X

ניר שובר: "אני אממש את הפוטנציאל של חיפה"

לאחר שבית המשפט ביטל את הרשעתו בעבירות מס, מתראיין חבר מועצת עיריית חיפה, ניר שובר, ל"ניוז חיפה קריות" ומצהיר כי יתמודד בבחירות הקרובות ברשימה עצמאית, תוך שהוא מסמן לעצמו את כיסא ראש העירייה בבחירות 2028. ראיון מיוחד


"יש לי חלום". במילים אלו נפתח נאומו המפורסם של מרטין לותר קינג ואומנם מדובר בתקופה אחרת, מדינה אחרת ונושא אחר, אך מילים אלו מתאימות היום גם לחבר מועצת עיריית חיפה, ניר שובר, שאומר: "אני חולם על מנופים, על תנופת פיתוח לחיפה".

שובר (38) נשוי ללארה ואב לשני ילדים, בן (10) וסאן (7), הוא אחת הדמויות המוכרות בחיפה. הוא מגיע ממשפחה ששורשיה ניטעו בחיפה ב-1930 והייתה פעילה במפלגת מפא"י ומפלגת העבודה לאורך השנים. עוד לפני שנכנס לעולם הפוליטי המקומי, היה שובר מוכר בעיקר בזכות היותו בעליו של בית הקפה "היינה" בכרמל, שמשך אליו את הדמויות הציבוריות המוכרות ביותר בעיר ואנשי תקשורת.

 


חבר המועצה ניר שובר. צילום: דורון גולן

 

הריאיון עם שובר נערך לאחר שבית המשפט השלום בחיפה, ביטל את הרשעתו הפלילית בעבירות מס ודן אותו לשעות לטובת הציבור, בהיקף של 250 שעות. ביטול ההרשעה הסיר מעל שובר עננה שליוותה אותו תקופה ארוכה ומנעה ממנו להודיע בפומבי על כוונותיו הפוליטיות, שכן כל אמירה כזו שלו לוותה במטר של תזכורות על המשפט המתנהל נגדו.

כעת, כשהוא חופשי מעננת ההרשעה הפלילית, יכול שובר לומר את אשר על ליבו באופן חופשי והוא אומר: "אני רוצה להתמודד לראשות העירייה בבחירות של 2028, ובבחירות הקרובות 2023 אני מכוון לתפקיד סגן ראש העירייה".

אני נאמן למי שיושב בראש העירייה וקליש היא ראש העירייה ואני נאמן לה. כל עוד ראש עירייה מכהן בתפקיד, אני חושב שכל חברי המועצה צריכים יחד איתו לתת לו גיבוי מלא, למען ההצלחה של העיר" שובר . צילום: דוברות העירייה

אם עד עכשיו שובר היה מזוהה עם ראש העירייה, עינת קליש רותם, הרי שבבחירות הקרובות הוא יתמודד בראש רשימה עצמאית בשם "חיפה פיתוח".

"הנושא המרכזי שבו אתמקד לקראת מערכת הבחירות יהיה הפיתוח" אומר שובר. "פיתוח זה נושא רחב. פיתוח תיירות, פיתוח הבנייה, פיתוח העסקים הקטנים, פיתוח נושא הרווחה שצריך שידרוג.

פיתוח זה משהו שנוגע לכולם וזו גם הסיבה שבחרתי לקרוא לסיעה שלי 'חיפה פיתוח'. מבחינתי מנופים זו ציונות, מבחינתי בנייה זו ציונות, מבחינתי כל מה שקשור לפיתוח זו ציונות. אני לא חושב שיזמים או קבלנים או פיתוח הן מילים גסות כמו שהרבה מנסים לצייר את זה".

 

משפחת שובר. ניר, לארה, בן וסאן. צילום: ראובן כהן

 

"אני אממש את הפוטנציאל של חיפה", טוען שובר, "כמו שהצלחתי בדברים הקטנים, שמבחינתי הם אמנם דברים גדולים, אבל הם עדיין קטנים ברמה המוניציפאלית, כמו 'עשרים זוז' ורעיון הפוד-טראק, ספסלים ברחבי העיר, כמובן על פי המדיניות של ראש העירייה ולפי האפשרויות שהיא נתנה לי".

מאז הבחירות הוא נחשב לאחד האנשים היותר מזוהים עם ראש העירייה, עינת קליש רותם, ובעיקר מאז שנכנס והתיישב על כסאו במועצת העיר.

מזגו החם של שובר מעורר לעיתים קרובות ויכוחים עזים עם חברי מועצה אחרים וגם עם ראש העירייה, עינת קליש רותם, שפעמים רבות פונה אליו בישיבות המועצה על מנת להרגיעו.

כעת, עם הודעתו על התמודדות לבחירות בסיעה עצמאית, ניתן לציין זו כנקודה שבה קליש ושובר יתרחקו מבחינה פוליטית – אך לדברי שובר, הדבר אינו נכון. אחד הדברים הבולטים שהצביעו על קרע בין השניים, הייתה הצעה לסדר שהגיש שובר, בה דרש את הדחתו של מהנדס העירייה. הצעה זו לא עלתה לדיון שכן לבקשת ראש העירייה, משך שובר את ההצעה.

"אני נאמן למי שיושב בראש העירייה וקליש היא ראש העירייה ואני נאמן לה. כל עוד ראש עירייה מכהן בתפקיד, אני חושב שכל חברי המועצה צריכים יחד איתו לתת לו גיבוי מלא, למען ההצלחה של העיר", מצהיר שובר. "חבל לי שהרבה מאוד מחברי מועצת העיר בוחרים להתמקד בפוליטיקה ופחות בעיר".

 

"אני אממש את הפוטנציאל של חיפה". ניר שובר. צילום: ראובן כהן

 

"ראש העירייה ידעה שאני עומד להתמודד עצמאית", אומר שובר, "לא הסתרתי את זה ממנה. יש הרבה דברים שאנחנו חושבים אותו דבר, חוץ מהעניין של הפיתוח. יש לנו ויכוחים על איך יותר נכון לעשות את זה. אבל היא ראש העירייה והיא מחליטה וזה בסדר, זאת המדיניות שלה. ואם הציבור לא מרוצה מראש עירייה, או אם לא תצליח להוכיח את עצמה, חובת ההוכחה היא עליה והציבור יגיד את דברו. אני יכול להגיד שהלב של ראש העירייה נמצא במקום הנכון. אני לא מגונן עליה, אבל אני יודע שהיא אוהבת את חיפה והיא אדם ישר ואלו תכונות שחשובות לראש עירייה".

 

שובר על קליש-רותם: "אני יודע שהיא אוהבת את חיפה והיא אדם ישר". צילום: ראובן כהן דוברות עיריית חיפה

 

שובר מבהיר לגבי התמודדותו בבחירות: "כרגע, כמו שזה נראה עם המועמדים הקיימים אני לא רואה שינוי (בראשות העירייה-ד"ג). אני מאמין בציבור ובשטח ופחות בסקרים. אני לא אתמודד על ראשות העיר בבחירות הקרובות. אני חושב שאם המועמדים הם אותם שניים-שלושה שהודיעו שהם רוצים להתמודד, אני חושב שלמרות כל ההסתה הפרועה ברשתות החברתיות, קליש תנצח שוב את הבחירות. אם זה המועמדים הקיימים היום, או מי מחברי המועצה, קליש תנצח שוב".

שובר מתייחס בדבריו למצב הנוכחי אך גם הוא יודע שתמונת המצב הפוליטית בחיפה, יכולה להשתנות במהירות במידה ויהיה מתמודד חדש שהציבור מכיר, כמו למשל, משה כחלון, ששמו עלה בעבר כאחד המועמדים להתמודד לראשות העירייה, או גם ראש העירייה הקודם, יונה יהב, שאליו נעשו כבר פניות על מנת שיחזור ויתמודד.

במקרה כזה של מועמד בעל סיכויים גבוהים להיבחר לראשות העירייה, טוענים מקורביו של שובר, כי הוא יחבור אל אותו מועמד מתוך נקודת הנחה שבדרך זו הוא יוכל לפעול בצורה יעילה יותר עבור תושבי חיפה, שכן חבר בקואליציה עירונית חזקה יכול לקדם פרוייקטים שחשובים לו, הרבה יותר טוב מאשר מספסלי האופוזיציה.

 

"אני חושב שלמרות כל ההסתה הפרועה ברשתות החברתיות, קליש תנצח שוב את הבחירות". ניר שובר. צילום רמי שלוש

 

שובר כבר הכין את הרשימה של האנשים שירוצו איתו בבחירות הקרובות, אך המקום השני ברשימה עדיין לא מאוייש והוא מתלבט בין כמה מועמדים.

"אני אתאכזב אם אקבל שלושה מנדטים", אומר שובר, "אני חי את השטח. אני עובד קשה המון שנים כדי להצליח בשליחות הציבורית שלי ואני מרגיש שזו שליחות. עוד מהתקופה שהייתי בבית קפה וחולם על ראשות העירייה ועל בניין העירייה בחסן שוקרי. אני מרגיש שהייעוד שלי בחיים זה להפוך את חיפה לדבר שווה יותר, לעיר תיירות שתעקוף את אילת ויהיו פה אטרקציות תיירותיות".

מתברר שחיידק הפוליטיקה נדבק בשובר בגיל שבו ילדים אחרים חושבים על משחקים ועל הנשיקה הראשונה. הוא מספר שכבר בגיל 11, כשהיה בכיכר רבין בהפגנת השלום שבה נרצח יצחק רבין, ז"ל הוא היה פעיל בנוער העבודה. שובר אומנם נמצא היום במקום אחר בקשת הפוליטית, אך עבורו היה זה הרגע המכונן שבו החליט שכדי להשפיע, צריך להיכנס לפוליטיקה.

הוא מגיע מבית עם מעורבות פוליטית והוא למעשה דור רביעי בבית של מפלגת העבודה, מפא"י של פעם. "יש לנו היסטוריה חיפאית ענפה בתחום הפוליטי", אומר שובר, "אז החיידק קיים גם מהמשפחה".

במשך כ-10 שנים היה שובר מזוהה עם בית הקפה "היינה" במרכז הכרמל ובאמצעותו הוא גם קיבל הכרה ציבורית רחבה. על ההחלטה להיכנס לפוליטיקה המקומית, הוא אומר: "אני מאוד מאוד מחובר למה שקורה פה ובגדול די ידעתי למה אני נכנס. אני חושב שהקדנציה הנוכחית זה משהו שלא היה. זה קיצוני מדי. זה המון קיצוניים שמנסים להפוך את הקערה על ראש העירייה ואם אתם לא מרוצים ממנה תחליפו אותם בקלפי. הם (המועצה הלעומתית- ד.ג) עושים הכל על פי חוק ואני חושב שבמקרה הזה שיטת הבחירות נכשלה והיא חייבת להשתנות, גם הכנסת וגם בבחירות המקומיות כמו למשל להעלות את אחוז החסימה כדי שיהיו שתיים-שלוש מפלגות גדולות, כי הקומץ הזה של אנשים שיש להם כמה אלפי קולות ומקום במועצת עיר, זה פתח להמון צרות, פתח לשחיתות ופתח שאין בו צורך".

 

קפה היינה. צילום ניר שובר

 

מכיוון ששובר אינו מחזיק כרגע בשום עבודה רשמית, מתבקשת השאלה על דרך פרנסתו ועל כך הוא עונה: "יש לי משפחה תומכת ואוהבת וברגע שאני אתחיל לעבוד הציבור יידע איפה, למה וכמה. כרגע אני מקדיש את כל כולי בהחלטה מושכלת לציבור החיפאי, כי אני רוצה לנצח ובגדול ב-2023. המשפחה שלי תומכת בי. התמזל מזלי שיש לי משפחה כזו מהממת ואני תמיד מודה לה על זה".
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • שנת לימודים חדשה בפתח: האם אתם מרוצים מבית הספר בו ילדיכם לומדים?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בלוקאל פוליטי