
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • לאור תחרות הדגלים הלאומנית - האם תשקלו לתלות דגל ברכב/דירה?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...


אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בחינוך