X

מנכ"ל עיריית חיפה: מועצת העיר לא מאשרת טיפול בחזירים

מנכ"ל העירייה ניר מריאש,  קורא לשיתוף הציבור בפעולות הסברה ומדגיש כי השימוש ב"אקדח בקר" נעשה רק אחרי שבעל החיים המוחתם הורדם בתוך כלוב המלכודת

מנכ"ל עיריית חיפה ניר מריאש עדכן בדו"ח מיוחד מה נעשה במרחב העירוני בכל הקשור בטיפול בחזירים, בדרך בה פועלת העירייה, שיתוף רשות הטבע והגנים, חלקו של הציבור בתופעה וכיצד יש לפעול בכדי להביא לצמצום תופעת החזירים.

"חדירת חיות בר וחזירי בר למרחב העירוני, מוכרת ונפוצה בעולם כולו באזורים בהם הטבע משולב בסביבה העירונית. העיר חיפה משופעת במרחבי טבע השזורים בנוף הסביבתי ועל כן אנו חווים עליה מתמדת בשכיחות  חיות בר בקרבתנו", מציין מריאש, "חזירי הבר (חיות חכמות – למידה מתמדת), הסתגלו לחיים בסביבה העירונית מהר יותר מחיות הבר האחרות החיות בטבע, יראתם מפני בני האדם הולכת וקטנה, המשיכה למוקדי מזון זמינים הפזורים בסביבה מניעה אותם להימצא במרחב הציבורי"."רואה בתושבים שותפים לדרך". ניר מריאש, מנכ"ל עיריית חיפה. צילום: ראובן כהן דוברות העירייה


"עיריית חיפה בסיוע רשות הטבע והגנים (רט"ג) מתמודדת עם החיכוך בין חיות הבר והתושבים על פי תכנית המשלבת טיפול סביבתי לאיתור החזירים שיוצרים מטרד והרחקתם מהתושבים".

"רט"ג הנה הגורם הרגולטורי המוסמך הבלעדי לטפל בחיות הבר, צברו ניסיון רב בתחום, התהליך משלב גם את מיטב החוקרים ואנשי המקצוע בארץ ובעולם. עיריית חיפה עובדת עם הרשות בתיאום מלא, תהליך סינרגטי המשלב את הניסיון  והידע שנצברו בקרב גורמי העירייה, רט"ג, גורמי מדע וחוק. תהליך כשמו כן הוא, אינו נעצר, הוא מתקדם על ציר הזמן, ומשתנה בהתאם לתוצאות, ודרכינו עוד לפנינו".

"לצערי, לעיתים מופצות תמונות קשות ברשתות החברתיות, ע"י גורמים שמנסים לפגוע בהצלחת הפעילות. אנו מחויבים להגנה על בטחונו ואיכות חייו של הציבור החיפאי בד בבד עם שמירה על ערכי שמירת הטבע וחיות הבר".

"אין פתרון קסם של "זבנג" וגמרנו, כל פתרון מחייב התחשבות ברגשות התושבים המפחדים מחיות הבר, לצד המחויבות לפתרון הומני, מזעור הסבל לחיה שאינה מתכוונת להרע והיא פועלת מיצר קיומה. לכך יש מגוון תהליכים שנבדקים ונלמדים במקביל לפעילות. תכנית הפעולה שלנו משלבת פעילות לצמצום מספר החזירים שיגיעו לשכונות עם טיפול ממוקד בפרטים שיוצרים מטרד".

"האכלת בעלי החיים מונעת מתום לב ואהבת בעלי חיים". חזירים בשכונת כרמליה  צילום פרטי

מריאש מציין את פעילות המניעה בה נוקטת העירייה:

  • איתור מוקדי אשפה – שילוב פינוי אשפה מוגבר, גם בשעות הערב.
  • קשירת מתקני איסוף אשפה למניעת הפיכתם.
  • קיבוע פחי אשפה בגנים הציבוריים.
  • גידור מעברים בין החורש הטבעי לשכונות (גם סוג הגדרות נלמד ומשתנה בהתאם ליעילות בשטח ובטופוגרפיה החיפאית).
  • סיוע לתושבים במענקי גידור.
  • פעילות יומית – ישיבות שבועיות, דוח חודשי לניטור המגמות. ניתוח נתונים קבוע, מיפוי וקביעת סדר עדיפויות .
  • הסברה לתושבים כדי לשתפם בצמצום התופעה.

הוא מציין מהו הטיפול הממוקד במטרד החזירים:

  • זיהוי סימון צילום ומעקב אחר חזירים מוחתמים שיוצרים מטרד משמעותי.
  • לכידת הפרט אחרי זיהויו ווידוי שהוא מסכן תושבים, הרדמתו והמתתו ע"י וטרינר.
  • פינוי הפסדים לאתרי פינוי.

בשולי הדברים, מוסיף המנכ"ל מספר הערות על דרך הפעולה:

"בעבר נקטו דרכי פעולה כגון צייד חזירים תוך שימוש בנשק חם, באזורים עירוניים לא מיושבים, התוצאה הנה הגברת הריבוי הטבעי של אוכלוסיית החזירים שחשה בסכנה. ידועים גם מקרים של פגיעה בתושבים במדינות אחרות, אפילו בכאלה שצייד הנו חלק מתרבותם".

"שיטת ההמתה שנבחרה ואושרה על ידי הרט"ג הן באמצעות הזרקת רעל או "אקדח בקר" וכל זאת אחרי שבעל החיים המוחתם הורדם בתוך כלוב המלכודת. שתי השיטות מאפשרות המתה ללא גרימת סבל נוסף לחזיר. המתה באמצאות אקדח בקר בטוחה יותק מזריקת רעל, בשל השלכות הרעל על נזקים אקולוגיים וזיהום הסביבתי. שיטת ההמתה נקבעת אך ורק ע"י נציג הרט"ג והוטרינר".

"כל התהליך מבוקר ומפוקח על ידי ראש העיר, המנכ"ל וראש מנהל תפעול בליווי האקולוגית של עיריית חיפה. ראש מנהל תפעול ואני מלווים אישית את הפעילות בשטח כדי לוודא שהתכנית מתבצעת על פי ההנחיות. בפעילות משולבים: הפיקוח העירוני , עובדי התברואה, פניות הציבור, האקולוגית, הייעוץ המשפטי והדוברות כולם מחויבים לפעילות מעודכנים ומעורבים 24/7. בישיבה שבועית קבועה, מוצגים לפורום ההנהלה, נתוני התלונות והדיווחים שמגיעים מהתושבים, ונבחנות דרכי הפעולה, והתכנית להמשך. הנתונים מאשרים שהתופעה מצטמצמת, אם כי לא בקצב הרצוי".

"על מנת לקדם את מיגור התופעה, הנהלת העירייה ביקשה ומבקשת להקצות משאבים לצמצום התופעה. לצערי רק בישיבות במועצה והוועדות בהם נכחתי ברבעון שחלף, מועצת העיר בוחרת לקצץ או לא לאשר את המתבקש, כפי שנהגה גם בעבר. לא ניתן לפנות את החזירים באבק קסמים! לצערי לא הוצגו  חלופות ראליות (למעט ירי שנפסל כפי שהוצג מעלה). ועל כן הפעילות שתוכננה במשנה זהירות ובראיה הומנית, אינה יוצאת לפועל במלוא יעילותה".

"שיתוף פעולה של התושבים עם נותני השרות בעירייה חשוב יותר מתמיד, אני רואה חשיבות עליונה בהסברה אפקטיבית שתשלב את התושבים בפעילות המניעה ובדיווח (למוקד 106). אחד הגורמים העיקריים למשיכת החזירים לשכונותינו הנה זמינות המזון, זמינות זו יכולה להיווצר הן מאשפה ופסולת והן מעצם האכלת בעלי חיים במרחב הציבורי. למרות החשיבה הראשונית שכנראה מונעת בתום לב מאהבת בעלי חיים והאכלתם, דווקא פעולה זו עלולה להוות הגורם העיקרי להמתת החזיר שהם מאכילים, שכן בשל פינת האכלה, החזיר שב לזירה ומסתגל לחיים לצד התושבים ללא מורא".

"איתור ממוקד, שמירה על מרחב ציבורי נקי וסיוע בהרחקת מפגעים – הם המפתח לצמצום התופעה, כמנכ"ל העיריה אני רואה בכם שותפים לדרך ולתהליך, אתם שגרירי העשייה וההסברה, ככה  יחדיו נוביל ביעילות לשיפור משמעותי באיכות החיים  בעיר ותושביה – אני סומך עליכם כמובילי העשייה וההסברה".

 
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

האם אתם אוהדי כדורגל?

צפה בתוצאות

Loading ... Loading ...
אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בלוקאל פוליטי


<